Home / ΙΣΠΑΝΙΑ / Με νίκες οι μεγάλοι! Τρομερός Σινγκλέρ!

Με νίκες οι μεγάλοι! Τρομερός Σινγκλέρ!

Μπαρτσελόνα, Ρεάλ Μαδρίτης και Κάχα Λαμποράλ μπήκαν με νίκες στη νέα χρονιά, πιο θεαματικά η Ρεάλ, χωρίς πρόβλημα η Λαμποράλ και με μικρό σκορ η Μπαρτσελόνα, στην 1η αγωνιστική της ACB για την περίοδο 2011-12. Νίκη και για τη Μάλαγα, ενώ με ήττα άνοιξαν τη νέα χρονιά η Μπιλμπάο και η Βαλένθια, η πρώτη έπεσε θύμα του Σινγκλέρ και της Αλικάντε και η δεύτερη δεν τα κατάφερε στην έδρα της Εστουντιάντες.

Μετά από μια πρώτη περίοδο που έληξε 24-21, η Ρεάλ έκανε ξέσπασμα στη δεύτερη, έτρεξε ένα 21-7, για να προηγηθεί με 45-28 στο ημίχρονο. Η Φουενλαμπράντα δεν παράτησε το ματς, μπήκε με 0-9 στην επανάληψη, μείωσε σε 59-53 στο 28ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Η Ρεάλ την κράτησε στους 12 πόντους στην τελευταία περίοδο και έφτασε στη νίκη πολύ εύκολα, μπροστά σε 9.500 χιλιάδες οπαδούς της, που είδαν τον Ρούντι να είναι πολύ καλός στην πρώτη του εμφάνιση με την ομάδα στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο καθάρισε η Κάχα Λαμποράλ το ματς με την Κάχασολ. Στην ανάπαυλα οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες, αλλά τα τρίποντα των Τελέτοβιτς και Ρίμπας (5/8) ήταν πολλά για την Κάχασολ. Μετά το 39-41 η Κάχα Λαμποράλ έτρεξε ένα 9-0 και πήρε κεφάλι για να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 10 λίγο αργότερα (60-49) και να μην κινδυνεύει στο φινάλε.

Τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο είχε η Μπαρτσελόνα, που προηγήθηκε με 25-35 στην ανάπαυλα επί της Μούρθια. Όμως, έδειξε ανέτοιμη, καθώς στην επανάληψη έμεινε στους 27 πόντους, με την αντίπαλό της να ελπίζει, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει ουσιαστικά. Η διαφορά ήταν από νωρίς στους 10 πόντους (14-24), αλλά με το 7-0 της Μούρθια στο 3ο δεκάλεπτο μειώθηκε σε 40-46. Η Μπαρτσελόνα σοβαρεύτηκε και πήγε στο 42-58, αλλά μετά έσβησε τις μηχανές της και δέχτηκε 10-0 (52-58 στο 38ο λεπτό). Στο τέλος, όπως έκανε αυτά που έπρεπε και κέρδισε χωρίς να απειληθεί. Μέτριο ντεμπούτο για τον Έιντσον, κακός στην επιστροφή του ο Μάικλ.

Η Μάλαγα ήταν πίσω στο σκορ ως το 30ο λεπτό με την Γκραν Κανάρια, αλλά είχε ένα εκρηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, στο οποίο κέρδισε με 28-9 την αντίπαλό για της για να πάρει το ματς με 17 πόντους διαφορά.

Δεν μπόρεσε η Μπιλμπάο του Φώτη Κατσικάρη να κερδίσει στο πρώτο της ματς στη χρονιά, αφού «τράκαρε» πάνω στον Κάιλ Σινγκλέρ της Αλικάντε, που έπαιζε το πρώτο επαγγελματικό παιχνίδι της καριέρας του, αλλά ήταν ασταμάτητος. Η Μπιλμπάο έτρεξε ένα 2-11 για να προσπεράσει με 56-62 στα μισά της 3ης περιόδου, ενώ ήταν μπροστά με 66-74 μέχρι και το 38ο λεπτό! Όμως, με Σινγκλέρ και Ντιούαρ, οι γηπεδούχοι έκαναν απίστευτη ανατροπή σε ένα δίλεπτο και προσπέρασαν με 77-76 για να πάρουν τη νίκη με επικό τρόπο στο φινάλε μπροστά σε 4.100 οπαδούς τους. Ο Σινγκλέρ τελείωσε το ματς με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 7 κερδισμένα φάουλ, με 5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 10/11 βολές. Καθόλου άσχημα για πρώτο ματς καριέρας, έτσι;

Ήττα και για τη Βαλένθια στην έδρα της Εστουντιάντες μετά από ματς που οι γηπεδούχοι είχαν ως επί το πλείστον τον έλεγχο. Με 11-22 η Βαλένθια μπόρεσε να προσπεράσει με 55-56, αλλά όχι για πολύ, αφού δέχτηκε ένα 11-0 για να μείνει πίσω ξανά με 10 πόντους. Ο Κλαβέρ ανέλαβε δράση, και με τη βοήθεια του Μαρτίνεθ και του Μάρκοβιτς, μείωσαν αλλά δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το ματς, χάνοντας με 71-69.

Κάχα Λαμποράλ – Καχασόλ 73-60 (32-32)
Τελέτοβιτς 20π. 7ρ., Ρίμπας 11π. 4ασ., Σεραφάν 11, Σαν Εμετέριο 6π. 6ρ. 6ασ. // Χάσεν 12π. 7ρ., Μπογκντάνοβιτς 9π. 3ρ.

Ασίνια Μανρέσα – Μπανταλόνα 71-59
(36-34)
Ντόλμαν 23π. 6ρ., Άσελιν 16π. 8ρ. // Τρίας 10π. 9ρ., Ουίλιαμς 10

Λαγκούν Άρο (Σαν Σεμπαστιάν) – Μλούσενς Μόνμπους Ομπραντόιρο 68-71
(34-37)
Πάνκο 18π. 5ρ., Σαλγάδο 11π. 4ρ. // Έρε 18π. 8ρ., Χουνιέντ 12π. 5ρ., Λάσμε 10π. 6ρ.

Ουνικάχα Μάλαγα – Γκραν Κανάρια 85-68
(30-33)
Ντάρντεν 17π. 3ρ., Σινάνοβιτς 14π. 10ρ., Μπέρνι 11π. 4ρ. 5ασ., Βάλτερς 12 // Χάινς 15π. 4ρ., Γκριν 10, Μπράμος 7π. 1ρ. (2/3δ. 1/3τρ.)

Λουσέντουμ Αλικάντε – Μπισκάια Μπιλμπάο 81-77
(43-39)
Σίνγκλερ 23π. 4ρ. 3ασ. 7κ.φ., Μπαρνς 12π. 3ρ., Ντιούαρ 11 // Τζάκσον 15, Βασιλειάδης 13π. 5ρ. 3ασ. (1/1δ. 3/6τρ. 2/2β.), Ντ’ Ορ Φίσερ 11π. 3ρ., Μαυροειδής 2π. 1ρ. (1/3δ.)

Ρεάλ Μαδρίτης – Φουενλαμπράντα 88-70
(45-38)
Μίροτιτς 16π. 8ρ., Ρούντι 12π. 4ρ., Λιουλ 15π. 5ασ. // Πένι 25π. 7κ.φ.

Ούκαμ Μούρθια – Μπαρτσελόνα 54-62
(25-35)
Όγκουστιν 19π. 14ρ., Φρανκ 12 // Ναβάρο 12, Εντόνγκ 12π. 6ρ., Λόρμπεκ 14π. 5ρ., Χουέρτας 6π. 4ρ. 4ασ.

Εστουντιάντες – Βαλένθια 71-69
(37-32)
Ράιτ 22π. 6κλ., Χιμένεθ 12π. 9ρ. 3ασ., Φλόρες 15, Σίμονς 10π. 7ρ. // Κέινερ-Μέντλι 17π. 7ρ., Μαρτίνεθ 13π. 7ρ., Μάρκοβιτς 5π. 5ρ. 10ασ.

Σαραγόσα – Μπλανκορουέντα Βαγιαδολίδ
(11 Μαρτίου)

Ξύλο στο Μπιλμπάο-Λαμποράλ!

Η Μπιλμπάο κέρδιζε με 91-75 τη Λαμποράλ Κούτσα και το ματς ήθελε λιγότερα από 10 …