Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Η Βαλένθια προσγείωσε τη Ρεάλ, νέα ήττα για Μάλαγα

Η Βαλένθια προσγείωσε τη Ρεάλ, νέα ήττα για Μάλαγα

Μπαρτσελόνα και Κάχα Λαμποράλ είχαν εύκολο Σαββατοκύριακο απέναντι σε Σαραγόσα η πρώτη και Γρανάδα η δεύτερη, αλλά δεν ίσχυε το ίδιο και για τις Ρεάλ, Μάλαγα. Η Βαλένθια κέρδισε τη Ρεάλ με 59-52 και την γκρέμισε από την κορυφή του πρωταθλήματος, ενώ η Μάλαγα έχασε εκτός έδρας από την Κάχασολ σε ένα ματς με εξωπραγματική ανατροπή στο τελευταίο λεπτό. Μεγάλη κι εύκολη νίκη για την Μπιλμπάο επί της Βαγιαδολίδ, ενώ η Μανρέσα «σκόρπισε» την Μπανταλόνα.

Μεγάλη νίκη για τη Βαλένθια, που έκανε ό,τι ήθελε τη Ρεάλ, «σβήνοντάς» τη τελείως και κρατώντας την στους 52 πόντους. Η 4η περίοδος ανήκε απόλυτα στη Βαλένθια, που κέρδισε με 14-5 με τη Ρεάλ να μην μπορεί να σκοράρει με κανένα τρόπο. Το παιχνίδι ήταν σκληρό και νευρικό, με δύο προπονητές που αρέσκονται να παίζουν οι ομάδες τους άμυνα. Εξαρχής φάνηκε ότι το ματς θα πάει χαμηλά, με μόνο το πρώτο δεκάλεπτο να ξεφεύγει (21-20). Η Βαλένθια κέρδισε 13-9 τη δεύτερη περίοδο, αλλά είδε τη Ρεάλ να τη σταματά στους 11 πόντους στην 3η περίοδο και να παίρνει προβάδισμα με 45-47.

Η Ρεάλ είχε μπει καλύτερα στο ματς, αλλά το 6-15 δεν έμεινε για πολύ καθώς με τον Λίστσουκ η Βαλένθια επέστρεψε και προσπέρασε στο τέλος του δεκαλέπτου. Καλύτεροι ήταν οι γηπεδούχοι στη δεύτερη περίοδο, με το ημίχρονο να τελειώνει με 34-29, αφού Κλαβέρ και Μαρτίνεθ ήταν πολύ καλοί. Το ματς ήταν οριακό ως το 31ο λεπτό και το 47-47, αλλά η Βαλένθια έκλεισε κάθε διάδρομο και κενό στη συνέχεια, ελέγχοντας πλήρως τα αμυντικά ριμπάουντ. Επίσης, 10 συνεχόμενοι πόντοι του Ντε Κολό της έδωσαν προβάδισμα με 55-52 στο 38ο λεπτό, με τη Ρεάλ να μην σκοράρει στη συνέχεια, παρότι βρήκε ελεύθερα σουτ.

Εύκολα κέρδισε η Μπαρτσελόνα τη Σαραγόσα αφού, μετά την πρώτη περίοδο, ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Μπορεί η Μπάρτσα να μη βρήκε απάντηση για τους Κιντέρος και Χετσχάιμερ, οι οποίοι έβαλαν 45 πόντους με 15/21 δίποντα, αλλά είχε 8 παίκτες που έβαλαν περισσότερους από 7 πόντους και ο πλουραλισμός αυτός ήταν που της έδωσε τη νίκη.

Η Σαραγόσα άντεξε για 12 λεπτά, όταν και είχε το προβάδισμα με 26-17. Μετά ακολούθησε ένα 0-12 της Μπαρτσελόνα σε 4 λεπτά, με τρομερή άμυνα και σωστές επιθέσεις, για να προσπεράσουν οι Κυπελλούχοι με 26-29. Η απόσταση των δύο ομάδων μεγάλωσε με την Μπαρτσελόνα να έχει 6/7 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο και να γράφει το 34-44 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, η Σαραγόσα μείωσε πρόσκαιρα σε 45-50, αλλά πολύ γρήγορα ήρθε ένα 2-11 για την Μπαρτσελόνα για το 47-61, που τελείωσε και τυπικά το ματς. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος το τρίποντο του Ναβάρο ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους (57-77) και οι σχεδόν 11.000 φίλοι της Σαραγόσα έφυγαν απογοητευμένοι από το γήπεδο.

Με ξέσπασμα στην 3η περίοδο η Κάχα Λαμποράλ κέρδισε εύκολα τη Γρανάδα με 78-63, παρότι και πάλι δεν ενθουσίασε. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο πρώτο μέρος (35-34), αλλά η Λαμποράλ έτρεξε ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο, το οποίο κέρδισε με 25-11 και τελείωσε το ματς.

Ένα 15-1 στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου έκρινε τον αγώνα, με τη Γρανάδα να παραδίδεται απόλυτα στο διάστημα αυτό. Ακόμη και στο διάστημα του σερί της Λαμποράλ, οι παίκτες του Ιβάνοβιτς δεν «έβγαλαν μάτια», αλλά κράτησαν τους αντιπάλους τους στον 1 πόντο για 7 σχεδόν λεπτά, με αποτέλεσμα η Γρανάδα να φύγει για 11η συνεχόμενη χρονιά ηττημένη από τη Βιτόρια.

Απίστευτο ήταν το παιχνίδι της Μάλαγα με την Κάχασολ, με τον Πρίντεζη και την παρέα του να προηγούνται με 7 πόντους μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, αλλά να χάνουν το ματς, αφού το επιμέρους σκορ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν 16-4 για την Κάχασολ! Μέχρι τότε η Μάλαγα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει.

Ο Καλογουέι και ο Μπούλοκ μπόρεσαν μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα να ανατρέψουν το 66-73 σε 74-73 και μετά η Κάχασολ πήρε κεφάλι με 4 πόντους (78-74) και πήρε ένα ματς απίστευτο, ευστοχώντας στις βολές στο τέλος μέχρι το 82-77 μετά το καλάθι του ΜακΙντάιρ που μείωσε σε 78-77.

Πολύ καλή ήταν η Μπιλμπάο, η οποία κέρδισε τη Βαγιαδολίδ με 23 πόντους και πλησίασε μία νίκη απόσταση από την 3η θέση. Ο Βασιλειάδης είχε 16 πόντους, ο Μαυροειδής καλή παρουσία μέσα στη ρακέτα, ιδίως στα ριμπάουντ και την άμυνα, και η Μπιλμπάο έχτισε τις βάσεις για τη νίκη στο 25-10 της δεύτερης περιόδου.

Η Μανρέσα με 5 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων κέρδισε με 32 πόντους την Μπανταλόνα, κερδίζοντας με τουλάχιστον 6 πόντους κάθε δεκάλεπτο του αγώνα. Τέλος, η Αλικάντε κέρδισε μέσα στην έδρα της Μενόρκα με 70-79, ενώ η Εστουντιάντες πήρε με 88-81 το ματς με τη Λαγκούν Άρο.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

21η αγωνιστική

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 59-52 (34-29)
Ντε Κολό 14, Μαρτίνεθ 9π. 3ρ., Λίστσουκ 10π. 5ρ. // Σουάρεθ 18π. 3ρ. 3ασ., Μίροτιτς 7π. 7ρ.

Φουενλαμπράντα-Γκραν Κανάρια 92-81 (47-43)
Αγιόν 19π. 9ρ., Κόλομ 12π. 11ρ., Κους 13π. 5ασ., Μαϊνόλντι 17π. 4ρ. // Ουάλας 31π. 5ρ. 3ασ., Νέλσον 9π. 3ρ. 4ασ., Μπράμος 4π. 4ρ. (1/1δ. 0/2τρ. 2/2β.)

Μενόρκα-Μεριντιάνο Αλικάντε 70-79 (31-36)
Βίκτορ 14π. 14ρ., Ραντένοβιτς 11π. 4ρ., Ντόναλντσον 13π. 11ρ. // Στόιτς 12π. 4ρ., Ντόλμαν 12π. 5ρ., Χάσμπρουκ 15π. 5ρ.

Σαραγόσα-Μπαρτσελόνα 67-87 (36-44)
Κιντέρος 26π. 5ρ. 4ασ., Χετσχάιμερ 19π. 5ρ. // Άντερσον 15, Μόρις 11π. 6ρ., Λόρμπεκ 10π. 5ρ.

Μανρέσα-Μπανταλόνα 99-67 (47-34)
Σαν Μιγκέλ 13π. 3ρ. 6ασ., Γκριμάου 20, Μοντάνιεζ 18π. 4ασ., Σλόκαρ 10π. 3ρ. 3ασ. // Τόμας 21π. 3ρ., Τρίας 8π. 11ρ. 3ασ.

Εστουντιάντες-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 88-81 (40-43)
Κέινερ-Μέντλι 23π. 12ρ. 3ασ., Έλις 19, Άσελιν 14, Κλαρκ 15π. 5ρ. // Μιράγιες 23π. 11ρ., Πάνκο 14π. 3ρ., Σαλγκάδο 11π. 4ρ. 8άσ.

Κάχασολ-Ουνικάχα Μάλαγα 82-77 (27-31)
Μπούλοκ 21, Καλογουέι 13, Σατοράνσκι 12, Ιβάνοφ 10π. 7ρ. // Φρίλαντ 18π. 12ρ., Μπέρνι 8π. 3ρ. 3ασ., ΜακΙντάιρ 10π. 3ασ.

Μπισκάια Μπιλμπάο-Μπλανκορουέντα 93-70 (45-35)
Τζάκσον 17π. 4ρ. 7ασ., Ουόρεν 16, Μουμπρού 15π. 9ρ., Βασιλειάδης 16π. 4ρ. 1ασ. (2/3δ. 2/6τρ. 6/7β.), Μπλους 14π. 3ρ. 3ασ., Μαυροειδής 5π. 5ρ. (2/2δ. 1/1β.) // Μπαρνς 18π. 8ρ., Ρόμπινσον 17π. 4ρ.

Κάχα Λαμποράλ-Γρανάδα 78-63 (35-34)
Μπάρατς 8π. 13ρ. 4ασ., Λόγκαν 14, Μπατίστα 11π. 7ρ., Χουέρτας 13π. 8ασ. // Τζιανέλα 9π. 6ρ. 4ασ., Πρέστες 13π. 4ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …