Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Η αγωνιστική των φαβορί και της… Φουενλαμπράντα

Η αγωνιστική των φαβορί και της… Φουενλαμπράντα

Πολλά τα ντέρμπι στην 3η αγωνιστική του Ισπανικού πρωταθλήματος, αλλά σε όλα σχεδόν  ο ισχυρός επικράτησε. Η Ρεάλ κέρδισε με την ψυχή στο στόμα την Μπιλμπάο, δύσκολα κέρδισε και η Μπαρτσελόνα στη Βαλένθια, ενώ τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Φουενλαμπράντα επί της Μάλαγα.

Τα… είδε όλα η Ρεάλ στο Μπιλμπάο, αφού έφυγε με τη νίκη μόνο ύστερα από το άστοχο τρίποντο του Γιάνις Μπλουμς, το οποίο «έφτυσε» το στεφάνι. Η Μπιλμπάο είχε την ευκαιρία να αρπάξει τη νίκη μιας και αμφότερες οι βολές του Λιουλ στο τέλος βρήκαν σίδερο. Η Μπιλμπάο ήταν πολύ καλή και προηγήθηκε για 25 λεπτά περίπου, από τη δεύτερη περίοδο μέχρι 1:23 πριν το φινάλε.

Στην 4η περίοδο ξύπνησε ο Σουάρεθ και έκανε τη διαφορά μαζί με τον Σέρχιο και τον Λιουλ. Η προσπάθεια του Μεσίνα να πάρει το ματς με τον Τόμιτς δεν ευοδώθηκε, καθώς παρά τις προσπάθειες του Τόμιτς, ο σέντερ ήταν αρκετά άστοχος. Με τον Βασιλειάδη η Μπιλμπάο μπόρεσε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει ως το τέλος.

Πολύ δύσκολα ήρθε η νίκη και για την Μπαρτσελόνα, που έπρεπε να ματώσει για να κερδίσει τη Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι έμειναν μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 38ο λεπτό, όταν και παραδόθηκαν μην έχοντας άλλες δυνάμεις. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε για πρώτη φορά στο 30ο λεπτό, με 53-58, αλλά δεν μπόρεσε να αυξήσει τη διαφορά, κι έτσι φτάσαμε στο 35ο λεπτό με το ματς στο 60-64. Η συνέχεια, πάντως, ανήκε στον Ναβάρο, τον Μάικλ και την παρέα τους.

Η μεγάλη βραδιά του Τελέτοβιτς οδήγησε εκ του ασφαλούς την Κάχα Λαμποράλ στη νίκη. Ο Βόσνιος είχε 5 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, έβγαλε σημαντικές άμυνες και κατέβαζε ριμπάουντ, για το +21 της Λαμποράλ.

Η Μάλαγα δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις απουσίες του Κάρλος Χιμένεθ και του Σαούλ Μπλάνκο και υποτάχτηκε στη Φουενλαμπράντα. Μπατίστα και Ραμπασέντα οδήγησαν τους γηπεδούχους στη νίκη. Ένα 9-0 τους έδωσε 13 πόντους διαφορά (51-38) και η Μάλαγα δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

3η αγωνιστική

Κάχα Λαμποράλ-Γκραν Κανάρια 82-61 (35-36)
Τελέτοβιτς 25π. 6ρ. (5/9τρ.), Σαν Εμετέριο 8π. 7ρ., Μπάρατς 14π. 5ρ., Λόγκαν 8π. 6ασ. // Κάρολ 23, Μπράμος 12π. 3ρ. (3/4δ., 2/3τρ.)

Βαλένθια-Μπαρτσελόνα 69-78 (36-39)
Λίστσουκ 21π. 11ρ., Μαρτίνεθ 14, Γιαφτόκας 7π. 11ρ., Κουκ 8π. 8ασ. // Βάσκες 16π. 8ρ., Ναβάρο 22, Λόρμπεκ 12π. 4ρ.

Μπιλμπάο-Ρεάλ Μαδρίτης 73-75 (36-32)
Τζάκσον 14, Μαυροειδής 10π. 5ρ. (3/4δ. 4/4β.), Βασιλειάδης 13 (1/2δ. 3/7τρ. 2/2β.), Μουμπρού 11 // Σουάρεθ 19π. 8ρ., Τόμιτς 14π. 9ρ., Λιουλ 13, Σέρχιο 13π. 4ασ.

Σαραγόσα-Γρανάδα 89-75 (46-38)
Κιντέρος 19π. 5ασ., Μπάρλοου 16π. 4ρ., Μισό 10π. 3ρ. // Καρλ 17, Κουρτζ 11π. 9ρ.

Μενόρκα-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 87-96 (42-40)
Τσιορτσιάρι 19, Ντόναλντσον 13π. 4ρ., Λιμονάντ 15 // Τσκιτισβίλι 15, Σαλγκάδο 22, Μπάρον 25.

Μανρέσα-Βαγιαδολίδ 72-76 (28-26)
Όουενς 23π. 5ρ., Λιούις 19π. 6ρ. // Μπαρνς 13π. 11ρ., Μπάεζ 14π. 9ρ.

Καχασόλ-Μεριντιάνο Αλικάντε 65-49 (33-23)
Μπούλοκ 14π. 4ρ. 6ασ., Κάλογουεϊ 12π. 4ρ. 3ασ., Κατελίνας 11 // Ερντογκάν 20, Σόου 13π. 7ρ.

Φουενλαμπράντα-Ουνικάχα Μάλαγα 84-74 (42-38)
Μπατίστα 11π. 11ρ., Μπάρτον 10π. 3ρ. 3ασ., Ραμπασέντα 22 // Φρίλαντ 14π. 11ρ., Άρτσιμπαλντ 10π. 5ρ., Πρίντεζης 4π. 3ρ. 2ασ. (2/4δ. 0/2τρ.)

Εστουντιάντες-Μπανταλόνα 66-77 (35-41)
Χάσεν 13π. 10ρ., Κέινερ-Μέντλι 13π. 7ρ. // Ρόμπινσον 14, ΜακΝτόναλντ 17π. 4ρ., Τρίας 1π. 9ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …