Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Βασίλισσα στη Βιτόρια, αφεντικό της πόλης η Μπαρτσελόνα!

Βασίλισσα στη Βιτόρια, αφεντικό της πόλης η Μπαρτσελόνα!

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από την έδρα της Κάχα Λαμποράλ ρίχνοντάς την στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μπαρτσελόνα κέρδισε το ντέρμπι της Βαρκελώνης εναντίον της Μπανταλόνα πολύ εύκολα. Νίκες σε άθλια παιχνίδια για Καχασόλ και Αλικάντε, ενώ η Βαλένθια συνέχισε την καταπληκτική της πορεία με τον Πέσιτς, κερδίζοντας και τη Μάλαγα. Ήττα για Μπιλμπάο, νίκη για Εστουντιάντες.

Η Λαμποράλ είχε τον έλεγχο του αγώνα τουλάχιστον ως τα τελευταία λεπτά, αλλά μετά δέχτηκε ένα 0-10 για να χάσει χωρίς καλά καλά να το καταλάβει. Ένα 13-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο έφερε τη Λαμποράλ μπροστά στο σκορ με τους Βάσκους να ξεφεύγουν με 36-26. Η Ρεάλ απάντησε με 0-9 για να προσπεράσει στο 38-40, ενώ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι ως το 50-49.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι με τρίποντα του Τελέτοβιτς προηγήθηκαν με 66-59 τρία λεπτά πριν το τέλος. Όμως, η Ρεάλ δεν παραδόθηκε και έτρεξε ένα 0-10 για να προσπεράσει και να καθαρίσει το ματς με τρίποντο του Τάκερ μπροστά σε 9.700 οπαδούς της Λαμποράλ και στον… αποσβολωμένο Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που έβλεπε την ομάδα του να χάνει το ματς μέσα από τα χέρια της και δεν μπορούσε να αντιδράσει για να σώσει την κατάσταση.

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τη Βαλένθια, με θύμα της τη Μάλαγα, εκτός έδρας μάλιστα. Έτσι, η ομάδα του Πέσιτς βρίσκεται πια σε τροχιά Κυπέλλου, αφού μπήκε πλέον στην οκτάδα. Άλλο ένα ματς που η Βαλένθια κρατάει την αντίπαλό της κάτω από τους 70 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να αξίζουν τη νίκη, παίζοντας καλύτερα στην 4η περίοδο.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τη Βαλένθια να προηγείται 13-14 και τη Μάλαγα να απαντά με 38-36 και 44-38, για να φτάσει στο 53-50 στο 30ο λεπτό. Ως εκεί όμως, αφού η άμυνα της Βαλένθια έσφιξε και δεν περνούσε ούτε… κουνούπι. Το ματς έγινε 58-64 με σερί 5-14 για τους φιλοξενούμενους, ενώ με 47% στα δίποντα και 29% στα τρίποντα η Μάλαγα δεν μπορούσε να γυρίσει τη διαφορά και ηττήθηκε.

Πολύ εύκολο μεσημέρι για την Μπαρτσελόνα, που από την αρχή του ματς πήρε κεφάλι απέναντι στη συμπολίτισσα Μπανταλόνα, ξεφεύγοντας με 8 πόντους στο ημίχρονο. Η τρίτη περίοδος ήταν που έκρινε το ματς, καθώς η Μπαρτσελόνα σκόραρε 23 πόντους για να δεχτεί μόλις 9 περιορίζοντας την αντίπαλό της και παίζοντας πολύ καλή επιθετική άμυνα. Μετά, το 4ο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, οι άμυνες χαλάρωσαν, οι δύο ομάδες σκόραραν αρκετά, αλλά η διαφορά δεν μειώθηκε, καθώς δεν το επέτρεψε η Μπάρτσα, που έμεινε πια μόνη 2η στη βαθμολογία.

Πολύ κακό παιχνίδι ανάμεσα στην Κάχασολ και τη Μανρέσα, με τη δεύτερη να μένει στους 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τους 29 στα πρώτα 30 λεπτά. Όχι ότι η Κάχασολ ήταν πολύ καλύτερη, αλλά το 42-29 της έδινε ασφάλεια, παρότι «στέρεψε» στην 4η περίοδο και η Μανρέσα έκλεισε τη διαφορά στο τραγικό 52-48.

Παρόμοιου «κάλλους» παιχνίδι και ανάμεσα στην Γκραν Κανάρια και την Αλικάντε. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν 5-12 για τους φιλοξενούμενους, αλλά οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 20-6 της δεύτερης περιόδου, που μας έφερε στο 25-18 του ημιχρόνου. Τελικά οι δύο ομάδες μπόρεσαν αμφότερες να περάσουν τους… 50 πόντους, με τις βολές του Ντόλμαν να γράφουν το τελικό 52-53, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μπράμος πετύχαινε τους μοναδικούς του πόντους στο ματς για το προσπέρασμα της ομάδας του στο 52-51, σε ένα ματς που, πάντως, ήταν πολύ σκληρό και γεμάτο πάθος.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

12η αγωνιστική

Κάχα Λαμποράλ-Ρεάλ Μαδρίτης 67-72 (38-31)
Μπάρατς 19π. 8ρ., Τελέτοβιτς 18π. 6ρ. // Σουάρεθ 15π. 7ρ., Ρέγιες 21π. 4ρ., Φίσερ 12π. 5ρ.

Γρανάδα-Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 68-72 (24-34)
Στεφάνσον 15π. 3ασ., Κορόλεφ 14π. 6ρ. // Ντόμπλας 18π. 5ρ., Μιράγες 16π. 8ρ. 3ασ.

Κάχασολ-Μανρέσα 52-48 (26-17)
Μπούλοκ 15, Κιρκσέι 10, Τριγκέρο 6π. 7ρ. // Σαν Μιγκέλ 9π. 3ασ., Γκριμάου 10π. 3ρ.

Γκραν Κανάρια-Μεριντιάνο Αλικάντε 52-53 (25-18)
Κάρολ 16π. 3ρ., Σαβανέ 14π. 3ρ., Μπεϊράν 5π. 9ρ., Μπράμος 2π. 2ρ. (1/2δ. 0/1τρ.) // Αντριουσκεβίτσιους 10π. 12ρ., Χάσμπρουκ 12π. 3ασ.

Ουνικάχα Μάλαγα-Βαλένθια 64-70 (38-36)
Μπέρνι 9π. 5ρ. 2ασ., ΜακΙντάιρ 9π. 5ασ., Άρτσιμπαλντ 10 // Μαρτίνεθ 22, Ογκουστίν 6π. 8ρ., Κλαβέρ 13π. 5ρ., Γιαφτόκας 11π. 7ρ.

Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα 83-63 (36-28)
Σάντα 13π. 6ρ. 3ασ., Μόρις 14π. 4ρ., Ναβάρο 11π. 2ρ. 2ασ. // Τρίας 10π. 6ρ., Ίνγκλις 14π. 4ρ. 4ασ., ΜακΝτόναλντ 15

Μενόρκα-Εστουντιάντες 65-74 (28-44)
Ραντένοβιτς 25π. 9ρ., Λιμονάντ 12, Τσιορτσιάρι 13π. 6ασ. // Ζάσεν 15π. 7ρ., Έλις 12, Σάντσεθ 10, Κλαρκ 7π. 6ρ.

Φουενλαμπράντα-Μπιλμπάο 81-76 (45-35)
Μπατίστς 18π. 10ρ., Ραμπασέδα 10, Βάλτερς 10π. 6ασ. // Μπάνιτς 18π. 7ρ., Τζάκσον 14π. 3ρ. 5ασ., Μουμπρού 11π. 4ρ., Μπλουμς 14π. 4ρ.

Σαραγόσα-Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 72-68 (43-28)
Καμπέθας 17π. 3ασ., Μπάρλοου 8π. 10ρ., Κιντέρος 11 // Μαρτίν 14π. 7ρ., Μπαρνς 10π. 6ρ.

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …