Home / EUROCUP / Σεφτές και για τους δύο!

Σεφτές και για τους δύο!

Νίκες πέτυχαν και οι δύο ελληνικές ομάδες μας στο Eurocup στη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης, τις πρώτες τους στο θεσμό για φέτος. Ο Άρης επικράτησε της Ρουντούπις εκτός έδρας με 60-71, ενώ ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην έδρα του τη Σολέ με 74-62. Έτσι, και οι δύο πήγαν στο 1-1 και ελπίζουν να έχουν θετικό πρόσημο μετά την 3η αγωνιστική.

ΠΑΟΚ – ΣΟΛΕ 74-62 (36-33)

Γκίντενς 22π. 12ρ. 2κλ., Γκόρι 19π. 6ρ. 2κλ. 6κ.φ., Ντικούδης 11π. 8ρ. 6ασ. 8κ.φ., Ράιτ 10π. 4ρ., Καλαμπόκης 7π. 2ρ. 3κ.φ. // Κοζέρ 22π. 4ρ. 7κ.φ., ΜακΓκραθ 11π. 3ασ., Γκόμπερτ 4π. 12ρ.

Καλύτερος ήταν ο ΠΑΟΚ
από τη Σολέ, έπαιξε ως γνήσια ομάδα του Μαρκόπουλου καταστρέφοντας πλήρως το παιχνίδι της αντιπάλου, για να πάρει μια πολύτιμη νίκη με πολύ καλή διαφορά απέναντι σε μια από τις δύο ομάδες με τις οποίες θα παλέψει για την πρόκριση στη δεύτερη φάση της διοργάνωσης.

Η Σολέ μπήκε στο ματς με 5-7, αλλά ένα σερί 10-0 του ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστή τον Ντικούδη και τους Γκόρι, Ράιτ να ακολουθούν τον έφερε στο 15-7. Όμως, δεν μπόρεσε να ξεφύγει, καθώς ο Γκόμπερτ και ο Χάιτ με συνεχόμενα σουτ μείωσαν σε 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ το σερί των Γάλλων πήγε στο 3-12 για το 18-19 και το προσπέρασμα. Στα επόμενα 8 λεπτά το προβάδισμα άλλαξε χέρια 8 φορές με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τρίποντο από τον Καλαμπόκη για το 34-33 και καλάθι από τον Γκίντενς σχεδόν στην εκπνοή για το 36-33 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερο, μετά τα καλάθια του Γκίντενς και του Ντικούδη προσπέρασε με 42-38 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα ως το τέλος του ματς. Ο Γκίντενς κόλλησε δύο τρίποντα στη σειρά για το 48-40, ενώ αυτός και ο Γκόρι πήγαν το ματς στο 55-43 με σερί 17-5 για τον ΠΑΟΚ.

Η διαφορά των 12 πόντων δεν ανατράπηκε ποτέ, καθώς όταν ο ΜακΓκραθ και ο Χάιτ μείωσαν σε 56-51 στην αρχή της 4ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ πήρε καλάθι από τους Γκόρι και Ντικούδη για το 62-53, ενώ το τρίποντο του Γκίντενς λίγο μετά έκανε το 65-57 και έκοψε τα πόδια στους Γάλλους. Τα ακόμα καλύτερα νέα για τον ΠΑΟΚ ήταν ότι στο φινάλε έκλεισε το ματς με 7-2 σερί, σερί που τον πήγε στο +12 του 74-62, μια πολύ καλή διαφορά για την όποια περίπτωση ισοβαθμίας στο τέλος.

Ο ΠΑΟΚ ήλεγξε τα ριμπάουντ (39-34), είχε 18 ασίστ έναντι μόλις 5 των Γάλλων που έκαναν και 16 λάθη (12 ο ΠΑΟΚ), ενώ σούταρε με 50% από το τρίποντο (8/16) και έδωσε μόλις 8 βολές στη Σολέ σε όλο το ματς (ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλή άμυνα κάνοντας μόλις 13 φάουλ στον αγώνα).

Σίγουρα ο «δικέφαλος» δεν ενθουσίασε, αλλά το γεγονός ότι στο δεύτερο ημίχρονο έλεγξε τόσο καλά το ματς, πρέπει να του πιστωθεί. Ο Γκίντενς και ο Γκόρι απέδειξαν ξανά πόσο υψηλού επιπέδου παίκτες είναι, ο Ντικούδης είναι σε πάρα πολύ καλή κατάσταση, ενώ το μόνο κακό ήταν ο τραυματισμός του Ρασάντ Ράιτ, που πιθανότατα υπέστη βαρύ διάστρεμμα.

Η συνέχεια για τον ΠΑΟΚ με τα δύο ματς εναντίον της Χίμκι της δύο επόμενες εβδομάδες, πρώτα εντός έδρας. Σαφέστατα πολύ δύσκολο το έργο του εκεί, η Χίμκι έχει το ρόστερ για να πάει στο 6-0 στον όμιλο, ενώ το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ την παίζει πριν εξασφαλίσει την πρόκριση και τις δύο φορές είναι αρνητικό για την ελληνική ομάδα, που όμως θα πρέπει να προσπαθήσει να πάρει το ματς στην Πυλάια, το οποίο θα του δώσει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση. Το κλειδί θα είναι ο έλεγχος του ρυθμού και το να κρατήσει όσο το δυνατόν πιο χαμηλά το σκορ στο ματς, καθώς η Χίμκι έχει ομάδα επιπέδου Ευρωλίγκας ξεκάθαρα.

ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ – ΑΡΗΣ 60-71
(27-24)

Κουζμίνσκας 11π. 6ρ. 6κ.φ., Γιουσκεβίτσιους 11π. 3ρ. 3κ.φ., Σαλένγκα 10π. 8ρ. 3ασ. // Μάλντροου 16π. 6ρ. 4κ., Τσαλδάρης 10π. 5ρ. 4κ.φ., Τζέιμς 14π. 5ρ. 3ασ. 6κ.φ., Ταπούτος 9π. 4ρ., Μαυραειδής 6π. 2ρ. 3ασ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 3ο δεκάλεπτο καθάρισε το ματς με τη λιθουανική Ρουντούπις ο Άρης, για να πάρει την εκτός έδρας νίκη που θα του φανεί πολύ χρήσιμη στη συνέχεια, ιδίως αν σκεφτούμε ότι έχασε στο Αλεξάνδρειο την περασμένη εβδομάδα.

Ο Άρης μπήκε καλύτερα στο ματς, προηγήθηκε με 2-6 με τον Μάλντροου να βάζει και τους 6 πόντους, αλλά έμεινε πίσω πολύ γρήγορα, 9-6 από τους Σαλένγκα και Κουζμίνσκας. Η Ρουντούπις κράτησε μικρό προβάδισμα σε όλο σχεδόν το πρώτο ημίχρονο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 14-11, ο Άρης ισοφάρισε σε 14-14, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαν στο 22-18 με το τρίποντο του Σαλένγκα για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Τσαλδάρης. Ο Γιουσκεβίτσιους έγραψε με νέο τρίποντο του 25-21 και οι Λιθουανοί κράτησαν το μικρό προβάδισμα ως το ημίχρονο, 27-24 με τις βολές του Σίνιτσα.

Μάλιστα, η διαφορά πήγε στους 5 πόντους στην έναρξη του δευτέρου μέρους από τον Όρελικ (29-24), αλλά η συνέχεια είχε την υπογραφή του «αυτοκράτορα». Ο Άρης έτρεξε ένα 0-12 ως το 29-36 για να προσπεράσει και να μη χάσει τον έλεγχο του σκορ ως το τέλος του ματς. Μάλντροου και Ντέιβις έκαναν τη διαφορά, με του Λιθουανούς να πλησιάζουν στους 3 (35-38), αλλά τα δύο κολλητά τρίποντα του Ταπούτου και του Μαυραειδή να πηγαίνουν τον Άρη στο +9 (35-44) και ο Ντέιβις να δίνει στους «κιτρίνους» το πρώτο διψήφιο προβάδισμα στο ματς, 35-46 στο 29ο λεπτό.

Ο Άρης κράτησε τη διψήφια διαφορά ως το τέλος της 3ης περιόδου (39-49), ενώ το νέο τρίποντο του Μαυραειδή τον πήγε στους 13 στη συνέχεια (39-52). Ο Άρης ήλεγξε πλήρως το ματς ως το τέλος, η Ρουντούπις δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 8 πόντους, και όταν πήγε εκεί (49-57) δέχτηκε τρίποντο από τον Τζέιμς, που ανέβασε το σκορ στο 49-60 και καθάρισε τον αγώνα. Οι «κίτρινοι» έφτασαν και στο +15 του 56-71 λίγο πριν το τέλος, για να κερδίσουν 60-71 τελικά.

Ο Άρης ήταν πιο εύστοχος από τους Λιθουανούς, τους οποίους και κράτησε στα 5/24 τρίποντα, ενώ ο ίδιος είχε 9/20, με τους «κίτρινους» να ελέγχουν και τα ριμπάουντ (29-35), να έχουν μόνο περισσότερα λάθη (11-15), αλλά με τη διαφορά στην ευστοχία και το γεγονός ότι σε κάθε κρίσιμη στιγμή του αγώνα ο Άρης απαντούσε με τρίποντο στην όποια απειλή της Ρουντούπις, του έδωσαν τη νίκη. Γενικά, ο Άρης μάλλον έκανε το καλύτερό του παιχνίδι φέτος, έπαιξε ωραίο μπάσκετ και έδωσε υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Συνέχεια για τον Άρη με τα δύο παιχνίδια με τη Χρόνινγκεν, αρχής γενομένης από εκείνο στην Ολλανδία. Κανονικά μία νίκη και διαφορά θα του έφτανε, αλλά μετά την ήττα στο Αλεξάνδρειο από τη Νίμπουργκ, ο Άρης ίσως αναγκάζεται να κυνηγήσει νίκη και στην Ολλανδία για να είναι σίγουρος. Η Χρόνινγκεν έχει ήδη χάσει στην έδρα της από τη Ρουντούπις, οπότε καλό θα ήταν ο Άρης να κάνει το 2-0 με τους Ολλανδούς.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …