Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Δεν ξεπέρασε το σοκ η Μπάρτσα!

Δεν ξεπέρασε το σοκ η Μπάρτσα!

Η Μπαρτσελόνα φάνηκε ότι δεν ξεπέρασε τον αποκλεισμό από τον Παναθηναϊκό. Στο πρώτο ματς μετά την πανωλεθρία από την ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να σταθεί στο ύψος της κι έχασε μέσα στην έδρα της από την Μπιλμπάο με 78-83. Πλέον, τη χωρίζει μόνο μια νίκη απόσταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία κέρδισε εκτός έδρας τη Γρανάδα. Μόνη 3η παρέμεινε η Βαλένθια που κέρδισε επίσης εκτός την Κάχασολ, ενώ η Κάχα Λαμποράλ ξέσπασε πάνω στην Εστουντιάντες. Τεράστια νίκη με 56 πόντους διαφορά για τη Μάλαγα που εξαφάνισε την Μπανταλόνα!

Η Μπαρτσελόνα ήταν απογοητευτική στο πρώτο της παιχνίδι μετά τη σειρά των προημιτελικών με τον Παναθηναϊκό. Τι κι αν κέρδιζε με 42-30 στο ημίχρονο, η απερχόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν μπόρεσε να κρατήσει ίδιο ρυθμό στην επανάληψη, η κούραση έκανε την εμφάνισή της, το σοκ του αποκλεισμού ήταν νωπό και δεν είχε αντιστάσεις απέναντι στην πολύ καλή Μπιλμπάο, που σκόραρε 53 πόντους στο δεύτερο μέρος και την παράταση.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε με 15-3 στο ματς, έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους στο 40-23 αλλά μετά άρχισε να ξεφουσκώνει. Το ημίχρονο έκλεισε στο 42-30, η Μπιλμπάο έτρεξε ένα 0-6 ως το 50-47, ενώ έμενε κοντά, χωρίς όμως να μπορέσει να περάσει ως το τέλος: 66-60 και 68-62 το σκορ στα τελευταία λεπτά. Όμως, με τον Τζάκσον πρωταγωνιστική, έτρεξε σερί 0-6 στο φινάλε για να στείλει το ματς σε παράταση. Στο 71-68 του Άντερσον απάντησε ο Βασιλειάδης με τρίποντο, ενώ ο ίδιος με τον Τζάκσον ήταν που άλλαξαν τη ροή του ματς στη συνέχεια. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε τελευταία φορά στο 75-72 από τον Ινγκλς, αλλά μετά παραδόθηκε κάνοντας την 5η της ήττα στην ACB.

Την ήττα εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ, που ελέγχοντας τον αγώνα στην 4η περίοδο απέναντι στη Γρανάδα μπόρεσε να πλησιάσει στη μία νίκη απόσταση από την κορυφή. Η Ρεάλ έτρεξε ένα 2-11 στο 4ο δεκάλεπτο για να καθαρίσει το ματς και να μην κινδυνεύσει στο τέλος, παρότι μπήκε με προβάδισμα μόλις 2 πόντων στο 31ο λεπτό.

Απίστευτη ήταν η Μάλαγα στο ματς με την Μπανταλόνα, την οποία και διέσυρε με 111-55. Το σκορ είχε ανοίξει από την πρώτη περίοδο, αλλά το… πάρτι άρχισε στο δεύτερο μέρος. Η Μάλαγα είχε ήδη 47 πόντους στο ημίχρονο, 47-30, αλλά στη συνέχεια ήταν καταιγιστική. Κέρδισε με 14 πόντους το 3ο δεκάλεπτο και με 25 το 4ο, για να πάει στο τελικό +56 που είναι αποτέλεσμα μεγαλύτερο από νταμπλ σκορ! Η Μάλαγα είχε 72% στα δίποντα (34/47), είχε φρενήρη ρυθμό στο ματς και 46 ριμπάουντ έναντι 16 της αντιπάλους της, που πήρε μόλις 10 αμυντικά ενώ η Μάλαγα πήρε 17 επιθετικά και έφτασε στο 150 ranking στο τέλος του αγώνα!

Νίκη και για τη Βαλένθια, που καταπολέμησε το άγχος της για το 5ο ματς της σειράς των προημιτελικών της Ευρωλίγκας με τη Ρεάλ και με τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο κέρδισε εύκολα την Κάχασολ με 63-74. Η Κάχασολ έβαλε 11 πόντους στην 3η περίοδο και 29 συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ η Βαλένθια σκόραρε κατά βούληση για να πάρει προβάδισμα στην 3η περίοδο και να το ανεβάσει πάνω από τους 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο.

Η Κάχα Λαμποράλ αποκλείστηκε… εύκολα από τη Μακάμπι, αλλά θέλησε να ξεσπάσει το θυμό της πάνω στην Εστουντιάντες, την οποία και εξαφάνισε για 3 δεκάλεπτα. Το 25-16 του πρώτου δεκαλέπτου και οι 8 πόντοι της Εστουντιάντες στη δεύτερη περίοδο είχαν κρίνει το ματς ήδη από το πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά να είναι στους 16 πόντους. Ανέβηκε πάνω από τους 20 στην 3η περίοδο, με τη Λαμποράλ να χαλαρώνει αμυντικά μόνο στο 4ο δεκάλεπτο, το οποίο έμοιαζε με… φιλικό αγώνα επίδειξης, αφού οι άμυνες ήταν μέτριες και οι δύο ομάδες απλώς σκόραραν μέχρι να τελειώσει ο αγώνας. Πάντως, μετά τον αποκλεισμό της από τη Μακάμπι, στις εξέδρες της Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα βρέθηκαν 9.350 θεατές.

Τα αποτελέσματα και οι πρωταγωνιστές:

28η αγωνιστική

Μπαρτσελόνα – Μπιλμπάο 78-83παρ. (42-30, 68-68)
Άντερσον 16π. 3ρ., Λόρμπεκ 11π. 3ρ., Μόρις 10π. 5ρ., Ινγκλς 15π. 3ασ. // Τζάκσον 21, Μουμπρού 13π. 8ρ. 6ασ., Ερβέλ 6π. 18ρ. 3ασ., Βασιλειάδης 14π. 5ρ. (2/4δ. 2/5τρ. 4/4β.), Μαυροειδής 8π. 2ρ. (4/7δ.)

Ουνικάχα Μάλαγα – Μπανταλόνα 111-55 (47-30)
Σινάνοβιτς 19π. 17ρ., Μπλάνκο 19π. 5ρ., Μπλάκνεϊ 13π. 4ρ. 6ασ., Φρίλαντ 12π. 3ρ., Φιτς 14 // ΜακΝτόναλντ 15π. 3ρ., Ρόμπινσον 13π. 3ασ., Χόσλεϊ 12π. 3ρ.

Σαραγόσα – Μανρέσα 85-65 (34-29)
Κιντέρος 14π. 3ρ. 3ασ., Χετσχάιμερ 14π. 5ρ., Αγκουιλάρ 14π. 4ρ., Τόπερτ 17π. 3ρ., Βαν Ρόσομ 11π. 4ασ. // Μοντάνιεζ 16, Σλόκαρ 8π. 4ρ., Μαϊστόροβιτς 9

Κάχασολ – Βαλένθια 63-74 (34-33)
Τριγκέρο 13π. 5ρ., Μπούλοκ 13, Κιρκσέι 7π. 6ρ. // Γιαφτόκας 14π. 9ρ., Κουκ 12π. 5ρ. 10ασ., Μαρτίνεθ 13, Σαβάνοβιτς 14

Γρανάδα – Ρεάλ Μαδρίτης 65-73 (29-33)
Τζανέλα 19π. 3ασ., Καρλ 10π. 6ρ., Πρέστες 10π. 5ρ. // Πριτζιόνι 15π. 8ρ., Τόμιτς 14π. 4ρ. 3ασ., Μίροτιτς 11π. 7ρ., Τάκερ 11π. 4ρ., Ρέγιες 7π. 6ρ.

Γκραν Κανάρια – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ 85-73 (56-34)
Κάρολ 32π. 5ρ., Ουάλας 8π. 7ρ. 3ασ., Ρέι 11π. 4ρ., Μπράμος 11π. 1ρ. 2ασ. (1/3δ. 3/5τρ.) // Σλότερ 16π. 9ρ. 3ασ., Γκαρσία 14π. 3ασ., Λόπεθ 12

Μεριντιάνο Αλικάντε – Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) 87-76 (45-44)
Χάσμπρουκ 19π. 3ασ., Στόιτς 9π. 7ρ., Ερτέλ 17, Αντριουσκεβίτσιους 9π. 9ρ. // Πάνκο 18π. 3ρ. 3ασ., Ντόμπλας 18π. 10ρ., Μπάρον 11, Λόρμπεκ 10

Φουενλαμπράντα – Μενόρκα 78-61 (43-28)
Αγιόν 18π. 8ρ., Κόλομ 9π. 5ρ. 6ασ., Ραμπασέδα 10π. 4ρ., Μπιγιομπό 7π. 8ρ., Κους 12, Μαϊνολντί 11π. 8ρ. // Βίκτορ 18π. 10ρ., Ραντένοβιτς 15π. 3ρ., Σάντερς 11π. 3ρ.

Κάχα Λαμποράλ – Εστουντιάντες 89-66 (40-24)
Σαν Εμετέριο 21π. 5ρ. 3ασ., Μπατίστα 10π. 9ρ., Όλεσον 14π. 4ρ., Λόγκαν 17, Χουέρτας 11π. 4ασ., Τελέτοβιτς 11π. 3ρ. 3ασ. // Κέινερ-Μέντλι 21π. 8ρ., Γκάμπριελ 12π. 5ρ., Ασέλιν 10π. 9ρ., Έλις 11

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …