Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Πρωτιά για Στιγκιντριακούς, πρόκριση για Ρούκουνες!

Πρωτιά για Στιγκιντριακούς, πρόκριση για Ρούκουνες!

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 59-49 τους Nikea Lions και με 56-54 τη Victorious στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στον Β όμιλο του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να κατακτήσουν και μαθηματικά την 1η θέση στο γκρουπ. Τα Χώματα κέρδισαν με 47-43 τους Raptors για να τερματίσουν 2α στον όμιλο, ενώ η Victorious επικράτησε με 100-60 των LA Stripers για να συνεχίσει να μάχεται για την 3η θέση. Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε με 72-62 τον Ερμή, αλλά δεν πρόλαβε την 6η θέση, με τους Ρούκουνες να επικρατούν με 59-58 των Porto Mpagaz για να τερματίσουν 5οι στον όμιλο. Τέλος, οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 48-38 τους LA Stripers για να συνεχίσουν να παλεύουν για την 6η θέση και τα μπαράζ.

LA Stripers – Victorious 60-100

Η Victorious κέρδισε τους LA Stripers με 60-100 για να ανέβει στο 12-4 (συν ένα μηδενισμό) και να θέλει νίκη στο τελευταίο της παιχνίδι ώστε να τερματίσει στην 3η θέση στον όμιλο, καθώς με ήττα μένει 4η.

Το ματς ξεκίνησε με 0-6 για τους νικητές από τον Χατζή και τον Σεβαστο, για να απαντήσει ο Γουσετης, 3-6. Ο ίδιος με τον Βεντούρη έφεραν τον αγώνα στο 8-9, με τον Σεβαστο να γράφει το 8-12 και τον Θεοδωρόπουλο το 10-14. Ο Ιορδάνου έφερε το ματς στο 13-14, με τον Γουσέτη να ισοφαρίζει σε 16-16. Ο Γουσέτης και πάλι ήταν που σκόραρε μετά τον Χατζή για το 19-22, με τη Victorious να κλείνει το δεκάλεπτο με 0-9 σερί από τον Χριστοδουλόπουλο, τον Σεβαστό και τον Θεοδωρόπουλο για το 19-31. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Βεντούρης σκόραρε για το 21-33, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστόπουλο να απαντούν για το 21-37. Ο Γαλιατσος μείωσε, με τον Ιορδάνου να φέρνει για τους LA Stripers το ματς στο 25-40. Ο Χριστόπουλος απάντησε για το 25-44, με τον Γουσετη να σκοράρει από μακριά για το 28-44. Ο Γαλιατσος έφερε τον αγώνα στο 30-47, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Σεβαστό να απαντούν, 30-50, για να κλείσει το ημίχρονο από Γαλιατσο και Θεοδωρόπουλο στο 32-53. Στην επανάληψη ο Γαλιατσος με τον Γουσετη μείωσαν σε 38-53 το παιχνίδι, ενώ ο Βεντουρης έγραψε το 41-56. Ο Θεοδωρόπουλος με τον Χριστόπουλο απάντησαν για το 41-61, με τον Σεβαστό, τον Χριστοδουλόπουλο και τον Χατζη να φέρνουν τη Victorious στο 43-71 λίγο μετά. Ο Γουσετης σκόραρε για τρεις πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Θεοδωρόπουλο στο 47-73. Στην 4η περίοδο ο Χριστόπουλος έγραψε το 47-77, με τον Γουσετη να απαντά. Με Χριστοδουλόπουλο και Θεοδωρόπουλο η Victorious πήγε στο 50-82, ενώ ο Χριστόπουλος έφερε το παιχνίδι στο 52-86. Ο Γαλιατσος με τον Γουσετη μείωσαν σε 56-86, με τον Σεβαστό και τον Χριστοδουλόπουλο και τον Χριστόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 56-94. Ο Ιορδάνου απάντησε, με τον Χατζή να γράφει το 58-100 πριν κλείσει το ματς ο Γουσέτης.

Για τους νικητές ο Θεοδωρόπουλος είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Σεβαστός 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, ο Χριστόπουλος 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Χατζης 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χριστοδουλόπουλος 9 πόντους, 20 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τους LA Stripers ο Γουσετης είχε 29 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Γαλιατσος 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Βεντουρης 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ιορδάνου 7 πόντους 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Raptors – Χώματα 43-47

Τα Χώματα κέρδισαν τους Raptors με 43-47 για να πάρουν και μαθηματικά τη 2η θέση στον όμιλο, ό,τι κι αν κάνουν στο τελευταίο τους παιχνίδι. Οι Raptors έπεσαν στο 9-7 (συν ένα μηδενισμό) και για να πάρουν την πρόκριση για τα μπαράζ μέσω της 6ης θέσης, θέλουν νίκη στο τελευταίο τους παιχνίδι και παράλληλα ήττα των Porto Mpagaz στο δικό τους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Διαμαντόπουλου για να φέρουν τα Χώματα στο 2-11 ο Γκατσης Σ. με τον Τσελια. Ο Χαριτόπουλος απάντησε, με τον Γκάτση Σ. και τον Μπίτσικα να σκοράρουν για το 3-15. Η περίοδος έκλεισε από τον Τσέλια στο 5-18 για τα Χώματα για να γράψει ο ίδιος το 5-20 στο 2ο δεκάλεπτο. Με τον Δερματινο οι Raptors πλησίασαν σε 8-20, για να σκοράρει ο Γρανισιωτης Γ. για το 11-20. Ο Διαμαντόπουλος απάντησε, 11-23, με τον Γιαννελη και τον Γρανισιωτη Α. να φέρνουν το ματς στο 17-23. Ο Τσελιας και πάλι ήταν εκεί, ο Χαριτόπουλος σκόραρε για το 19-25, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γρανισιώτη Α. στο 19-27. Στη 3η περίοδο ο Καραμανλής με συνεχόμενα τρίποντα έφερε την ομάδα του στο 20-36, για να απαντήσουν οι Raptors με τον Χαριτόπουλο και τον Γρανισιώτη Α. για το 26-36 στο 30ο λεπτό. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Παυλόπουλος μείωσε σε 30-36 το ματς, με τον Σπανο και τον Αραπο να απαντούν για το 30-40. Ο Διαμαντόπουλος έφερε τον αγώνα στο 31-43, με τα Χώματα να πηγαίνουν στο 32-44 λίγο μετά, πριν απαντήσει ο Γρανισιώτης Γ.. Μετά από το 34-45 για τα Χώματα, ο Χαριτόπουλος με τον Γρανισιώτη Α. έφεραν το ματς στο 43-45 με 9-0 σερί, αλλά ο Μπιτσικας έκλεισε τον αγώνα στο 43-47 για την ομάδα του.

Για τους νικητές ο Τσέλιας είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Καραμανλης 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Διαμαντόπουλος 9 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γκατσης Σ. 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Raptors ο Γρανισιώτης Α. είχε 12 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Χαριτόπουλος 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Δερματινος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ερμής – Γ.Α.Σ.Τ. 62-72

Ο Γ.Α.Σ.Τ. κέρδισε τον Ερμή με 62-72 αλλά δεν προλαβαίνει το τρένο της πρόκρισης για τα μπαράζ του ομίλου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4-0 για τον Ερμή από τον Ψαρρο και τον Οικονόμου, για να απαντήσουν ο Σακαριδης με τον Μουζουρακη, 4-8. Ο Διαμαντόπουλος έφερε τον αγώνα στο 4-10, για να μειώσουν ο Σφακιανάκης με τον Ζαπατινα στο 9-10, πριν κλείσει η περίοδος στο 9-12. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ερμής πέρασε μπροστά με 16-12 με τον Οικονόμου, για να φέρει ο Αδαμαντίδης το ματς στο 17-14. Ο Οικονόμου σκόραρε για το 19-15, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μειώνει με τον Διαμαντόπουλο, πριν ο Οικονόμου απαντήσει για το 22-17. Με τον Ψαρρο ο Ερμής πήγε στο 25-19, για να μειώσει ο Αδαμαντίδης, 25-24 και να προσπεράσει ο Γ.Α.Σ.Τ. με τον Διαμαντόπουλο, 25-29 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Ψαρρος έφερε το ματς στους 2 πόντους, με τον Χαλδαίο να απαντά και τον Σακαρίδη να σκοράρει για το 29-34. Ο Κοντεκακης έφερε τον Γ.Α.Σ.Τ. στο 31-39, με τον Χαλδαίο να γράφει το 33-42 για την ομάδα του. Ο Μελάς με τον Ψαρρο μείωσαν σε 40-42, για να κλείσει ο Κοντεκάκης την 3η περίοδο στο 40-45. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Χαλδαίος ήταν που έφερε τον αγώνα στο 40-53 για τον Γ.Α.Σ.Τ. με τον Ψαρρο και τον Μελά να απαντούν, 43-55. Ο Αδαμαντίδης ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους, αλλά ο Ερμής απάντησε με 6-0 για το 49-57. Ο Αδαμαντίδης έγραψε το 49-59, με τον Ψαρρό να μειώνει σε 52-59. Ο Μελας έφερε το παιχνίδι στο 55-61, με τον Αδαμαντίδη να απαντά. Ξανά ο Μελάς σκόραρε και με τον Ψαρρο μείωσαν σε 59-63, αλλά ο Μιλσης έφερε το ματς στο 59-65. Ο Οικονόμου μείωσε σε 62-65, με τον Σακαριδη να απαντά για το 62-67 του Γ.Α.Σ.Τ., με τον Αναστασίνη και τον Αδαμαντίδη να κλείνουν τον αγώνα στο 62-72.

Για τους νικητές ο Αδαμαντίδης είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, ο Κοντεκάκης 13 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Διαμαντόπουλος 12 πόντους, 15 ριμπάουντ, ο Χαλδαίος 11 πόντους, 3 ασίστ, ο Σακαρίδης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τον Ερμή ο Ψαρρος είχε 22 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Μελας 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 19 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Στιγκιντριακοί – Nikea Lions 59-49

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 59-49 τους Nikea Lions για να ανέβουν στο 14-4 στον όμιλο και να κατακτήσουν την 1η θέση ενόψει των πλέι οφς. Οι Nikea Lions έκλεισαν το γκρουπ στο 11-7 και θα είναι 4οι αν κερδίσει η Victorious στο τελευταίο της παιχνίδι ή 3οι αν η Victorious ηττηθεί.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 5-0 για τους Στιγκιντριακούς, για να απαντήσουν για το 5-5 οι Nikea Lions. Οι Στιγκιντριακοί έμειναν μπροστά με 8-5 και μετά το 8-7 έφτασαν στο 13-7. Οι Nikea Lions μείωσαν σε 13-9, για να κλείσει η περίοδος στο 15-9. Στο 2ο δεκάλεπτο οι Nikea Lions μείωσαν σε 15-11 και λίγο μετά σε 17-14 και 19-16. Οι Στιγκιντριακοί απάντησαν για το 27-16 με 8-0 σερί, με τους Nikea Lions να σκοράρουν για το 27-19, πριν κλείσει το ημίχρονο στο 29-20. Στην επανάληψη οι Nikea Lions μείωσαν σε 29-22, αλλά οι Στιγκιντριακοί απάντησαν για το 32-22. Η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους στο 32-26, με τους Στιγκιντριακούς να απαντούν για το 38-26 και το 41-28. Μάλιστα, κράτησαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους ως και το 43-32, με την περίοδο να κλείνει στο 43-34. Στο 4ο δεκάλεπτο οι Nikea Lions μείωσαν σε 43-37, για να απαντήσουν οι Στιγκιντριακοί για το 45-37 και μετά το 45-38 να ξεφύγουν με 8-0 σερί με 53-38. Οι Nikea Lions σκόραραν για το 53-40 και το 55-43, αλλά οι Στιγκιντριακοί πήγαν στο 57-43 και το 59-45, για να κλείσει ο αγώνας στο 59-49.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν διαθέσιμα στατιστικά αγώνα.)

Porto Mpagaz – Ρούκουνες 58-59

Οι Ρούκουνες κέρδισαν τους Porto Mpagaz με 58-59 με buzzer beater για να εξασφαλίσουν την πρόκρισή τους στα πλέι οφς, τερματίζοντας 5οι στον όμιλο, με ρεκόρ 10-8. Οι Porto Mpagaz έπεσαν στο 8-9 και θέλουν είτε νίκη στο τελευταίο τους παιχνίδι, είτε ήττα των Raptors στο δικό τους ματς, για να τερματίσουν 6οι και να παίξουν στα μπαράζ.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους Porto Mpagaz, 8-0, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 10-8. Οι Porto Mpagaz έφτασαν στο 16-8 στη συνέχεια, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-10. Στη 2η περίοδο οι Porto Mpagaz πήραν διψήφια διαφορά, 22-12, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 22-17 και το 24-21 λίγο μετά. Οι Porto Mpagaz πήγαν στο 27-21, με τους Ρούκουνες να μειώνουν σε 27-24, πριν το ματς πάει στο 31-24 και κλείσει το ημίχρονο στο 31-25. Στην επανάληψη οι Porto Mpagaz έφτασαν στο 34-25, με τους Ρούκουνες να απαντούν με 0-7 σερί φέρνοντας το ματς στο σουτ, 34-32. Ξανά στους 2 στο 36-34, με τους Porto Mpagaz να ξεφεύγουν με 38-34 και 42-35, πριν κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 42-37. Στην 4η περίοδο οι Porto Mpagaz πήγαν στο 48-37, με τους Ρούκουνες να απαντούν με 0-8 σερί για να μειώσουν σε 48-45. Οι Porto Mpagaz έφτασαν στο 51-45 και το 52-48, με τους Ρούκουνες να μειώνουν σε 52-51. Μετά το 54-51 οι Ρούκουνες ισοφάρισαν για πρώτη φορά το παιχνίδι στο 54-54. Οι Porto Mpagaz έμειναν μπροστά με μία βολή, 55-54, με τους Ρούκουνες να απαντούν για το 55-56. Οι Porto Mpagaz σε δύο φάσεις έφτασαν στο 57-56 και το 58-56 μετά, για να έρθει ο Κατσαρογιαννης από τα 10 μέτρα με τρίποντο και να χαρίσει τη νίκη στους Ρούκουνες, 58-59, στο μοναδικό τους προβάδισμα στον αγώνα.

Victorious – Στιγκιντριακοί 54-56

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν με 54-56 τη Victorious με το ματς να ξεκινά με 3-0 και 5-2 για τη Victorious από τον Παπαδόπουλο και τον Χριστόπουλο, για να απαντήσουν ο Μαχαιρας με τον Γκογκα. Ο Καραμπατσος έφερε την ομάδα του μπροστά, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Παπαδόπουλο να σκοράρουν για το 11-8, πριν κλείσει την περίοδο στο 11-10 ο Μιχαηλίδης. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Θεοδωρόπουλος με τον Παγουλάτο σκόραραν για το 15-12, για να μειώσει ο Γκογκας. Ο Χριστόπουλος έφερε το ματς στο 18-14, με τον Γκογκα να απαντά και τον Χριστοδουλόπουλο να γράφει το 20-16. Οι Στιγκιντριακοί με 0-9 σερί από τον Γραψα, τον Μιχαηλίδη και τον Γκογκα έφεραν το ματς στο 20-25, για να κλείσει το ημίχρονο από Θεοδωρόπουλο και Γράψα στο 22-27. Στην επανάληψη ο Θεοδωρόπουλος με τον Παπαδόπουλο σκόραραν για το 26-27, για να απαντήσει ο Μαχαιρας για το 27-31. Ο Παπαδόπουλος μείωσε στο σουτ, αλλά ο Νουκας με τον Μπετσιο ήταν που απάντησαν για το 29-35. Ο Μαχαρίας έφερε το ματς στο 31-38 με τον Γκογκα να σκοράρει για το 32-40. Μετά την απάντηση του Παπαδόπουλου, ο Μιχαηλίδης σκόραρε για το 34-43, ενώ ο Μαχαίρας έφερε το ματς στο 36-45, πριν ο Χριστόπουλος με τον Θεοδωρόπουλο απαντήσουν για το 41-45. Στην 4η περίοδο ο Γράψας έφερε το ματς στο 41-49, για να μειώσει ο Καραμπάτσος. Ξανά ο Γράψας σκόραρε για το 43-52, με τον Καραμπατσο και τον Χριστόπουλο να μειώνουν σε 47-52 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Νουκας έφερε την ομάδα του στο 47-54, με τον Θεοδωρόπουλο και τον Χριστόπουλο να απαντούν με 7-0 σερί για να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 54-54, πριν ο Γκογκας 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος γράψει το 54-56 για τη νίκη των Στιγκιντριακών.

Για τους νικητές ο Γκογκας είχε 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γραψας 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Μαχαίρας 11 πόντους. Για τη Victorious ο Παπαδόπουλος είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, ο Χριστόπουλος 15 πόντους, 4 ασίστ, ο Θεοδωρόπουλος 14 πόντους, 14 ριμπάουντ.

LA Stripers – Porto Mpagaz 38-48

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν τους LA Stripers με 38-48 με το ματς να ξεκινά με 0-4 για τους νικητές από τον Γιαννικα, για να απαντήσουν ο Γουσετης με τον Ιορδάνου και τον Δρογγιτη για το 11-4 των LA Stripers. Η περίοδος έκλεισε το 11-7 από τον Σοφιανόπουλο, ενώ στο 2ο δεκάλεπτο Βρουτσης και Γκουσκος Μ. έφεραν τους Porto Mpagaz στο 11-12. Ο Γουσετης σκόραρε για το 13-12 και το 15-14, με τον Γκουσκο Δ. να απαντά και τον Βρουτση με τον Παπαδόπουλο να φέρνουν την ομάδα τους στο 15-23 με 0-9 σερί. Ο Γουσετης σκόραρε για το 18-23, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Γκουσκο Μ. στο 18-25. Στην 3η περίοδο ο Δαγκλης έφερε το ματς στο 20-25, με τον Παπαδόπουλο να απαντά για το 20-29. Ο Ιορδάνου μείωσε, ο Βρουτσης σκόραρε για το 22-31, με τους LA Stripers να μειώνουν με 6-0 από τον Ιορδάνου και τον Γουσέτη, 30-32 στο τέλος της περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο οι LA Stripers μείωσαν σε 31-32, αλλά ο Βρουτσης με τον Γιαννικα κράτησαν την ομάδα τους μπροστά, 0-8 σερί και 31-40. Ο Γουσετης σκόραρε για το 34-40, με τον Βρουτση να απαντά για το +10 της ομάδας του και τον Γκουσκο Δ. με τον Σοφιανόπουλο να φέρνουν τον αγώνα στο 34-48, για να κλείσουν το ματς ο Ιορδάνου με τον Δαγκλη στο 38-48.

Για τους νικητές ο Βρουτσης είχε 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Παπαδόπουλος 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Γιαννικας 8 πόντους, 3 ασίστ, ο Γκουσκος Δ. 7 πόντους, 13 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Ιορδάνου είχε 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Γουσετης 13 πόντους.