Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Γκέλα για Ρεάλ και… συνωστισμός στην κορυφή!

Γκέλα για Ρεάλ και… συνωστισμός στην κορυφή!

Όχι μία, ούτε δύο, αλλά 5 ομάδες ισοβαθμούν πια στην κορυφή της ACB μετά και την 5η αγωνιστική. Αιτία, η ήττα της Ρεάλ που την… «πάτησε» με την Αλικάντε και έπεσε από την κορυφή. Πλέον, έχει 4-1 μαζί με Μπαρτσελόνα, Κάχα Λαμποράλ, Μπανταλόνα και Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν). Στην αγωνιστική ξεχώρισε η νίκη της Μπανταλόνα επί της Βαλένθια, οι 40 πόντοι διαφοράς της Μπαρτσελόνα επί της Μενόρκα και η εύκολη επικράτηση της Μπιλμπάο επί της Μάλαγα.

Την πρώτη της νίκη στη φετινή ACB έκανε η Αλικάντε και τι νίκη, αφού κέρδισε τν πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Το ματς εκ πρώτης όψεως φαινόταν περίπατος για τη Ρεάλ, που όχι μόνο έπαιζε με την τελευταία ομάδα της βαθμολογία, αλλά και με μία ομάδα που έβαζε 55.8 πόντους ανά αγώνα στις πρώτες 4 αγωνιστικές!

Η Ρεάλ τα «έσπασε» από το τρίποντο, όπου είχε 3/19 και 16%, η Αλικάντε είχε μια εκπληκτική τελευταία περίοδο με 24-15, και όταν στο δίλεπτο ξέφυγε με 10 πόντους, η Ρεάλ δεν είχε τις αντιστάσεις να επανέλθει.

Εύκολη αποστολή είχε τελικά η Μπιλμπάο απέναντι στη Μάλαγα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά μέχρι το 29-30, αλλά ένα 10-0 της Μπιλμπάο άλλαξε τελείως τη μορφή του αγώνα. Η Μάλαγα δεν μπόρεσε να επανέλθει ποτέ και στο 30ο λεπτό είχε μείνει 19 πόντους πίσω. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μάρκο Μπάνιτς, ενώ καλή παρουσία είχαν ο Βασιλειάδης και ο Μαυροειδής.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Εστεμπάν Μπατίστα (22 πόντοι και 11 ριμπάουντ) η Κάχα Λαμποράλ πήρε το ματς με τη Φουενλαμπράντα, χάρη στον επιθετικό οίστρο του Μίρζα Τελέτοβιτς, αλλά και το μυαλό του Μαρσέλο Χουέρτας. Ο Τελέτοβιτς είχε 23 πόντους με 4/5 δίποντα και 4/11 τρίποντα, ενώ ο Χουέρτας μπορεί να σκόραρε λίγο (6 πόντοι) αλλά είχε 13 ασίστ κάνοντας… όλους τους συμπαίκτες του μάγκες. Η Λαμποράλ ήταν πολύ καλύτερη στην 4η περίοδο, όταν και έχτισε τη διαφορά της νίκης.

Περίπατο έκανε η Μπαρτσελόνα με τη Μενόρκα, κερδίζοντας με 40 πόντους διαφορά. Η Μενόρκα δεν μπόρεσε να προβάλει καμία αντίσταση, έχοντας μόλις 17 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο. Η Μενόρκα έμεινε από πολύ νωρίς πολύ πίσω στο σκορ με την Μπαρτσελόνα να προηγείται 14-5 και 25-13 λίγο αργότερα. Η Μενόρκα είχε τα διπλάσια λάθη, σούταρε με 14% από το τρίποντο και 36% στα δίποντα και θα θέλει πολύ σύντομα να ξεχάσει τον αγώνα.

Το καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής έγινε στη Βαρκελώνη, με την Μπανταλόνα να κερδίζει τη Βαλένθια με 86-83, μετά από μια τρομερή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βαλένθια προηγήθηκε με 50-65, αλλά και πάλι κατέρρευσε στο φινάλε καταφέρνοντας να χάσει. Η Βαλένθια ήταν μόνιμα μπροστά στην αρχή του αγώνα, προηγήθηκε και με 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, 30-40 στο 17ο λεπτό, ενώ η βραδιά γι’ αυτή έμοιαζε ιδανική ως το 28ο λεπτό, όταν με τον Κουκ και τον Μαρτίνεθ πέτυχαν 5 συνεχόμενα τρίποντα για να προηγηθούν με 50-65.

Η συνέχεια ήταν τελείως διαφορετική, με τον Καρλ Ινγκλς να αρχίζει να πυροβολεί από το τρίποντο για να τρέξει η γηπεδούχος ένα σερί 22-7 και να ισοφαρίσει 5 λεπτά πριν το τέλος σε 72-72. Το επιμέρους σερί της Μπανταλόνα έφτασε το 15-0 για να προηγηθεί με 78-72 λίγο πριν το τέλος. Ο Ρόμπινσον πήρε επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε 2 βολές στο 84-83 για να χαρίσει τη νίκη στην Μπανταλόνα, αφού ο Κουκ αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Τραγική ήταν η Μανρέσα με την Γκραν Κανάρια, σκοράροντας 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και 16 συνολικά στο ημίχρονο. Μοιραία έχασε το ματς από πολύ νωρίς και δεν πρόλαβε να πετύχει ούτε 50 πόντους. Η Γκραν Κανάρια κέρδισε χωρίς να πιεστεί καθόλου, περνώντας ένα εύκολο απόγευμα.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

5η αγωνιστική

Μεριντιάνο Αλικάντε-Ρεάλ Μαδρίτης 78-67 (42-37)
Ερτέλ 16π. 5ρ., Ντόλμαν 13π. 9ρ., Στόγιτς 15π. 4ρ. // Σουάρεθ 16π. 9ρ., Τόμιτς 13π. 7ρ.

Γκραν Κανάρια-Μανρέσα 69-49 (32-16)
Κάρολ 19, Μπράμος 13π. 6ρ. 1ασ. (2/4δ. 3/6τρ.), Γκριν 9π. 4ρ. 3ασ. // Σαν Μιγκέλ 8π. 7ρ.

Σαραγόσα-Κάχασολ 82-78 (48-49)
Μπάρλοου 17π. 9ρ. 4ασ., Χετσχάιμερ 13π. 7ρ. // Μπούλοκ 14π. 3ρ., Κιρκσέι 11π. 5ρ.

Μπιλμπάο-Ουνικάχα Μάλαγα 89-71 (46-38)
Μπάνιτς 21π. 4ρ., Τζάκσον 14π. 6ρ., Βασιλειάδης 8 (2/7τρ. 2/2β.), Μαυροειδής 2π. 5ρ. (1/3δ.) // Χιμένεθ 14π. 4ρ., Άρτσιμπαλντ 15π. 5ρ.

Γρανάδα-Εστουντιάντες 77-74 (37-54)
Κουρτζ 21π. 9ρ., Στεφάνσον 15, Καρλ 12π. 6ρ. // Γκάμπριελ 17π. 3ρ., Χάσεν 13π. 10ρ., Κέινερ-Μέντλι 9π. 12ρ.

Κάχα Λαμποράλ-Φουενλαμπράντα 90-81 (40-45)
Τελέτοβιτς 23π. 4ρ., Χουέρτας 6π. 4. 13ασ., Ρίμπας 15, Λόγκαν 12 // Μπατίστα 22π. 11ρ., Αγιόν 15π. 4ρ., Μπάρτον 11π. 7ρ.

Μπαρτσελόνα-Μενόρκα 84-44 (42-27)
Λάκοβιτς 13π. 2ασ., Ναβάρο 16, Μόρις 10π. 5ρ., Λόρμπεκ 12π. 5ρ. // Ντόναλντσον 15π. 5ρ., Βίκτορ 12π. 7ρ.

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 75-64 (31-35)
Ντόμπλας 12π. 9ρ., Μπάρον 15 // Βαν Λάκε 16, Μπαρνς 12π. 6ρ.

Μπανταλόνα-Βαλένθια 86-83 (37-43)
Ίνγκλις 23, Χόσλεϊ 14π. 8ρ., ΜακΝτόναλντ 15π. 4ρ., Ρόμπινσον 15π. 4ρ. // Κλαβέρ 15π. 6ρ. 4ασ., Μαρτίνεθ 16π. 4ρ., Σαβάνοβιτς 16π. 5ρ., Κουκ 14π. 6ασ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …