Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Αήττητη πρωτιά για Biyombo, 2οι οι Eternals!

Αήττητη πρωτιά για Biyombo, 2οι οι Eternals!

Οι Biyombo B.C. κέρδισαν με 111-105 τα Peronia B.C. για να κατακτήσουν χωρίς ήττα την 1η θέση στον Α όμιλο του Stars Battle του «Πάνος Ζαχαρογιάννης». Οι Eternals νίκησαν κι αυτοί τα Peronia B.C., με 95-88, για να τερματίσουν 2οι με 5-1, ενώ οι Ρούκουνες πήραν την 3η θέση μετά το 49-44 κόντρα στους Old Wolves.

Peronia B.C. – Eternals 88-95

Οι Eternals κέρδισαν με 88-95 τα Peronia B.C. για να πάρουν τη 2η θέση στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 3-7 για τους νικητές από τον Δοξα και τον Ρηγα, για να απαντήσει ο Κομνηνος. Ο Γκικας με τον Τζεβρενιδη έφεραν τον αγώνα στο 10-9, ενώ ο Κορογιαννιδης ήταν που σκόραρε για το 14-11 της ομάδας του. Ο Κοντογεώργης ισοφάρισε, με τον Γκικα και τον Κομνηνο να γράφουν το 20-14. Ο Χιώτης μείωσε σε 20-19, ο Λεμποτεσης έφερε τα Peronia B.C. στο 23-19, με τον Βλαχακη και τον Κοντογεωργη να μειώνουν σε 25-23. Με τον Τζεβρενιδη τα Peronia B.C. πήγαν στο 27-23, ενώ μετά την απάντηση του Κοντογεώργη, ο Κομνηνος με τον Κορογιαννιδη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 33-26. Στη 2η περίοδο τα Peronia B.C. έφτασαν στο 35-26, με τον Δοξα να απαντά. Μετά το 38-28 του Κομνηνου ο Δόξας με τον Βλαχακη έφεραν το ματς στο 38-35, για να πάνε τα Peronia B.C. στο 43-37 λίγο μετά. Ο Κορογιαννιδης έγραψε το 45-39, με τον Βλαχακη να μειώνει σε 50-47, πριν κλείσει ο Λεμποτεσης το ημίχρονο στο 52-47. Στην επανάληψη ο Χιώτης με τον Δοξα έφεραν τους Eternals στο 52-51, με τον Λαγιο να απαντά. Χιώτης και Δοξας ξανά ήταν που σκόραραν για να πάρει προβάδισμα η ομάδα τους, 55-57. Ο Τζεβρενίδης απάντησε για το 59-57 και το 61-60 λίγο μετά, με τον Βλαχακη να γράφει το 61-62. Ο Τζεβρενίδης έδωσε προβάδισμα στα Peronia B.C. με 65-64, για να απαντήσει ο Δοξας. Ο Κορογιαννιδης έφερε το ματς στο 68-66, με τον Λεμποτεση να γράφει το 70-68. Ο Πανδης ισοφάρισε σε 70-70 με τον Τζεβρενιδη και τον Κορογιαννιδη να γράφουν το 78-70 στο τέλος της περιόδου. Ο Κορογιαννιδης έφτασε το σερί της ομάδας του στο 10-0 στο 4ο δεκάλεπτο για το 80-70, αλλά ο Πανδής με τον Δόξα απάντησαν για το 80-75. Ο Χιώτης με τον Δόξα έφεραν τον αγώνα στο 82-80, με τον Κορογιαννιδη να κρατά μπροστά τα Peronia B.C., πριν έρθουν ο Βλαχακης με τον Δόξα για το 84-84. Ο Δόξας έδωσε λίγο μετά προβάδισμα στους Eternals με 85-88 ολοκληρώνοντας ένα 5-18 για την ομάδα του. Ο Λαγιος ισοφάρισε σε 88-88, αλλά τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι Eternals στον αγώνα, ο Πανδής με τον Χιώτη έφεραν το ματς στο 88-93, με τον Κοντογεώργη να κλείνει την αναμέτρηση στο 88-95.

Για τους νικητές ο Δόξας είχε 31 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Χιώτης 23 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βλαχακης 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κοντογεώργης 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Πανδής 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τα Peronia B.C. ο Κορογιαννιδης είχε 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Τζεβρενιδης 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κομνηνος 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Λεμποτεσης 11 πόντους, ο Γκικας 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Λαγιος 9 πόντους, 7 ριμπάουντ.

Old Wolves – Ρούκουνες 44-49

Οι Ρούκουνες κέρδισαν με 44-49 τους Old Wolves για να τερματίσουν 3οι στον όμιλο. Το ματς ξεκίνησε με 4-2 για τους Old Wolves από τον Γιωργα και τον Φραγκουλη, για να απαντήσει ο Κοβατσος. Ο Ξαγορακης έφερε τους Ρούκουνες στο 7-6, με τον Χριστόπουλο να σκοράρει για το 7-10 και τον Ιωάννου για το 7-12. Με τον Κακουλιδη οι Old Wolves κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 12-12 ως το τέλος της περιόδου, ενώ ο ίδιος με τον Γιωργα στο 2ο δεκάλεπτο έφτασαν το σερί της ομάδας τους στο 11-0 για το 18-12. Το σερί διέκοψε ο Χριστόπουλος, με τον Κακουλιδη να γράφει το 20-14. Ο Κουτουκας σκόραρε για το 20-17, με τους Old Wolves να απαντούν για το 25-17, πριν οι Ρούκουνες με τον Χριστόπουλο κλείσουν το ημίχρονο στο 25-21. Στην επανάληψη ο Κοβατσος με τον Χριστόπουλο και τον Ιωάννου σκόραραν για το 25-28 ολοκληρώνοντας ένα 0-11 για τους Ρούκουνες. Το σερί διέκοψε ο Φραγκούλης για το 27-28, με τον Ιωάννου και τον Κοβατσο να φέρνουν τους Ρούκουνες στο 28-33 λίγο μετά. Ο Γιωργας μείωσε, ο Κοβατσος με τον Ξαγορακη απάντησαν, 30-37. Ο Ανυφαντης έφερε τον αγώνα στο 34-37, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-39 από τον Χριστόπουλο. Στην 4η περίοδο ο Γιωργας έφερε τον αγώνα στο 38-39, για να κρατήσει ο Ιωάννου μπροστά την ομάδα του, 38-41. Ο Ανυφαντης μείωσε ξανά στον πόντο, αλλά ο Χριστόπουλος ήταν που σκόραρε για το 40-46. Οι Old Wolves πλησίασαν σε 44-46 με τον Φραγκουλη, αλλά ο Κοβατσος με τον Ιωάννου έκλεισαν τον αγώνα στο 44-49 για τους Ρούκουνες.

Για τους νικητές ο Χριστόπουλος είχε 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Κοβατσος 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Ιωάννου 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κουτουκας 7 πόντους. Για τους Old Wolves ο Κακουλιδης είχε 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Γιωργας 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Φραγκουλης 8 πόντους, 11 ριμπάουντ.

Peronia B.C. – Biyombo B.C. 105-111

Οι Biyombo B.C. κέρδισαν με 105-111 τα Peronia B.C. για να κατακτήσουν την πρώτη θέση στο γκρουπ χωρίς ήττα, σε έναν αγώνα που ο Γεωργατζάκος και ο Αφαλίδης έβαλαν αμφότεροι πάνω από 40 πόντους! Το ματς ξεκίνησε με 5-0 για τα Peronia B.C. από τον Αφαλιδη και τον Γκικα, για να ισοφαρίσουν ο Τριγκας με τον Γεωργατζακο. Ο Παπαπετρου έφερε την ομάδα του στο 7-9, με τα Peronia B.C. να απαντούν και να πηγαίνουν στο 17-13 με τον Αφαλιδη και τον Κομνηνο. Ο Καστανιτης με τον Παπαπετρου σκόραραν για το 17-18 και ο Γεωργατζάκος έφερε την ομάδα του στο 21-23 και το 23-26 στην περίοδο. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Καραγιαννίδης ισοφάρισε σε 26-26, με τον Γεωργατζάκο να απαντά για το 26-29. Ο Αφαλιδης έφερε την ομάδα του στο 30-29, με τους Biyombo B.C. να απαντούν για τα 30-35 με τον Γεωργατζάκο. Ο Αφαλιδης με τον Γκικα ισοφάρισαν σε 37-37, με τον Λεμποτεση να φέρνει τον αγώνα στο 40-40 μετά το τρίποντο του Μητσοπουλου. Οι Biyombo B.C. έμειναν μπροστά, 40-44 και 45-50 με τον Γεωργατζακο, για να μειώσει ο Αφαλιδης και να κλείσει ο Τριγκας το ημίχρονο στο 49-55. Στην επανάληψη ο Γκικας με τον Καραγιαννιδη ισοφάρισαν τον αγώνα σε 55-55 με τους Biyombo B.C. να απαντούν με τον Γεωργατζακο και τον Καστανιωτη για να ξεφύγουν με 59-64. Ο Αφαλιδης μείωσε και ο Τζεβρενιδης έφερε το ματς στο 63-67, με τον Παπαπέτρου να απαντά για το 63-70. Ο Καστανιώτης σκόραρε για το 65-72 με τους Biyombo B.C. να φτάνουν με τον Τριγκα στο 67-77. Ο Αφαλίδης μείωσε και πάλι, με το 3ο δεκάλεπτο να κλείνει στο 74-82. Στην 4η περίοδο ο Κομνηνος με τον Αφαλιδη έφεραν την ομάδα τους στο 79-82, για να απαντήσει ο Παπαπετρου. Με τον Λαγιο και τον Καραγιαννιδη τα Peronia B.C. μείωσαν στον πόντο, αλλά ο Γεωργατζακος κράτησε μπροστά τους Biyombo B.C., 84-90. Ο ίδιος με τον Παπαπετρου σκόραραν για το 86-95 με τον Καραγιαννίδη να απαντά, 88-95. Ο Τριγκας με τον Γεωργατζακο ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 88-98 και 90-101, για να μειώσει σε 93-101 ο Λεμποτεσης. Ο Γεωργατζακος έγραψε το 93-104, με τον Λεμποτεση και τον Λαγιο να μειώνουν σε 100-104 και 103-106 λίγο μετά. Ο Οικονόμου έφερε την ομάδα του στο 103-108, με τον Καραγιαννίδη να απαντά και τον Γεωργατζάκο να γράφει το 105-110 για να δώσει τη νίκης τους Biyombo B.C..

Για τους νικητές ο Γεωργατζακος είχε 47 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα με 16/30 εντός παιδιάς, ο Παπαπέτρου είχε 27 πόντους με 11/15 εντός παιδιάς, ο Καστανιώτης 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Τριγκας 9 πόντους. Για τα Peronia B.C. ο Αφαλιδης είχε 42 πόντους, 8 ριμπάουντ με 18/28 εντός παιδιάς, ο Λεμποτεσης 15 πόντους, ο Γκικας 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Καραγιαννίδης 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Τζεβρενιδης 8 πόντους, ο Κομνηνος 7 πόντους, 5 ριμπάουντ.