Home / EUROCUP / Αποχαιρέτησε ο ΠΑΟΚ, τα ρέστα του ο Άρης

Αποχαιρέτησε ο ΠΑΟΚ, τα ρέστα του ο Άρης

«Αντίο Ευρώπη» είπε ο ΠΑΟΚ, δυστυχώς, μετά την ήττα του στο Αλεξάνδρειο από τη Ρίγα με 76-81, αφού έμεινε στο 1-4, δύο νίκες πίσω από τους Λετονούς με μόλις μία αγωνιστική για το φινάλε, τυπική πλέον για τον ΠΑΟΚ. Ήττα και για τον Άρη, 78-72 από τη Νίμπουργκ, με αποτέλεσμα η πρώτη θέση να χαθεί σίγουρα και οι «κίτρινοι», που έχουν 3-2, να επιβάλλεται να κερδίσουν τη Ρουντούπις στο Αλεξάνδρειο αν θέλουν να προκριθούν, μιας και οι Λιθουανοί έχουν επίσης 3-2 και με νίκη τους προκρίνονται αυτοί.

ΠΑΟΚ – ΡΙΓΑ 76-81
(39-46)

Γκόρι 18π. 4ρ. 4κλ. 5κ.φ., Γκίντενς 13π. 9ρ. 3κ.φ., Ντικούδης 11π. 8ρ. 5κ.φ., Καλαμπόκης 10π. 5κ.φ., Καλές 9π. 3ρ. 3κ.φ. // Γιανισένοκς 21π. 3κ.φ., Μίλατζ 14π. 6ρ. 6κ.φ., Βάλτερς 10π. 4ασ., Μπέρζινς 12π. 3κ.φ., Καβαλιάουσκας 11π. 10ρ.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο είχε το προβάδισμα ο ΠΑΟΚ
, για να μείνει πίσω στο υπόλοιπο του αγώνα και να ηττηθεί στο φινάλε, παρότι κατόρθωσε να πλησιάσει στον πόντο στο τελευταίο λεπτό. Ο «δικέφαλος» μπήκε καλά στο ματς και με Γκόρι και Ντικούδη έγραψε ένα 8-0 στην αρχή του ματς. Ο αγώνας πήγαινε καλά, ο ΠΑΟΚ ήταν στο 11-2, αλλά όλα αυτά μέχρι το τρίποντο του Βάλτερς, που μείωσε σε 13-9. Τα νέα τρίποντα από Γιανισένοκς και Μπέρζινς βοήθησαν τη Ρίγα να πλησιάσει, για να ισοφαρίσει σε 17-17 με τον Πέρι. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το προβάδισμα (21-17), αλλά ως το 27-23 από τον Γκίντενς στην αρχή της δεύτερης περιόδου.

Μετά η Ρίγα έτρεξε ένα 0-8 εκμεταλλευόμενη ένα λάθος του Καλαμπόκη κι ένα άστοχο σουτ του Στίγκερς, για να πάει γρήγορα στο 27-31 και να μη ξαναχάσει το προβάδισμα ως το τέλος του ματς. Ο Καλλές έκανε το 37-40 στο 1:40 πριν το ημίχρονο, αλλά ένα σερί 0-6 των Λετονών από τον Σιμς και τον Μπέρζινς τους πήγε στο 37-46 πριν την ανάπαυλα.

Όσο κι αν προσπάθησε ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να βρεθεί πιο κοντά από το -3 στην 3η περίοδο, ενώ μετά το 26ο λεπτό και το 49-52, δέχτηκε τρία τρίποντα από Γιανισένοκς (2) και Μπέρζινς για να γίνει το σκορ 49-61 και να δυσκολέψουν πολύ τα πράγματα. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Μαρκόπουλου δεν παράτησε το ματς και στην 4η περίοδο άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά. Το καλάθι του Ράιτ μείωσε σε 59-67, ο Γιαννακίδης στο 36ο λεπτό με τρίποντο έκανε το 66-70, ενώ αμέσως μετά ο Γκόρι έγραψε το 68-70.

Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια ως το τελευταίο λεπτό, όταν ο Καλαμπόκης έκανε με καλάθι και φάουλ το 75-76 (37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος). Μετά τη 1/2 βολές του Μίλατζ ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά στα 15 δευτερόλεπτα ο Καλαμπόκης είχε κι αυτός 1/2 βολές, με τον Γιανισένοκς να βάζει 2/2 μετά το υποχρεωτικό φάουλ του ΠΑΟΚ και τον Γκόρι να κάνει λάθος για να χαθούν οι τελευταίες ελπίδες της ελληνικής ομάδας για τη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ σούταρε μόλις με 17% από το τρίποντο απέναντι στα 10/24 των Λετονών, ενώ έχασε και τα ριμπάουντ (32-36), αλλά είχε πολλά περισσότερα κλεψίματα (11-5) και λιγότερα λάθη (11-14). Γενικά, δεν έπαιξε άσχημα, αλλά δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό του ματς και να εγκλωβίσει στην άμυνά του τη Ρίγα. Αφού οι Λετονοί έβρισκαν σταθερό σκοράρισμα ήταν δύσκολο να ανατραπεί η διαφορά που προήλθε από 2-3 τρίποντα. Πάντως, παρά τον αποκλεισμό, η μάχη στο τέλος για την ανατροπή, μόνο θετικά μπορεί να προσμετρήσει στον ΠΑΟΚ.

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ – ΑΡΗΣ 78-72
(34-31)

Σίμονς 22π. 5ρ. 3ασ. 4κ.φ., Μπέντα 14π. 13ρ. 4κ.ρ., Πούμπρλα 13π. 3ρ. 3ασ. 7κ.φ., Λόρενς 11π. 8ρ. 4ασ. 6κ.φ., Νάιμικ 8π. 6ρ. // Τζέιμς 28π. 4ρ. 4ασ. 9κ.φ., Ταπούτος 4π. 11ρ. 3ασ., Μπόγρης 10π. 7ρ., Μάλντροου 7π. 4ρ. 4κ.

Απέτυχε ο Άρης
στην εκ των πραγμάτων δύσκολη αποστολή του απέναντι στην τσεχική Νίμπουργκ, αλλά η αλήθεια είναι ότι πρέπει να κατηγορεί μόνο τον εαυτό του, αφού αν δεν υπήρχε η απαράδεκτη κατάρρευση στο φινάλε του αγώνα και το 11-0 των Τσέχων σε διάστημα 2 λεπτών, ο Άρης θα είχε φύγει από την έδρα της Νίμπουργκ με το ροζ φύλλο.

Ως το 38ο λεπτό όλα πήγαιναν καλά για τον Άρη, που ήλεγχε το ματς, ένα ματς δύσκολο. Όμως, κάπου εκεί όλα στράβωσαν. Με τον Ντέιβις ο Άρης προηγήθηκε με 4-8 στην αρχή, είχε τη Νίμπουργκ με τους Μπέντα, Σίμονς και Λόρενς να προσπερνά με 18-12, αλλά έτρεξε ένα ωραίο 0-10 από το 20-16 ως το 20-26 μέσα σε 4,5 λεπτά στη 2η περίοδο, με τον Μπόγρη και το τρίποντο του Μάλντροου να κάνουν το 20-26. Οι Τσέχοι δεν άργησαν να ανακτήσουν και πάλι το προβάδισμα, αλλά ως το τέλος του ημιχρόνου δεν ξέφυγαν με περισσότερους πόντους από το 34-31 της ανάπαυλας.

Με 4 πόντους του Κερούς ο Άρης πήγε στο 34-39 στην αρχή της επανάληψης μετά από σερί 0-8, αλλά είδε τον Άμπραμς να σκοράρει μαζεμένους 5 για να τον φέρει πίσω με 46-41, σε ένα ματς που καμία ομάδα δεν μπορούσε να ελέγξει την άλλη αμυντικά. Οι Τσέχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι που το τρίποντο του Τσαλδάρη στο 29ο λεπτό έγραψε το 51-51. Μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, ο Άρης ήταν στο 61-61 και άρχισε να βλέπει ότι μπορεί να πάρει τη νίκη.

Τσαλδάρης και Ταπούτος τον έφεραν στο 64-67 με 3 λεπτά στο ρολόι, ενώ το τρομερό τρίποντο του Τσαλδάρη έγραψε το 67-72 ακριβώς όταν το χρονόμετρο σημάδευε 2 λεπτά. Κάπου εκεί, όμως, ο Άρης έδειξε ότι δεν ήταν πνευματικά έτοιμος για τη νίκη και δεν είχε σωστή ψυχολογία. Με 0/3 σουτ και 2 λάθη ως το φινάλε καταδίκασε όλη του την προσπάθεια, αφού δεν σκόραρε, αλλά επέτρεψε στην αντίπαλό του να βάλει 11 πόντους.

Ο Σίμονς με τρίποντο μείωσε στους δύο, ενώ ο Πούμπρλα έδωσε προβάδισμα στη Νίμπουργκ με 73-72 στα 44 δετερόλεπτα, μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Τζέιμς. Ο ίδιος έκανε λάθος και αμέσως φάουλ που ήταν και το 5ο του. Με τον 1ο του σκόρερ εκτός, ο Άρης δεν μπόρεσε να βρει καλό σουτ στο τέλος την ώρα που η Νίμπουργκ με βολές πήγαινε στο 75-72. Ουσιαστικά το άστοχο τρίποντο του Τσαλδάρη ήταν το τέλος για τον Άρη, καθώς μπορεί ο Σίμονς να έχασε 2 βολές μετά, αλλά κανείς δεν πήρε το ριμπάουντ, με τον Λαμέιν Ουίλσον να το κατεβάζει, να παίρνει το φάουλ, να γράφει το 76-72 με 1/2 βολές στα 14 δευτερόλεπτα και να τελειώνει τον αγώνα τελείως άδοξα για τον Άρη.

Οι «κίτρινοι» είχαν τον Τζέιμς με 28 πόντους και 9 κερδισμένα φάουλ, αλλά σούταραν με 18% από το τρίποντο και μάλιστα έκαναν 28 σουτ από εκεί, 5/28. Αυτό τους καταδίκασε, μαζί με το γεγονός ότι έπαθαν πανωλεθρία στα ριμπάουντ, με τη Νίμπουργκ να κατεβάζει 50, εκ των οποίων 20 επιθετικά (50 ο Άρης με 11 επιθετικά). Έτσι, τα μόλις 9 λάθη έπεσαν στον γκρεμό για τον Άρη που επιβάλλεται να κερδίσει στο Αλεξάνδρειο τη Ρουντούπις την ερχόμενη εβδομάδα για να προκριθεί. Με ήττα μένει εκτός. Το καλό είναι ότι πρόκειται για ομάδα που την έχει ήδη κερδίσει, αλλά το γεγονός ότι και οι δύο θέλουν τη νίκη για την πρόκριση σίγουρα δεν κάνει τη δουλειά του «αυτοκράτορα» εύκολη.

Συνεχίζουν αήττητοι οι δύο του Eurocup!

Χωρίς ήττα συνεχίζουν οι δύο εκπρόσωποί μας στο Eurocup, ΠΑΟΚ και Πανιώνιος διπλασίασαν τις νίκες …