Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Έσπασε η ισοβαθμία, μόνη πρώτη η Ρεάλ!

Έσπασε η ισοβαθμία, μόνη πρώτη η Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης εκμεταλλεύτηκε πλήρως το στραβοπάτημα της Κάχα Λαμποράλ με την Μπιλμπάο και, κερδίζοντας εύκολα τη Σαραγόσα, έμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της ACB μετά από 11 αγωνιστικές. Η Μπαρτσελόνα έφτασε τη Λαμποράλ στο 8-3, ενώ η Μάλαγα στραβοπάτησε και πάλι χάνοντας από την τελευταία Αλικάντε. Νέα νίκη για τη Βαλένθια, που πια έφτασε στο 5-6.

Οι Βάσκοι έχουν… νέο αφεντικό, αφού η Μπιλμπάο κέρδισε το τοπικό ντέρμπι κατά της Κάχα Λαμποράλ, δείχνοντας στην πρωταθλήτρια Ισπανίας ότι η σεζόν δεν θα είναι καθόλου εύκολη. Πολλά χρωστούν στον Άαρον Τζάκσον που ήταν καταπληκτικός. Η Λαμποράλ πάλεψε ως το τελευταίο λεπτό αλλά η αλήθεια είναι ότι είχε τον έλεγχο του ματς για μεγάλο χρονικό διάστημα, καθώς προηγήθηκε ως και 16 πόντους (72-56 και 76-60). Η Λαμποράλ, πάντως, ξεκίνησε καλύτερα το ματς προηγούμενη με 5-13 και 30-39, μέχρι που η Μπιλμπάο προσπέρασε σε 48-46 μπροστά σε σχεδόν 9.000 οπαδούς της. Καθοριστικό ρόλο στο ματς έπαιξαν και τα 7 επιθετικά ριμπάουντ του Δημήτρη Μαυροειδή, 6 εκ των οποίων σε 7 λεπτά, τα οποία άλλαξαν και τη ροή του ματς.

Η Ρεάλ πέρασε εύκολο απόγευμα απέναντι στη Σαραγόσα για να μείνει μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Οι Μαδριλένοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή του ματς, με γρήγορη και καλή επίθεση, 11-3 στο 3ο λεπτό. Το 19-15 έγινε 32-21 στο 13ο λεπτό και η διαφορά έμεινε στο ύψος αυτό ως το ημίχρονο (44-35).Ένα 6-0 στην αρχή του δευτέρου μέρους ουσιαστικά τελείωσε τον αγώνα, αφού η Σαραγόσα προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να επανέλθει με τους 8 συνεχόμενους πόντους του Τάκερ μετά το 30ο λεπτό να ανεβάζουν τη διαφορά στους 19 πόντους.

Πολύ δύσκολα πέρασε η Μπαρτσελόνα από την έδρα της Βαγιαδολίδ, ανατρέποντας την εικόνα του αγώνα μετά το 10ο λεπτό και το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Καταλανοί μπήκαν άσχημα στο ματς έχοντας μόλις 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας με 17-6. Στη συνέχει πήρε μπροστά ο Ρούμπιο που ήταν καθοριστικός για τους νικητές. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 30-25 ως το ημίχρονο με μια έκρηξη μετά το 15ο λεπτό. Η Βαγιαδολίδ άρχισε να χάνει την ψυχραιμία της και όταν έσφιξε κι άλλο η άμυνα της ομάδας του Πασκουάλ, οι γηπεδούχοι έγιναν τραγικοί στην επίθεση, σουτάροντας τελικά με 30% στα δίποντα στο ματς. Πάντως, η Μπαρτσελόνα δεν μπόρεσε να προσπεράσει παρά μόνο στην 4η περίοδο, όταν ένα 0-5 την έφερε στο 45-48 και της έδωσε τη νίκη, αφού στη συνέχεια ανάγκασε σε πολλά λάθη τη Βαγιαδολίδ με τον Ρούμπιο να πρωταγωνιστεί στην ανατροπή και την οργάνωση του παιχνιδιού της Μπάρτσα.

Ότι η Μάλαγα είναι φέτος πιο ασταθής και από τη… νιτρογλυκερίνη δεν περιμέναμε το ματς με την Αλικάντε για να το μάθουμε. Ότι θα κατάφερνε να χάσει από την ουραγό, όμως, το μάθαμε… σε αυτό ακριβώς το ματς. Η έλευση των Μάρτιν Ράντσικ και Κένι Χάσμπρουκ ήταν καθοριστική, με τους δύο νέους ξένους της Αλικάντε να έχουν μαζί 28 πόντους και 13 ριμπάουντ. Η Αλικάντε μπήκε με 10-0 στο ματς και όταν η Μάλαγα αποφάσισε να… κατέβει, έπρεπε να δουλέψει πολύ για να επιστρέψει. Το έκανε μετά το 22-11, όταν ένα 2-14 την έφερε μπροστά με 24-25, αλλά φαινόταν δεν πατάει καλά στα πόδια της. Το 4ο φάουλ του Φρίλαντ στα μισά της τρίτης περιόδου ήταν καθοριστικό, καθώς η Μάλαγα μετά το 55-62 στις αρχές της 4ης άρχισε να χάνει την επαφή της με το σκορ. Η σκληρή άμυνα των γηπεδούχων και η βοήθεια από τους 4.000 οπαδούς τους ανάγκασαν σε ήττα την ομάδα του Ρενέσες, που έπεσε στο 6-5.

Νέα νίκη για τη Βαλένθια, που συνεχίζει αήττητη στην ACB από τη στιγμή που την ανέλαβε ο Πέσιτς. Μάλιστα, η Βαλένθια κράτησε ξανά την αντίπαλό της κάτω από τους 70 πόντους με τη Μενόρκα να σκοράρει με πολύ κόπο 63, έχοντας μόλις 7 στην τελευταία περίοδο. Μετά το αρχικό 5-14 στο 5ο λεπτό από τον Ραντένοβιτς, η Βαλένθια απάντησε με τον Μαρτίνεθ που τη βοήθησε να μειώσει στους 2 πριν το ημίχρονο (32-34). Η Μενόρκα έμεινε μπροστά ως το 50-56 του 29ου λεπτού, όταν έσφιξε η τανάλια στην άμυνα της Βαλένθια και άρχισε ο τρίποντος βομβαρδισμός για το 57-56 στο 34΄. Η Μενόρκα σκόραρε 7 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά και οι γηπεδούχοι εύκολα στο φινάλε πήραν τη νίκη.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

11η αγωνιστική

Εστουντιάντες-Κάχασολ 73-77 (38-38)
Χάσεν 15π. 7ρ., Κέινερ-Μέντλι 17 // Ντέιβις 25π. 11ρ., Μπούλοκ 17

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν)-Γκραν Κανάρια 74-66 (25-26)
Μπάρον 26, Ντόμπλας 14π. 4ρ. 3ασ. // Κάρολ 11π. 7ρ., Μπράμος 8π. 3ρ. (1/1δ. 2/3τρ.), Μπέλας 10π. 3ασ.

Βαλένθια-Μενόρκα 70-63 (35-37)
Κλαβέρ 19π. 6ρ. 3ασ., Σαβάνοβιτς 16π. 7ρ., Μαρίνεθ 16π. 3ρ. 4ασ. // Ντόναλντσον 8π. 11ρ. 5ασ., Ρανένοβιτς 16π. 4ρ., Λιμονάντ 16

Μπιλμπάο-Κάχα Λαμποράλ 99-95 (52-48)
Τζάκσον 26π. 4ρ., Μπάνιτς 20π. 5ρ., Μουμπρού 14π. 9ρ. 4ασ., Μαυροειδής 7π. 7ρ. (3/9δ. 1/3β.), Βασιλειάδης 2π. 1ασ. (0/1δ. 2/2β.) // Χουέρτας 19π. 9ασ., Χάισλιπ 22π. 4ρ., Σαν Εμετέριο 16π. 5ρ. 6ασ., Λόγκαν 13

Ρεάλ Μαδρίτης-Σαραγόσα 84-65 (44-35)
Ρέγιες 14π. 4ρ., Τόμιτς 12π. 5ρ., Τέκερ 16, Σουάρεθ 10π. 4ρ. // Φίλιπ 18π. 5ρ., Τόπερτ 13, Αγκιλάρ 10π. 3ρ.

Μπανταλόνα-Γρανάδα 67-74 (37-36)
Ρόμπινσον 16π. 4ρ. 4ασ., Τρίας 12π. 12ρ. 3ασ., Τόμας 14 // Στεφάνσον 19π. 4ρ., Κορόλεφ 17π. 4ρ., Κουρτζ 16π. 10ρ., Καρλ 13π. 8ρ. 3ασ.

Μεριντιάνο Αλικάντε-Ουνικάχα Μάλαγα 80-72 (37-33)
Λόμπαρτ 17π. 3ρ. 4ασ., Ντόλμαν 15π. 8ρ., Ράντσικ 14π. 8ρ., Χάσμπρουκ 14π. 5ρ. // Φρίλαντ 16π. 3ρ., Τρίπκοβιτς 13, Χιμένεθ 10π. 4ρ.

Μπανκορουέντα Βαγιαδολίδ-Μπαρτσελόνα 55-65 (30-25)
Μπάεζ 16π. 9ρ., Ρόμπινσον 11π. 5ρ. // Ρούμπιο 15π. 5ρ. 7ασ., Γκριμάου 12π. 6ρ., Εντόνγκ 7π. 12ρ.

Μανρέσα-Φουενλαμπράντα 66-54 (42-31)
Σαν Μιγκέλ 15π. 3ρ. 5ασ., Γκλαντίρ 11π. 7ρ., Λιούις 11 // Κους 10, Αγιόν 8π. 7ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …