Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / «Μαύρες μέρες» για Μάλαγα, Λαμποράλ, έσπασε το σερί της Βαλένθια!

«Μαύρες μέρες» για Μάλαγα, Λαμποράλ, έσπασε το σερί της Βαλένθια!

Προβλήματα για τους μεγάλους στην Ισπανία έβγαλε η 17η αγωνιστική, λίγες ημέρες πριν την επιστροφή στη μάχη της Ευρωλίγκας. Η Βαλένθια είδε το σερί της των 8 συνεχόμενων νικών να σπάει από την Εστουντιάντες, ενώ η Κάχα Λαμποράλ έχασε και έμεινε στους 64 πόντους στην έδρα της Βαγιαδολίδ και προβληματίζεται αρκετά για τη φετινή ικανότητά της να επιβάλλεται σε υποδεέστερους αντιπάλους.

Η Μάλαγα έχασε σκοράροντας 50 πόντους στην έδρα της εναντίον της Γκραν Κανάρια και λίγες ημέρες πριν το Top-16 απέλυσε τον Αΐτο Ρενέσες και ψάχνει προπονητή. Η Ρεάλ κέρδισε με την ψυχή στο στόμα με 1 πόντο τη Φουενλαμπράντα στην έδρα της, ενώ με 3 πόντους εκτός έδρας κέρδισε η Μπαρτσελόνα (τη Λαγκούν Άρο). Δύσκολοι καιροί για… πρίγκιπες στην ACB που το επίπεδο είναι πάρα πολύ υψηλό. Το απίστευτο στο πιο δυνατό πρωτάθλημα της Ευρώπης είναι ότι ο 3ος απέχει μία νίκη από τον 7ο και δύο νίκες από τον 9ο.

Εν τω μεταξύ «κλείδωσαν» και τα ζευγάρια του final-8 του ισπανικού Κυπέλλου και έχουν ως εξής: Μπαρτσελόνα-Μπανταλόνα και Κάχα Λαμποράλ-Μπιλμπάο με τους νικητές να φτιάχνουν το ένα ζευγάρι των ημιτελικών, Ρεάλ Μαδρίτης-Γκραν Κανάρια και Βαγιαδολίδ-Βαλένθια με τους νικητές να φτιάχνουν το άλλο ζευγάρι. Οι αγώνες θα γίνουν 10-13 Φλεβάρη.

Πολύ δύσκολη βραδιά για την Μπαρτσελόνα στην έδρα της Λαγκούν Άρο, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να φεύγουν νικητές στην εκπνοή του αγώνα. Η Λαγκούν Άρο είχε τον έλεγχο στο ματς για 30 λεπτίπου λεπτά, έφτασε μια ανάσα από την έκπληξη, αλλά στο τέλος χαμογέλασε ο Ναβάρο και η παρέα του. Στην τελευταία επίθεση του ματς ο Μπάρον δοκίμασε το τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε και η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια με 75-78 με τον Ναβάρο μεγάλο πρωταγωνιστή.

Έσπασε το σερί της Βαλένθια, που στην έδρα της έχασε με 66-74 από την Εστουντιάντες κι έμεινε στις 8 συνεχόεμενες νίκες, χάνοντας μετά από πολύ καιρό και χάνοντας μαζί με τον αγώνα και την ευκαιρία να ανέβει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Το ματς ήταν κλειστό και η εξέλιξη του σκορ το δείχνει, στο 16-15 και το 31-31 στο ημίχρονο. Όμως η Εστουντιάντες κατάφερε να ξεφύγει με 46-59 στο 33ο λεπτό παίζοντας σκληρή άμυνα και σκοράροντας 3 κολλητά τρίποντα. Η διαφορά ήταν στο -14 για τη Βαλένθια στο 35ο λεπτό και παρότι το πάλεψε δεν μπόρεσε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη.

Στον Σέρχιο Λιουλ χρωστάει τη νίκη της η Ρεάλ στο ματς με τη Φουενλαμπράντα, καθώς ο Ισπανός διεθνής ήταν που με καλάθι στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η Φουενλαμπράντα πάλεψε σκληρά, προηγήθηκε με 2-11 στο ξεκίνημα, είχε τον έλεγχο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 19-23, αλλά ένα επιμέρους 20-8 από τη Ρεάλ έφερε το ματς στο 39-31. Παρότι οι Μαδριλένοι πήραν διψήφια διαφορά στη συνέχεια (55-43) η Φουενλαμπράντα δεν παραδόθηκε, χρησιμοποίησε άμυνα ζώνης και πλησίασε σε 71-70 στο τελευταίο δίλεπτο. Μάλιστα ο Βάλτερς με τρίποντο έγραψε το 71-73 για την ομάδα του και ο Αγιόν το 74-75. Ο Λιουλ πήρε την μπάλα και 1.4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έγραψε το τελικό 76-75 για τη Ρεάλ που… φτηνά τη γλίτωσε!

Η Βαγιαδολίδ συνέχισε την εκπληκτική της πορεία κερδίζοντας και την Κάχα Λαμποράλ, για να τη φτάσει στην 3η θέση της βαθμολογίας. Έτσι προκρίθηκε στο final-8 του Κυπέλλου ως μια από τις πρώτες 4 καλύτερες, αν και αυτό λίγο τη βοήθησε αφού στη συνέχεια κληρώθηκε με τη χειρότερη πιθανή από τις «αδύναμες», τη Βαλένθια. Στο ματς με τη Λαμποράλ, η Βαγιαδολίδ ήταν καταπληκτική στην άμυνα και μετά το αρχικό 4-10 αντέδρασε και πήρε τον έλεγχο του ματς για να προηγηθεί με 19-14 και 26-20 στη συνέχεια. Μετά από ένα μικρό διάστημα που η Λαμποράλ έδειξε σημεία ζωής (35-37) η Βαγιαδολίδ έγραψε το 50-43 και το 60-51 για να φανεί ότι ελέγχει πλήρως την αναμέτρηση. Δεν κινδύνευσε ως το τέλος περνώντας από το 69-60 στο δρόμο για το τελικό 78-64 που της χάρισε την 5η συνεχόμενη νίκη της.

Απογοητευτική για ακόμα ένα ματς ήταν η Μάλαγα, με αποτέλεσμα μετά το 50-67 από την Γκραν Κανάρια στην έδρα της, να απολυθεί ο Ρενέσες. Η Μάλαγα άντεξε ουσιαστικά μία περίοδο και στη συνέχεια παραδόθηκε. Το δείχνουν άλλωστε και οι 50 συνολικά πόντοι μιας ομάδας που τίποτα δεν λειτουργούσε σωστά. Η Γκραν Κανάρια κέρδισε με 4-12 το δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας καταπληκτική άμυνα απέναντι σε μια απίστευτα κακή επίθεση και έναν Ρενέσες που μάλλον είχε αποδεχτεί τη μοίρα του. Η διαφορά ανέβαινε συνεχώς, από το 31-47 στο 43-63 και η Μάλαγα έμοιαζε με τραγωδία ως το τελικό 50-67, μόλις 3 ημέρες πριν την έναρξη του Top-16 της Ευρωλίγκας.

Η Μπιλμπάο ήλεγξε το ματς με την Κάχασολ, ήταν πολύ καλή στην 4η περίοδο και κέρδισε τελικά με 91-77 για να χωρέσει στο final-8 του Κυπέλλου Ισπανίας. Το ίδιο ισχύει και για την Μπανταλόνα, η οποία κέρδισε αρκετά δύσκολα τη Σαραγόσα παίρνοντας 42 πόντους από το «χρυσό δίδυμο», όπως οι Ισπανοί έχουν ονομάσει Ίνγλις και ΜακΝτόναλντ. Οι δυο τους είχαν 42 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ με 12/28 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 6/8 βολές.