Home / Α1 / Εύκολα οι «αιώνιοι», νίκες Κολοσσός και Άρης!

Εύκολα οι «αιώνιοι», νίκες Κολοσσός και Άρης!

Δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός στην 8η αγωνιστική της Α1. Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 60-77 στην Πυλαία τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-61 του ΚΑΟΔ. Δεύτερη νίκη για τον Άρη, 60-68 την Καβάλα εκτός έδρας, ενώ νέα νίκη και για τον Κολοσσό, 70-76 τον Ηλυσιακό στην Αθήνα.

Νίκη και για τον ΑΓΟΡ, που σταμάτησε το σερί 6 νικών του Πανιωνίου με 77-67, ενώ και το Περιστέρι κέρδισε εκτός έδρας το Μαρούσι με 55-67.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 70-76
(32-43)

Γκάρντενερ Χολ 18π. 4ρ. 9κ.φ. 2κλ. 3κ., Αποστολίδης 18π. 2ασ. 5κ.φ., Κασελάκης 14π. 4ρ., Τόντιτς 8π. 4ρ. 6κ.φ. // Χόπσον 18π. 5ρ., Μπόικιν 16π. 9ρ. 4κ.φ., Χάτεν 14π. 3ασ., Τσάμης 9π. 7ρ. 4ασ. 5κ.φ.

Σημαντική νίκη για τον Κολοσσό
στην Αθήνα, κερδίζοντας τον Ηλυσιακό με 70-76, για να γίνει η πρώτη ομάδα που κερδίζει στη συγκεκριμένη έδρα, μετά από 3 νίκες του Ηλυσιακού. Ο Κολοσσός μπήκε πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, πήρε προβάδισμα από νωρίς, έφτασε στο 15-22 στο δεκάλεπτο και συνέχισε να σκοράρει κατά βούληση, ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ (12-23 στο πρώτο μέρος).

Με Χόπσον και τρίποντο του Λιακόπουλου η διαφορά πέρασε από τους 10 πόντους, 15-27 στο 12ο λεπτό, για να πάει στους 14 με τρίποντο του Χαρίση (18-32). Έτσι κύλησε το ματς ως το ημίχρονο, με τον Ηλυσιακό να πλησιάζει στους 8 πόντους (30-38) αλλά να χάνει με 32-43 στο ημίχρονο από το καλάθι και φάουλ του Χάτεν.

Άλλη εικόνα είχε το δεύτερο μέρος, με τον Ηλυσιακό να εμφανίζεται πολύ καλύτερος και να καταφέρνει να μειώσει σε 41-46 με σερί 9-0, το οποίο ολοκλήρωσε ο Αποστολίδης στον αιφνιδιασμό. Το καλάθι και φάουλ του Τόντιτς και το λέι απ από επιθετικό ριμπάουντ του Γκάρντενερ Χολ έκαναν το ματς 46-48, ντέρμπι πλέον ως το τέλος.

Ο Τόντιτς με τρίποντο μείωσε στον πόντο (52-53), ενώ ο Ενγκουέιρ ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα στον Ηλυσιακό (54-53) στο 29ο λεπτό. Ο Κολοσσός με τον Χόπσον και τον Ασημακόπουλο πήγε στο 56-62 με σερί 0-6 στην αρχή της 4ης περιόδου, με τον Χόπσον να είναι ασταμάτητος μέχρι το 36ο λεπτό για να κρατήσει σε απόσταση ασφαλείας τον Ηλυσιακό, 59-66.

Μετά το τρίποντο του Αποστολίδη ήρθαν δύο απαντήσεις από πλευράς Κολοσσού με τρίποντα από Μπόικιν και Χόπσον, το σκορ έγινε 66-76 και το ματς τελείωσε και τυπικά, καθώς το μόνο που κατάφερε ο Ηλυσιακός ήταν να μειώσει σε 70-76.

Τα ριμπάουντ ήταν 27-40 για τον Κολοσσό, οι ασίστ 9-13, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερα λάθη, 9-18, με τα κλεψίματα να είναι 10-4 για τον Ηλυσιακό. Όμως, οι γηπεδούχοι είχαν 4/22 τρίποντα (9/25 ο Κολοσσός) και δεν βρήκαν σουτ όταν το χρειάζονταν για να πάρουν τη νίκη.

ΑΓΟΡ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 77-67
(47-28)

Κρίστμας 18π. 4ρ. 9κ.φ., Ράιτ 15π. 4ρ. 8κ.φ. 4ασ. 3κλ., Τζόνσον 11, Καλλινικίδης 8π. 3κ.φ. 2ασ. // Στίβισον 16π. 5τ. 8κ.φ., Ξανθόπουλος 12π. 4ρ. 7ασ., Μπάρλος 15π. 3κ.φ., Γιάνκοβιτς 10π. 5ρ. 3κ.φ.

Ο Πανιώνιος άργησε για ένα ημίχρονο να… μπει στον αγώνα με τον ΑΓΟΡ και μετά αποδείχτηκε ότι ήταν πολύ αργά για να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Ο ΑΓΟΡ έκανε ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο, με τους Κρίστμας, Ράιτ και Τζόνσον να είναι ασταμάτητοι, ενώ ο Άκης Καλλινικίδης ήταν καθοριστικός στη νίκη της ομάδας του με την παρουσία του και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Το τρίποντο του Καλλινικίδη ήταν που έδωσε προβάδισμα με 12-6 στον ΑΓΟΡ στο ξεκίνημα με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα το ματς ως το τέλος του ημιχρόνου. Το καλάθι και φάουλ του Καλλινικίδη πήγε το ματς στο 21-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ ήταν ο Τζόνσον με 4 συνεχόμενους πόντους που έδωσε διψήφια διαφορά στον ΑΓΟΡ, 27-16, για να γράψει το 30-16 με τρίποντο ο Κρίστμας, ολοκληρώνοντας ένα 7-0 των γηπεδούχων.

Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να συμμαζέψει τα πράγματα με τίποτα και μετά το 35-23 δέχτηκε 13-5 στο τελευταίο δίλεπτο του ημιχρόνου, για να βρεθεί πίσω με 19 πόντους στην ανάπαυλα. Ως εκείνο το σημείο ο Κρίστμας, ο Τζόνσον και ο Ράιτ είχαν 29 πόντους, δηλαδή περισσότερους απ’ ότι όλος ο Πανιώνιος μαζί (47-28 το ημίχρονο).

Ο Πανιώνιος είχε σαφέστατα καλύτερη εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, στην 3η περίοδο έβαλε 24 πόντους, σχεδόν όσους είχε σε όλο το πρώτο μέρος. Όμως, το ματς δεν γύρισε, καθώς ο ΑΓΟΡ έκανε όσα χρειαζόταν για να μην κινδυνεύσει. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ξανθόπουλο να οργανώνει πολύ καλά και τον Στίβισον να εκτελεί, μείωσαν σε 62-48 στο τέλος της 3ης περιόδου, αλλά σε όλο το δεκάλεπτο δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά περισσότερο, αφού ο ΑΓΟΡ επιθετικά ήταν πολύ καλός. Ο Κρίστμας έκανε το 64-48 για να έρθει το κάρφωμα του Στίβισον στο φινάλε για το 65-52.

Στίβισον και Ξανθόπουλος ήταν που στην αρχή της 4ης περιόδου μείωσαν κάτω από τους 10 πόντους, 67-58, αλλά ήρθαν δύο κολλητά τρίποντα από τον Παπανικολάου για το 73-60 που ουσιαστικά καθάρισε το ματς, καθώς όταν ο Πανιώνιος μείωσε ξανά κάτω από τους 10, στο 73-65 του τελευταίου 1,5 λεπτού, ο Κρίστμας έβαλε 2/2 βολές και δεν υπήρχαν άλλα χρονικά περιθώρια για ανατροπή.

Ο ΑΓΟΡ έκανε 12 λάθη (18 ο Πανιώνιος) και είχε 9 κλεψίματα (3 ο Πανιώνιος), ενώ είχε και 35% στα τρίποντα, (18% ο Πανιώνιος). Έτσι, οι Κρητικοί πήγαν στο 4-3, ενώ ο Πανιώνιος έπεσε στο 6-2, μετά από 6 συνεχόμενες νίκες.

ΚΑΒΑΛΑ – ΑΡΗΣ 60-68
(21-34)

Πάσαλιτς 15π. 4κ.φ. 2κλ., Σίμτσακ 10π. 10ρ., Καραποστόλου 13π. 3ασ. 2κλ. // Ταπούτος 18π. 8ρ. 4κ.φ., Τσαλδάρης 13π. 3κλ., Μάλντροου 6π. 9ρ., Ντέιβις 11π. 3ρ.

Καλύτερος ήταν ο Άρης
στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Καβάλα, κατάφερε να εξαφανίσει τους Τέιλορ και Ο’ Μπράιαντ, αλλά στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έδειξαν πόσο μαχητικοί είναι, αφού με τους Αμερικανούς τους να έχουν μηδενική προσφορά μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη ως το φινάλε, με τον αγώνα να κρίνεται από ένα λάθος του Καραποστόλου και 2 βολές του Τσαλδάρη.

Ο Άρης κατάφερε με την άμυνά του να βγάλει εκτός αγώνα τα δύο δυνατότερα όπλα της Καβάλας: Τέιλορ και Ο’ Μπράιαντ έπαιξαν 28 λεπτά συνολικά και είχαν μαζί 4 πόντους με 2/8 σουτ, 4 λάθη, 7 ριμπάουντ και 3 ranking. Ο Καραποστόλου είχε 0/8 τρίποντα στο ματς και αυτό επίσης στοίχισε πολύ στην Καβάλα, που έπρεπε να βρει άλλους τρόπος από τους συνηθισμένους της για να φτάσει στο καλάθι.

Καλύτερα προετοιμασμένος φάνηκε ο Άρης στο ξεκίνημα, μπαίνοντας στο ματς με 2-10 και τον Μπόγρη για πρώτη φορά μαζί του στο πρωτάθλημα. Ο νεαρός παίκτης είχε κέφια, αυτός πήγε το ματς στο 4-14 με την Καβάλα να δυσκολεύεται πάρα πολύ στο πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε μόλις 8 πόντους και 21 συνολικά ως το ημίχρονο.

Ο Άρης κέρδιζε με 8-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ με τον Ταπούτο πήγε στο 8-20 στο 11ο λεπτό, με τη διαφορά να πηγαίνει στους 14 πόντους με προσωπικό 0-5 από τον Ντέιβις για το 16-30 για να τελειώσει το ημίχρονο με 21-34. Ο Ταπούτος πήγε το ματς στο 30-45 με τρίποντο, αλλά η Καβάλα απάντησε με σερί 9-2 για να μειώσει ως το τέλος του 3ου δεκαλέπτου κάτω από τους 10 πόντους (39-47).

Η 4η περίοδος είχε διαφορετική εικόνα από το προηγούμενο παιχνίδι, με την Καβάλα να καταφέρνει να μειώσει και να αρχίσει να διεκδικεί τη νίκη. Μετά το 43-54 από το τρίποντο του Ντέιβις και το 45-56 από τις βολές του Τζέιμς στο 35ο λεπτό, ο Άρης είδε τον Πάσαλιτς να ευστοχεί σε τρίποντο, τον Ταπούτο να κάνει λάθος (έκλεψε ο Αγγελόπουλος) για να μειώσει ο Κοστόφ στο 50-56.

Μετά το τάιμ άουτ του Άρη ο Ταπούτος πήρε φάουλ από τον Αγγελόπουλο, ο τελευταίος διαμαρτυρήθηκε, δέχτηκε τεχνική ποινή, ο φόργουορντ του Άρη είχε 4/4 βολές και οι «κίτρινοι» πήγαν στο 50-60 με λιγότερο από 4 λεπτά για το τέλος με τον Τσαλδάρη να πηγαίνει το ματς στο 50-62.

Κι εκεί που φαινόταν ότι όλα είχαν τελειώσει, ο Άρης έχασε 2 επιθέσεις, η Καβάλα σκόραρε δυο κολλητά τρίποντα με Κοστόφ και Αγγελόπουλο για να μειώσει σε 56-62, έβγαλε την άμυνα και με τον Σίμτσακ έγραψε το 58-62 περίπου 1 λεπτό πριν το τέλος. Στα 34 δευτερόλεπτα ο Τσαλδάρης είχε 2/2 βολές, ενώ μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη ο Καραποστόλου αστόχησε στο 8ο τρίποντό του στο ματς, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά έκανε λάθος πάσα και ο Τσαλδάρης σκόραρε στον αιφνιδιασμό για να καθαρίσει τον αγώνα.

Ο Άρης ήλεγξε τα ριμπάουντ (30-36), αλλά είχε λιγότερες ασίστ (12-8) και πολλά περισσότερα λάθη (11-17). Όμως, τα 5/21 τρίποντα της Καβάλας της κόστισαν πολύ σε μια βραδιά που δεν είχε σκορ από τους δυο Αμερικανούς, για να έρθει η ήττα, που σήμανε τη 2η νίκη του Άρη στο πρωτάθλημα.

Καλύτερος ήταν ο Ταπούτος για τον Άρη, παρά τα 1/6 δίποντα, καθώς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Καβάλας, ενώ πολύ καλός ήταν ο Τσαλδάρης, με τον Μάλντροου να ακολουθεί.

ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 60-77
(30-45)

Ντικούδης 14π. 8ρ. 8κ.φ., Γκόρι 14π. 5ρ., Ράιτ 12, Καλαμπόκης 10π. 4κ.φ. // Διαμαντίδης 18π. 4ρ. 5ασ., Βουγιούκας 10π. 4ρ. 7κ.φ. 3ασ., Καϊμακόγλου 11π. 6ρ., Σάτο 8π. 3ρ.

Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό
στην Πυλαία εναντίον του ΠΑΟΚ, με τους πρωταθλητές να έχουν καθαρίσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Στα σημαντικά του αγώνα το γεγονός ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης έφτασε τις 1.000 ασίστ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα, κάτι που κανείς άλλος «πράσινος» δεν είχε καταφέρει ως σήμερα.

Για 4 λεπτά κράτησε το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ στο ματς, μέχρι να πάρει ο Παναθηναϊκός τον πρώτο λόγο προσπερνώντας αρχικά με τους 5 συνεχόμενους πόντους του Σάτο (9-12) για να μη χάσει ξανά το προβάδισμα στον αγώνα. Η περίοδος τελείωσε 11-16, με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει γρήγορα σε διψήφια διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο, αφού Διαμαντίδης και Βουγιούκας είχαν κέφια, 13-24 στο 13ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά άστοχος από το τρίποντο, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, που είχε 6/9 στο ημίχρονο, 3/3 ο Καϊμακόγλου. Έτσι, η διαφορά δεν μπόρεσε να μειωθεί, τα τρίποντα του Λόγκαν και του Καϊμακόγλου κρατούσαν σταθερά τη διαφορά στους 12 πόντους (18-30 και 23-35), με τον Έλληνα άσο να κάνει το 30-43, για να σκοράρει ο Βουγιούκας στο τέλος του ημιχρόνου μετά το λάθος του Γκόρι (30-45).

Όπως έκλεισε το πρώτο μέρος συνέχισε ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη, ο Λόγκαν με νέο τρίποντο έκανε το 31-48, ο Διαμαντίδης με τον ίδιο τρόπο το 36-53, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει προς στιγμήν να μειώσει σε 43-53 με σερί 7-0 από τον Γκίντενς και τον Ντικούδη, αλλά αυτό να μην έχει συνέχεια. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο με 46-59 από το καλάθι του Γιασικεβίτσιους, ήλεγξε τα ριμπάουντ στην 4η, με τον ΠΑΟΚ να μην καταφέρνει να πλησιάσει πιο κοντά από το 58-69 με το τρίποντο του Ράιτ, αλλά να δέχεται αμέσως μετά σερί 0-6 για το 58-75 από το λέι απ του Κυρίτση στο 39ο λεπτό.

Τα ριμπάουντ ήταν 28-37 για τον Παναθηναϊκό, που σούταρε με 29/58 εντός παιδιάς, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε 15/33 δίποντα και 4/20 τρίποντα. Οι γηπεδούχοι έδωσαν ελάχιστες ασίστ (7-11) σε ένα μέτριο ποιοτικά ματς, ενώ τα λάθη ήταν 13-13.

Ο Διαμαντίδης είχε πολλά κέφια, 18 πόντους και 5 ασίστ με 7/8 εντός παιδιάς, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βουγιούκας, που δεν αντιμετώπισε πρόβλημα με τους ψηλούς του ΠΑΟΚ. Μόλις 13 δευτερόλεπτα έπαιξε ο Π. Καλάθης, 3,5 λεπτά ο Μάριτς. Καλός και ο Καϊμακόγλου, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΑΟΔ 83-61
(43-30)

Πρίντεζης 13π. 9ρ. 4κ.φ., Σλούκας 12π. 3ρ., Χάινς 8π. 4ρ. 2κλ. 3ασ., Χάουαρντ 7π. 4ρ. 2κλ., Γκεσεβίτσιους 9π. 3κ.φ. // Χαραλαμπίδης 17π. 3ασ., Μπάβτσιτς 11π. 5ρ. 5κ.φ.

Χαλαρό ήταν το ματς του Ολυμπιακού
με τον ΚΑΟΔ, μόνο που δεν το… είχαν πει στον ΚΑΟΔ. Ο Ίβκοβιτς άφησε τα ηνία στον Αγγέλου γιατί ήταν «κρυωμένος», οπότε και οι παίκτες του Ολυμπιακού εμφανίστηκαν με ανάλογη χαλαρότητα (γιατί αμφιβάλλει κανείς ότι ο Σέρβος θα ήταν στον πάγκο αν επρόκειτο για ματς Ευρωλίγκας;). Όμως, ο ΚΑΟΔ, δεν είχε κατέβει για τουρισμό στην Αθήνα και το έδειξε στην πρώτη περίοδο.

Τότε, με τον Ολυμπιακό να κάνει 6 από τα 14 λάθη που έκανε συνολικά στο ματς, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά, για να θορυβήσουν τους «ερυθρολεύκους» και να βγάλουν από τα ρούχα του τον προπονητή τους. Ο ΚΑΟΔ μπήκε στο ματς με 0-7 στο πρώτο 1,5 λεπτό αλλά αντί να αντιδράσει ο Ολυμπιακός, συνέχισε με την ίδια νωθρότητα σε όλη την περίοδο. Ο Κιτσούλης έκανε το 8-17 στο 6ο λεπτό, ενώ ο Καρύδας έγραψε το 12-22 για το +10 του ΚΑΟΔ λίγο πριν τη λήξη της περιόδου με τον Ολυμπιακό να… χάνει 4 επιθέσεις στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου!

Η κατάσταση ισορρόπησε στη 2η περίοδο, με τον Ολυμπιακό να κρατά τον αντίπαλό του στους 8 πόντους και να βάζει 31 στο δεκάλεπτο, παίζοντας υπέροχα στην επίθεση, όπως θα έπρεπε δηλαδή να παίζει εξαρχής. Ο Ολυμπιακός είχε 12/17 σουτ, 6/6 βολές και 2 λάθη στο δεκάλεπτο, έκανε δηλαδή… 21 επιθέσεις σε 10 λεπτά! Ο ΚΑΟΔ, απ’ την άλλη, προσπαθούσε να μην τον παρασύρει το δαιμονιώδης ρυθμός των γηπεδούχων, αλλά δεν τα κατάφερε. Είχε 3/12 σουτ και 8 λάθη στο δεκάλεπτο, δηλαδή έκανε κι αυτός πάνω από 20 επιθέσεις (είχε και 2 που κατέληξαν σε βολές), αλλά δεν μπορούσε να παίξει σε τέτοιο ρυθμό.

Έτσι, πριν βγει το ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε χτίσει διψήφια διαφορά, κάνοντας το 12-22 μέσα σε 5,5 λεπτά 27-26 με σερί 15-4, και πηγαίνοντας στο 43-30 με σερί 13-2 από το 30-28 και μετά ως το τέλος του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Χάουαρντ να βάζει τρίποντο για το 46-30 και το 16-2 του Ολυμπιακού, με τον ΚΑΟΔ να έχει ήδη παραδοθεί, αφού οι «ερυθρόλευκοι» δεν χαλάρωσαν στην 3η περίοδο καθόλου.

Η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους στο 23ο λεπτό και τους πέρασε στο 56-35 από τον Πρίντεζη ένα λεπτό αργότερα. Ο Ολυμπιακός έφτασε ως τους 24 πόντους, νούμερο διαφοράς με το οποίο τελείωσε η 3η περίοδος, 67-43. Για 5 λεπτά στην 4η περίοδο κράτησε υψηλά το ρυθμό του Ολυμπιακός, είχε ένα 9-3 και έφτασε τη διαφορά στους 30 πόντους, 76-46 με το τρίποντο του Μάντζαρη. Μετά παραχαλάρωσε, με αποτέλεσμα να βάλει 7 πόντους ως το τέλος του ματς και να δεχτεί 15, για να μειώσει ο ΚΑΟΔ στο τελικό 83-61!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 55% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα (3/16 ο ΚΑΟΔ), ενώ οι ασίστ ήταν 18-7 και τα λάθη 14-8. Για τον Ολυμπιακός έπαιξαν και οι 11 που παρατάχτηκαν στο γήπεδο από 13 (Παπαδόπουλος) ως 25 λεπτά (Σλούκας), με τον Πρίντεζη να είναι ο καλύτερος και τους Χάουαρντ, Σλούκα, Γκεσεβίτσιους, Χάινς και Παπανικολάου να έχουν επίσης κέφια. Χαραλαμπίδης και Μπάβτσιτς ξεχώρισαν από τον ΚΑΟΔ.

Ο ΚΑΟΔ έμεινε στο 1-6, μαζί με τον Ίκαρο πάνω από το Μαρούσι, ενώ ο Ολυμπιακός πήγε στο 7-1.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 55-67
(25-38)

Χαριτόπουλος 19π. 5ρ., Κόμματος 9π. 6ρ., Γκαγκαλούδης 9π. 4ρ. // Έντουαρντς 14π. 6ρ., Ρόμπι 14π. 4ρ. 7κ.φ., Μπόατενγκ 6π. 4ρ., Παπαντωνίου 7π. 4ρ. 4ασ., Γιαννόπουλος 5π. 6ρ.

Πολύ εύκολα κέρδισε το Περιστέρι στο Μαρούσι
, αφού οι γηπεδούχοι έκαναν το χειρότερο φετινό τους παιχνίδι. Πιο πολύ κόστισαν στο Μαρούσι τα 4/23 τρίποντα, που το καταδίκασαν να χάνει με διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς και να κυνηγά χωρίς να μπορεί να γυρίσει το ματς.

Το Μαρούσι είχε 0/6 τρίποντα
στην πρώτη περίοδο, έβαλε το πρώτο μετά από 8 άστοχες προσπάθειες, με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 6-13 με Γιαννόπουλο και Μπόατενγκ και 10-18 λίγο πριν βγει το πρώτο δεκάλεπτο. Το Περιστέρι ξεκίνησε με 0-7 τη δεύτερη περίοδο για να ανεβάσει τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, να πάει στο 12-25 με το τρίποντο του Παπαντωνίου και να μην κοιτάξει πίσω του ως το τέλος του αγώνα.

Τα τρίποντα δεν έρχονταν, ο Χαριτόπουλος πάλευε μόνος του, μείωσε σε 20-27, αλλά πολύ γρήγορα η διαφορά ήταν και πάλι πάνω από τους 10 πόντους, με τον Παπαντωνίου να κάνει το 23-38 μετά το τρίποντο του Σκοτ στο 20ο λεπτό. Η άμυνα του Περιστερίου είχε εγκλωβίσει πλήρως το Μαρούσι, που συνέχισε και στην 3η περίοδο να κάνει κακές επιθέσεις, να φτάνει σε μακρινά σουτ μη μπορώντας να χτυπήσει σωστά κοντά από το καλάθι και να δέχεται εύκολους πόντους στη δική του ρακέτα.

Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 10 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, το Περιστέρι ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα, με το καλάθι του Παπαντωνίου και το τρίποντο του Ρόμπι να το στέλνουν στο 36-55 στο τέλος της 3ης περιόδου. Η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 με το τρίποντο του Σκοτ για το 36-58, ενώ το Περιστέρι ολοκλήρωσε αμέσως μετά ένα 0-10 με τον Καυκή, που έκανε το σκορ 36-60.

Το ματς χαλάρωσε στη συνέχεια, το Περιστέρι κατέβασε ταχύτητα, έβαλε όλους κι όλους 7 πόντους στα τελευταία 9 λεπτά του ματς, με αποτέλεσμα στο φινάλε και μετά το 48-67 το Μαρούσι να τρέξει ένα 7-0 μειώνοντας στο τελικό -12.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν τελείως λάθος στον αγώνα, ξεκάθαρα εγκλωβισμένοι στην άμυνα του Πεδουλάκη, χαρακτηριστικό οι μόλις 1/4 βολές που είχαν στο ματς. Το Περιστέρι έκανε μόλις 9 λάθη (13 το Μαρούσι) δείγμα της μικρής πίεσης των αντιπάλων του και της καλής κυκλοφορίας της μπάλας που είχε σε όλο τον αγώνα.

Έντουαρντς, Ρόμπι, Μπόατενγκ και Παπαντωνίου οι καλύτεροι για το Περιστέρι, με τον τελευταίο να παίζει 21 λεπτά και να έχει 3/5 σουτ, 5 ασίστ και 0 λάθη. Ο Χαριτόπουλος ήταν πολύ μόνος απ’ την άλλη, 19 πόντοι με 9/11 δίποντα, ενώ Κόμματος και Γκαγκαλούδης είχαν 2/12 τρίποντα και ο Έλεγκαρ είχε πολλά προβλήματα στη ρακέτα.