Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στην παράταση αήττητοι οι Run ‘n’ Gun, μεγάλη νίκη Άφοβου!

Στην παράταση αήττητοι οι Run ‘n’ Gun, μεγάλη νίκη Άφοβου!

Ο Άφοβος πέτυχε τεράστια νίκη για την 14η αγωνιστική στον Α όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» επικρατώντας με 62-54 κόντρα στα Κουλουβάχατα για να έρθει 1 νίκη απόσταση από την 5η και την 4η θέση του ομίλου. Οι Run ‘n’ Gun κατάφεραν να μείνουν αήττητοι αλλά για να κάμψουν την αντίσταση των C-Drifters με 86-78 χρειάστηκαν 2 παρατάσεις. Τέλος, οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων έμειναν στη 2η θέση του ομίλου μετά και το 64-49 επί των Cleveland Paraliers.

Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων – Cleveland Paraliers 64-49

Οι Παλαίμαχοι Άνω Λιοσίων κέρδισαν με 64-49 τους Cleveland Paraliers για να παραμείνουν στη 2η θέση του ομίλου. Το ματς ξεκίνησε πολύ καλά για τους νικητές που μπήκαν με 10-0 και 13-2 στην αναμέτρηση με τον Σαρικάκη, τον Ματθαίου και τον Λακιο, για να απαντήσουν ο Ιωαννίδης με τον Συρμο για το 15-6. Μετά το 17-6 του Λακιου ο Ντεμελης με τον Ντασκα σκόραραν για το 17-10, ενώ ο Ντασκας με τον Ιωαννίδη ήταν που έγραψαν και το 19-16 λίγο μετά. Η περίοδος έκλεισε από τον Νίκα στο 22-16, με τον Ντεμελη να μειώνει σε 22-18. Ένα σερί 9-0 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων έφερε τον αγώνα στο 31-18 με τον Σαρικάκη, τον Γαλανακη και τον Τσατοβ να σκοράρουν. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με τον Πίτλογλου και τον Ντασκα ως το 31-23 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γαλανακη στο 35-23. Στην επανάληψη ο Βασιλείου με τον Νικα σκόραραν για το 40-25 των Παλαίμαχων Άνω Λιοσίων, ενώ ο Ματθαίου έφερε το ματς στο 44-25 λίγο μετά. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με τον Ντασκα και τον Ιωαννίδη για το 44-32 με 0-7 σερί, αλλά από τον Λακιο και τον Γαλανακη το σκορ πήγε στο 52-32 για τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων με 8-0. Η περίοδος έκλεισε από τον Ντεμελη στο 52-34, με τους Παλαίμαχους Άνω Λιοσίων στο 4ο δεκάλεπτο να πηγαίνουν με τον Καλαλε στο 56-34 και μετά με τον Τσατοβ στο 61-37. Οι Cleveland Paraliers απάντησαν με τον Συρμο, τον Ντεμελη και τον Ντασκα για το 62-46, με το ματς να κλείνει από Σαρικάκη και Ντεμελη στο 64-49.

Για τους νικητές ο Σαρικάκης είχε 13 πόντους, 6 κλεψίματα, ο Γαλανακης 10 πόντους, ο Λακιος 9 πόντους, 12 ριμπάουντ. Για τους Cleveland Paraliers ο Ντασκας είχε 18 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ντεμελης 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, ο Ιωαννίδης 7 πόντους, 3 ριμπάουντ.

Run ‘n’ Gun – C-Drifters 86-78παρβ

Οι πρωταθλητές Run ‘n’ Gun έμειναν αήττητοι στον όμιλο επικρατώντας των C-Drifters με 86-78 μετά από δύο παρατάσεις στην αναμέτρηση για να φτάσουν στο 13-0 στο γκρουπ και το 20-0 συνολικά φέτος στο πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ξεκίνησε από Χιώτη και Καραλή με 10-2 για να απαντήσουν Μενιδιάτης και Ζαφειράκης για το 10-6. Ο Στριφταρας με τον Ζαφειρακη ισοφάρισαν το ματς λίγο μετά στο 11-11, ο Πανδής έφερε τους Run ‘n’ Gun στο 15-11, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Στριφταρα στο 15-15. Στη 2η περίοδο ο Πανδής με τον Καραλή σκόραραν για το 20-17 των Run ‘n’ Gun, αλλά ο Μενιδιάτης έβαλε μπροστά τους C-Drifters, 20-21. Οι Run ‘n’ Gun απάντησαν με 9-0 σερί από Πανδή και Κοντογεώργη για το 29-21, ενώ ο Καραλής τους έφερε στο 31-23 λίγο μετά. Ο Στριφταρας απάντησε, με τον Πανδή να σκοράρει για το 34-25, πριν ο Κουτέλας Χ. με τον Κουτελα Π. κλείσουν το ημίχρονο στο 35-30. Στην επανάληψη οι δυο τους ήταν που σκόραραν στην αρχή για το 35-34, με τον Καραλή να απαντά. Ο Μενιδιάτης έβαλε για 2η φορά μπροστά τους C-Drifters, 37-38, με τον Πανδή και τον Περρη να σκοράρουν για το 44-40. Ξανά στον πόντο από τον Ζαφειρακη, με τον Τσαγκουρνο να ισοφαρίζει και τον Κουτέλα Χ. να γράφει το 46-48. Ο Καραλής ισοφάρισε, ο Μενιδιάτης έφερε τους C-Drifters στο 48-51, με τον Ρήγα να μειώνει και τον Πανδή με τον Καραλή να βάζουν μπροστά τους Run ‘n’ Gun, 55-53, για να κλείσει την περίοδο ο Κουτελας Π. στο 55-55. Στο 4ο δεκάλεπτο μπήκαμε με δύο ισοπαλίες στο 57-57 και το 59-59, για να ξεφύγουν οι C-Drifters με 59-66 με τον Κουτέλα Χ. και τον Κουτέλα Π.. Ο Καραλής μείωσε, αλλά ο Κουτέλας Π. έγραψε το 63-68. Ο Καραλής ήταν και πάλι εκεί για το 67-68, με τον Κουτέλα Χ. να γράφει το 67-70 πριν ο Καραλής ισοφαρίσει το ματς σε 70-70 και το στείλει στην παράταση κρατώντας ζωντανό το αήττητο των Run ‘n’ Gun.

Εκεί, ο Πανδής έγραψε το 73-70, με τους C-Drifters να απαντούν με βολές για το 73-72. Ο Καραλής έφερε την ομάδα του στο 75-72, ο Μπουρίτης ισοφάρισε σε 75-75, με τον Ρήγα να γράφει το 77-75 και τον Μπουρίτη να είναι αυτός που ισοφάρισε σε 77-77 για να ωθήσει την αναμέτρηση σε 2η παράταση. Στη 2η παράταση ο Κοντογεώργης σκόραρε για το 79-77, με τους C-Drifters να απαντούν λίγο μετά για το 80-78 πριν ο Περρης φέρει το ματς στο 83-78 και ο Χιώτης σκοράρει για το 86-78 και τη νίκη των Run ‘n’ Gun.

Για τους νικητές ο Καραλής είχε 35 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Πανδής 28 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 7 πόντους, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Για τους C-Drifters ο Μενιδιάτης είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Στριφταρας 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Κουτελας Χ. 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ζαφειράκης 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κουτέλας Π. 11 πόντους, 18 ριμπάουντ.

Κουλουβάχατα – Άφοβος 54-62

Ο Άφοβος πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στα Κουλουβάχατα, για να συνεχίσει να μάχεται για την 5η θέση και την πρόκριση στα πλέι οφς, με τα Κουλουβάχατα, πάντως, να κρατούν τη διαφορά για την περίπτωση ισοβαθμίας, με τις ομάδες να απέχουν 1 ήττα πια. Το ματς ξεκίνησε με 2-5 για τον Άφοβο, για να απαντήσουν τα Κουλουβάχατα για το 8-5. Ο Άφοβος μείωσε στον πόντο, τα Κουλουβάχατα ξέφυγαν με 11-7 αλλά η περίοδος έκλεισε στο 11-11. Στο 2ο δεκάλεπτο μετά το 11-13 τα Κουλουβάχατα πήραν κεφάλι με 14-13 και 16-14, για να απαντήσει ο Άφοβος για το 16-16 και το 19-18. Τα Κουλουβάχατα έτρεξαν ένα σερί 9-0 στη συνέχεια ως το 28-18, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-22. Στην επανάληψη τα Κουλουβάχατα ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, μετά το 30-22 και το 32-27 έφτασαν στο 38-27 και το +11, αλλά γρήγορα ο Άφοβος είχε απάντηση, 38-33 και λίγο μετά 39-38. Τα Κουλουβάχατα έμειναν μπροστά με τρίποντο, 42-38, αλλά ως το τέλος της περιόδου ο Άφοβος είχε ισοφαρίσει σε 42-42. Στο 4ο δεκάλεπτο τα Κουλουβάχατα πήγαν στο 44-42, με τον Άφοβο να απαντά για το 44-45. Ξανά μπροστά τα Κουλουβάχατα, 47-45, αλλά για τελευταία φορά, αφού ο Άφοβος απάντησε για το 47-50 και μετά το 49-50 δεν επέτρεψε τα Κουλουβάχατα να πάρουν και πάλι κεφάλι στο ματς. Σκόραρε για το 49-55 και το 51-59 τρέχοντας ένα σερί 4-14 στο παιχνίδι, σερί που του έδωσε και τη νίκη, αφού τα Κουλουβάχατα μπόρεσαν απλώς να μειώσουν ως το 54-59, με τον Άφοβο να φεύγει με το ροζ φύλλο, 54-62.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)