Home / Α1 / Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, «τρελές ανατροπές» σε Καβάλα, Περιστέρι!

Ο ΠΑΟΚ το ντέρμπι, «τρελές ανατροπές» σε Καβάλα, Περιστέρι!

Πολλές συγκινήσεις επεφύλασσε η 7η αγωνιστική της Α1. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε πρώτος και αήττητος κερδίζοντας με 72-88 στη Ρόδο τον Κολοσσό, ενώ ο Πανιώνιος έμεινε ακριβώς από πίσω μετά το 69-75 εκτός έδρας επί του Ηλυσιακού. Ο ΠΑΟΚ κέρδισε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, 63-72 στο Αλεξάνδρειο τον Άρη, ενώ ο Ίκαρος επέστρεψε από το -23 για να κερδίσει στην Καβάλα με 82-83 στην εκπνοή. Το Πέριστέρι πέτυχε κι αυτό ανατροπή για να πάρει τον ΚΑΟΔ με 78-76, ενώ ο ΑΓΟΡ κέρδισε τον Απόλλωνα με 77-71. Τέλος, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα με 95-68 του Πανελευσινιακού στο ματς που έριξε αυλαία στην αγωνιστική.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 69-75

Χάμπτον 21π. 3ασ. 7κ.φ., Τζόους 11π. 7ρ., Αποστολίδης 8π. 4ρ. 3ασ. // Μπούκερ 21π. 8ρ., Παππάς 15π. 3ρ., Πέιν 10π. 3ρ., Γιάνκοβιτς 7π. 3ρ. 6ασ. 4κ.φ.

Νικηφόρο ντεμπούτο για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο
στην Α1 στον πάγκο του Πανιωνίου, με ήττα ξεκίνησε ο Γιάννης Ζευγώλης. Στα σημαντικά του ματς, η βράβευση του Νίκου Χατζή, ο οποίος έφτασε τις 510 συμμετοχές στην Α1, ξεπερνώντας τον Νίκο Μπουντούρη (509), στην πρώτη θέση πια σε συμμετοχές στο πρωτάθλημα του ΕΣΑΚΕ.

Ο Πανιώνιος κατάφερε να κερδίσει το ματς, παρότι σούταρε με… 25% λιγότερο από τον αντίπαλό του στα δίποντα, 24/32 και το απίστευτο 75% ο Ηλυσιακός, 50% με 22/44 ο Πανιώνιος. Πάντως, ήταν καλύτερος στα τρίποντα (14% έναντι 28% με 2 εύστοχα παραπάνω) και πολύ καλύτερος στις βολές (55%-76%). Πήρε τα ριμπάουντ (29-36 με τη διαφορά να είναι τα 7 παραπάνω επιθετικά του Πανιωνίου), έδωσε περισσότερες ασίστ (13-17), έκανε λιγότερα λάθη (12-11) και είχε πιο πολλά κλεψίματα (2-8).

Στην 4η περίοδο ουσιαστικά γύρισε το ματς υπέρ του Πανιωνίου, ως τότε ο Ηλυσιακός είχε μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μπήκε με 4-0 στον αγώνα, για να πάει στο 8-2 με τον Χάμπτον και στο 10-4 με τον Δορκοφίκη. Γρήγορα, με δύο τρίποντα από Μίλμπουρν και Γκιμπς, ο Πανιώνιος ισοφάρισε το ματς σε 12-12, για να πάρει προβάδισμα με 3/4 βολές από Μπούκερ και Σκοτ (16-17), σκορ με το οποίο τελείωσε και το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Χάμπτον, όμως, με καλάθι και φάουλ στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου έγραψε το 21-17 για την ομάδα του, με τον Ηλυσιακό να μην μπορεί να κρατήσει για πολύ το προβάδισμα.

Ο Πανιώνιος απάντησε με ένα 0-9 για να προσπεράσει με 5 πόντους, ο Μπατής και ο Μπούκερ ανέλαβαν δράση, με τον δεύτερο να έχει μπει με 5/7 δίποντα στο ματς. Αυτός ήταν που κράτησε την ομάδα του μπροστά μετά το τρίποντο του Σκοτ, με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου έκανε το 26-29, αλλά ο Χάμπτον έκανε την πλάκα του στο πρώτο ημίχρονο, έφτασε τα 5/5 για το 30-29 του Ηλυσιακού. Το τρίποντο του Αποστολίδη έγραψε το 35-31 για τον Ηλυσιακό, αλλά αμέσως ο Παππάς απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Οι δυο ομάδες μπήκαν ουσιαστικά ισόπαλες στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τη διαφορά 4 πόντων υπέρ του Ηλυσιακού να δημιουργείται από τον Σπανό και τον Τζόουνς από το λάθος του Πανιωνίου, 40-36.

Ο Σκοτ σκόραρε για το 42-36
της ομάδας του στο ξεκίνημα της επανάληψης με τον Χάμπτον να πηγαίνει τον Ηλυσιακό στο 47-38 στο 25ο λεπτό και τον Πανιώνιο να ξεκινά στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης με 1/9 σουτ και 4 λάθη, μέχρι να τον «λυτρώσει» ο Μπόγρης σκοράροντας από κοντά το 47-40. Ο Πανιώνιος έβγαλε τις επόμενες άμυνες και με τον Παππά και τον Μπόγρη μείωσε σε 49-44, για να κάνει ο Χάμπτον με τρίποντο το 52-44 στο 27ο λεπτό του αγώνα. Ο Σκοτ ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους για τον Ηλυσιακό μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου, 54-44, ο Σπανός έκανε το +11, 56-45, αλλά ο Ηλυσιακός έγραψε 3 συνεχόμενα λάθη στις τρεις επόμενες επιθέσεις και ο Πανιώνιος είχε 3/3 σους και εύστοχες βολές για να μειώσει με το κάρφωμα του Πέιν και το τρίποντο του Παππά σε 56-54 στο δεκάλεπτο.

Ο Αποστολίδης και ο Δορκοφίκης κράτησαν μπροστά τον Ηλυσιακό ως το 32ο λεπτό, 60-57, αλλά ο Μπούκερ και ο Πέιν σκόραραν για το 60-63, με τον Ηλυσιακό να κάνει άλλα δύο λάθη. Ο Μπούκερ έγραψε το 61-67 στο 36ο λεπτό, αλλά ο Ηλυσιακός πλησίασε σε 67-69 με βολές του Αποστολίδη και του Δορκοφίκη, την ώρα που ο Πανιώνιος πετούσε 4 επιθέσεις με άστοχα σουτ. Ο Γιάνκοβιτς αστόχησε ξανά, αλλά ο Παππάς πήρε το ριμπάουντ του ματς, κέρδισε και το φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το 67-71. Ο Σκοτ προσπάθησε για το τρίποντο της ανατροπής, αλλά ήταν άστοχο και ο Γιάνκοβιτς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έγραψε το 67-73, που τελείωσε και τυπικά τον αγώνα, κρατώντας τον Πανιώνιο στη 2η θέση με 6-1 στη βαθμολογία.

ΑΡΗΣ – ΠΑΟΚ 63-72

Πελεκάνος 18π. 3ρ., Πάσαλιτς 16, Σαρικόπουλος 8π. 6ρ. // Παπαδόπουλος 20π. 6ρ. 3κλ., ΜακΓκραθ 17π. 5ασ., Χαραλαμπίδης 15π. 4ασ. 5κ.φ.

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ
στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης στο Αλεξάνδρειο επί του Άρη, με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να κάνει άλλο ένα πολύ μεγάλο ματς φέτος. Ο Παπαδόπουλος είχε 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα στο ματς με 10/15 δίποντα και 25 ranking και καθάρισε για την ομάδα του. Βέβαια, οι πάνω από 1.000 άδειες θέσεις στο γήπεδο δεν άφηναν κανένα μας να ξεχάσει ότι οι εποχές έχουν αλλάξει, ότι το ντέρμπι δεν είναι πια αυτό που ήταν, με τη φετινή κατάσταση του Άρη να παίζει σίγουρα ρόλο σε αυτό.

Ο Μαρκόπουλος μετά το ματς είπε “η στατιστική τα λέει όλα”. Πράγματι. Ο ΠΑΟΚ σούταρε με 57% στα δίποντα και 46% στα τρίποντα, ο Άρης με 46% και 25% αντίστοιχα. Τα ριμπάουντ ήταν 24-37, οι ασίστ ήταν 8-15, και μόνο τα λάθη ήταν υπέρ του Άρη, 8-16, αλλά αυτό δεν έπαιξε ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος.

Κλειστό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, ο Άρης με τρίποντο του Πελεκάνου μπήκε στο ματς με 8-4 για να ισοφαρίσουν γρήγορα ΜακΓκραθ και Παπαδόπουλος. Ο Πάσαλιτς έκανε το 11-8 για να δώσουν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ ο ΜακΓκραθ και ο Χαριτόπουλος, 13-15, με την περίοδο να τελειώνει στο 16-15 με τρίποντο του Καραποστόλου.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο, μετά το πρώτο τρίλεπτο και το 23-22 του Άρη με τον Πάσαλιτς και τον Σαρικόπουλο πρωταγωνιστές, ο ΠΑΟΚ με τον Δέδα και τον Παπαδόπουλο πήγε στο 23-27, για να κάνει ο Χαραλαμπίδης με 5 μαζεμένους πόντους το 25-34. Η διαφορά, πάντως δεν ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους, αφού ο Πελεκάνος με καλάθι και φάουλ μείωσε, για να γράψει με 2/2 βολές στο τέλος του ημιχρόνου το 30-35.

ΜακΓκραθ και Μαργαρίτης έδωσαν διαφορά 9 πόντων στον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα της επανάληψης, για να κάνει ο Παπαδόπουλος το 32-43. Η διαφορά ανέβηκε και στους 14 πόντους από το τρίποντο του Χαραλαμπίδη, 36-50 στο 26ο λεπτό, ενώ ο ίδιος μετά το άστοχο σουτ του Καραποστόλου έγραψε το 36-52, με τον ΠΑΟΚ να κρατά τη διαφορά σε τέτοια επίπεδα ως το 43-56 από τον Παπαδόπουλο στο τέλος της 3ης περιόδου. Ο Άρης έδειξε σημεία αντίδρασης και ανατροπής στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο Πάσαλιτς με τον Πελεκάνο έκαναν το 50-56, ενώ ο Βεργίνης μετά το άστοχο τρίποντο του Χαραλαμπίδη μείωσε σε 52-56, ξαναβάζοντας την ομάδα του μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Στο πιο κρίσιμο σημείο για τον ΠΑΟΚ ήρθε το τρίποντο του Κασελάκη και το καλάθι του Παπαδόπουλου για να διαμορφώσουν το 52-61, με τους νικητές να ελέγχουν από εκεί και στο εξής το παιχνίδι.

Ο Άρης προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να ρίξει ξανά τη διαφορά κάτω από τους 7 πόντους μέχρι το τέλος του ματς, όταν ο Πελεκάνος με κάρφωμα μείωσε στο τελικό 63-72 για το ματς που άλλοτε καθήλωνε όλους τους Έλληνες μπασκετόφιλους στις οθόνες τους.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 72-88

Καλαμπόκης 17π. 6κ.φ., Κουμπούρας 14π. 3ρ., Τσαλδάρης 15 // Πρίντεζης 14π. 4ρ. 3ασ., Χάινς 14π. 11ρ., Σπανούλης 7π. 8ασ., Πάουελ 12π. 8ρ., Παπανικολάου 10, Μάντζαρης 8π. 7ρ. 3ασ. 2κλ.

Δεν φόρτσαρε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός
ενόψει Ζαλγκίρις, αλλά παρόλα αυτά κατέκτησε χωρίς πρόβλημα τη νίκη απέναντι στον Κολοσσό, με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 23 πόντους σταδιακά. Η διαφορά ήταν στα ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός είχε 43 με 18 επιθετικά, ο Κολοσσός 25 συνολικά (17 αμυντικά), ενώ και οι ασίστ ήταν κατά πολύ υπέρ του Ολυμπιακού, 10-21, με τους «ερυθρόλευκους» να τελειώνουν με 64% ευστοχία τα δίποντα που επιχειρούσαν, απέναντι στο 44% του Κολοσσού.

Ισόπαλο ήταν το ματς στο πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν για 4η φορά σε ισοπαλία στο 10-10 από τον Καλαμπόκη, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι στη συνέχεια. Πρίντεζης και Παπανικολάου μοιράστηκαν τους πόντους ως το 10-18, ενώ 4 πόντοι του Πάουελ έδωσαν στον Ολυμπιακό την πρώτη διψήφια διαφορά, 15-25 στο τέλος της περιόδου, με τον Αμερικανό να γράφει 5/5 δίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Πρίντεζης έκανε το 19-31, αλλά ο Κολοσσός κρατούσε τη διαφορά στους 10, με τον Γεωργαλή μείωσε σε 23-33, για να πλησιάσει λίγο αργότερα σε 29-36 με βολές του Καλαμπόκη. Ο Περπέρογλου με τρίποντο έγραψε το 29-41 με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή του και να πλησιάζει μέχρι και τους 6 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Τσαλδάρης με τρίποντο έκανε το 37-43 για να απαντήσει ο Χάινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ για το 37-45 της ανάπαυλας.

Το τρίποντο του Καλαμπόκη έκανε το 40-47 στο 21ο λεπτό, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Σπανούλη και τον Παπανικολάου για το 40-53, με τον Χάινς να κάνει το 42-57 στο 27ο λεπτό και τον Κολοσσό να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι πολύ σπάνια στο πρώτο 7λεπτο της επανάληψης. Κάπως έτσι πήγε όλη η περίοδος, η διαφορά δεν είχε μεγάλες διακυμάνσεις, ο Πρίντεζης έκανε το 50-65 στο τέλος για να απαντήσει σχεδόν στην εκπνοή ο Καλαμπόκης για το 52-65.

Η διαφορά έπεσε στους 10 στο 32ο λεπτό (57-67) πριν ανέβει στην υψηλότερη τιμή της, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα 8-21 στο επόμενο 7λεπτο, με τους πρωταθλητές να αναγκάζουν τον Κολοσσό σε 4 λάθη και 4 άστοχα σουτ στις επόμενες 11 επιθέσεις του, για να πάρουν σκορ από τον Άντιτς και τον Χάινς ως το 63-82, για να γράψουν με δύο τρίποντα ο Μάντζαρης και ο Περπέρογλου το 65-88. Τσαλδάρης και Λάνγκφορντ στο τέλος μείωσαν σε 72-88 για τον Κολοσσό, που μετράει 4 συνεχόμενες ήττες και θα πρέπει σύντομα να πάρει ροζ φύλλο για να ξαναβρεί τη χαμένη καλή του ψυχολογία.

Στα στατιστικά περίεργα
του ματς το γεγονός ότι… όταν έβλεπαν την μπασκέτα από τη δεξιά πλευρά όπως επιτίθονταν, μακρύτερα από τα 2 μέτρα και πιο δεξιά από τη νοητή ευθεία της ρακέτας, οι παίκτες του Κολοσσού δεν ευστόχησαν ούτε μια φορά στο ματς, έχοντας 0/11!

ΑΓΟΡ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ 77-71

Μπράουν 15, Κόλιμον 12, Λάτοβιτς 13π. 7ρ., Πετγουέι 5π. 5ρ. 3κ. 6κ.φ., Καλλινικίδης 4π. 5ρ. 2κλ. // Αργυρόπουλος 23π. 3ρ. 9κ.φ., Τέρνερ 13π. 3ρ. 7κ.φ., Πέτροβιτς 11π. 9ρ.

Ο ΑΓΟΡ κατάφερε να πάρει τη νίκη επί του Απόλλωνα
και να παραμείνει μαζί με τον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό στην 3η θέση της Α1 με 5-2. Το ματς είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα για τις δύο ομάδες, με τον ΑΓΟΡ ό,τι κι αν προσπαθούσε να μην μπορεί να καθαρίσει νωρίτερα τη νίκη πριν τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι δυο ομάδες είχαν παρόμοια ποσοστά ευστοχίας, με τα ριμπάουντ να είναι 32-23 για τον ΑΓΟΡ, και τα λάθη αρκετά 19-17, με τα κλεψίματα στο 7-12. Ο ΑΓΟΡ μπήκε καλύτερα στο ματς, με τον Κάρτερ πήγε στο 5-0, ενώ το τρίποντο του Κόλιμον έκανε το 10-5 για τους Κρητικούς. Ο Γκραντ και ο Αργυρόπουλος ισοφάρισαν σε 14-14 για τον Απόλλωνα, με τους γηπεδούχους μετά το 19-19 να ξεφεύγουν με 27-21 με Πετγουέι και Καλλινικίδη για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος στη δεύτερη περίοδο,
έκλεισε τους διαδρόμους για τον ΑΓΟΡ που δυσκολευόταν να σκοράρει και άρχισε να ψαλιδίζει τη διαφορά μέχρι που πήρε το προβάδισμα. Ο Λιανός με τρίποντο έκανε το 27-26, ενώ ο Τέρνερ στο 15ο λεπτό σκόραρε για το 27-28. Το σερί των φιλοξενούμενων έφτασε στο 0-11 μέχρι το 16ο λεπτό, με τον ΑΓΟΡ να έχει 6 λάθη και 0/3 σουτ στο διάστημα αυτό.

Το σερί σταμάτησε όταν ο Καλλινικίδης προφανώς είπε… «αρκετά πια!» και αποφάσισε να το πάρει πάνω του, μπήκε στη γνωστή εδώ και πολλά χρόνια “terminator mode”, έκλεψε την μπάλα στην άμυνα, είδε τον Μπράουν να αστοχεί σε τρίποντο στην επίθεση, για να πάρει αυτός το επιθετικό ριμπάουντ και με φόλοου να γράψει το 29-32. Πάντως, με τον Πέτροβιτς και τον Τέρνερ ο Απόλλωνας κράτησε το προβάδισμα, 34-41 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, για να κάνει ο Τσόχλας το 38-41.

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΑΓΟΡ μπήκε στο παρκέ με διάθεση να καθαρίσει το ματς και μετά το 40-43 από τον Αργυρόπουλο, έτρεξε ένα θεαματικό 16-0 για να πάρει διαφορά 13 πόντων! Στο διάστημα αυτό είχε 4/5 εντός παιδιάς και 7/7 βολές,, αλάνθαστος, την ώρα που ο Απόλλωνας μέχρι να ξανασκοράρει είχε 5 λάθη και 0/6 σουτ. Το σερί διέκοψε ο Κλάιμπερ στο 28ο λεπτό, μειώνοντας σε 56-45.

Ο Απόλλωνας, μάλιστα, κατάφερε και, με τον Τέρνερ πρωταγωνιστή, μείωσε ως το 58-54 πριν βγει η 3η περίοδος, για να απαντήσει ο Μπράουν με καλάθι και φάουλ, 61-54 στην τελευταία διακοπή. Το τρίποντο του Κλάιμπερ έκανε το 61-59 στο 31ο λεπτό, αλλά ο Μπράουν με δύο συνεχόμενα τρίποντο έγραψε το 69-61 για την ομάδα του, με τον Λάτοβιτς να τον μιμείται για το 72-61.

Κι όμως, ο Απόλλωνας είχε και πάλι απάντηση
, ο Αργυρόπουλος και ο Γκραντ μείωσαν σε 72-66, για να κάνει ο Έλληνας γκαρντ το 72-71 στο τελευταίο μισό λεπτό του αγώνα, με τον ΑΓΟΡ να πετά ως τότε τη μία επίθεση μετά την άλλη. Στο πιο κρίσιμο σημείο, πάντως, ο Ντούβνιακ σκόραρε για τρεις πόντους, κάνοντας το 75-71, με τον Αργυρόπουλο να αστοχεί μετά σε δικό του τρίποντο, για να πάρει ο ΑΓΟΡ τη νίκη και να συνεχίσει την πολύ καλή πορεία του στο πρωτάθλημα.

ΚΑΒΑΛΑ – ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 82-83

Γκαγκαλούδης 26π. 5ασ. 5κ.φ., Γκράντι 15, Κόλεμαν 18π. 12ρ. 8κ.φ., Μανωλόπουλος 12 // Κυρίτσης 23π. 6ρ. 4ασ. 4κ.φ., Γκίμπσον 23π. 5κ.φ., Σίμτσακ 14π. 9ρ., Βρκιτς 7π. 7ρ.

Απίστευτο παιχνίδι στην Καβάλα
, με το αποτέλεσμα να είναι και πάλι το ίδιο που γνωρίζει η Καβάλα εδώ και 7 αγωνιστικές στην Α1, αλλά την εξέλιξη του αγώνα να είναι τρελή, με τον Ίκαρο να γυρνά από το -23 και να κερδίζει το ματς στα τελευταίο δύο δευτερόλεπτα!

Η Καβάλα είχε 48% στα τρίποντα, ο Ίκαρος 42% ,
με τις δύο ομάδες να βάζουν 22 τρίποντα στο ματς, τα ριμπάουντ ήταν 23-37 για τον Ίκαρο και αυτό του έδωσε την ευκαιρία να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση με τα επιθετικά να είναι στο 6-16, ενώ τα λάθη ήταν 7-12.

Η Καβάλα μπήκε εκπληκτικά στον αγώνα και προηγήθηκε με 16-0 στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς με τον Ίκαρο να έχει 2 λάθη και 0/6 σουτ, την ώρα που οι γηπεδούχοι «έγραφαν» από παντού, 5/7 σουτ και 4/6 βολές. Ο Ίκαρος σκόραρε για πρώτη φορά στο 6ο λεπτό του ματς με τον Κυρίτση, αλλά η Καβάλα πήγε στο 19-2 με καλάθι και φάουλ του Κόλεμαν, και στο 22-4 με τρίποντο του Μανωλόπουλου.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να συμμαζεύουν την κατάσταση με τον Γκίμπσον και τον Κυρίτση (22-11), αλλά ο Γκαγκαλούδης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 27-13. Η Καβάλα συνέχισε να είναι καλύτερη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Κόλεμαν και τον Γκράντι πήγε στο 34-17 για να κάνει ο Στεφανίδης το 36-17. Η διαφορά πέρασε τους 20 πόντους από τον Στυλιανού με τον Κόλεμαν να δίνει τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς στην Καβάλα, 40-17 και +23 στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κάπου εκεί ο Ίκαρος έμοιαζε χαμένος και η Καβάλα μπροστά στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Κι όμως, το ματς μας επεφύλασσε πολύ περισσότερες συγκινήσεις. Ο Γκίμπσον μείωσε σε 42-22 με τρίποντο, έκανε και πάλι με τρίποντο το 47-29, για να απαντήσει ο Γκαγκαλούδης για το 49-29 του ημιχρόνου. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Φαγιέ και τον Γκίμπσον να δίνουν ανάσα ψυχολογίας στην ομάδα τους, δύο κολλητά τρίποντα και 49-35 με το ξεκίνημα.

Ο Γκράντι με τρίποντο έφερε και πάλι την Καβάλα στις παρυφές των 20 πόντων, 54-35, αλλά ο Βρκιτς και ο Κυρίτσης έκαναν το 54-42 για τον Ίκαρο με ένα σερί 0-7. Ο Γκαγκαλούδης το διέκοψε για το 57-42, αλλά ήταν πια εμφανές ότι ο Ίκαρος πατούσε καλύτερα και είχε βρει τρόπο να διασπά την άμυνα της Καβάλας σε μόνιμη βάση. Ο Κυρίτσης έκανε το 57-46, για να έρθει ο Φαγιέ και πάλι με τρίποντο για να ρίξει τη διαφορά στους 10 πόντους μετά από περισσότερα από 23 λεπτά στο ματς, 59-49. Ο Ίκαρος δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους μέχρι να τελειώσει η 3η περίοδος, αλλά με τον Στρναντ στο τέλος να σκοράρει για τρεις πόντους, έγραψε το 66-56, έχοντας ήδη γυρίσει 13 από τους 23 πόντους της διαφοράς.

Η βολή του Γκίμπσον στο ξεκίνημα του τελευταίο δεκαλέπτου έκανε το 66-57 και μείωσε στους 9 για πρώτη φορά μετά το… 9-0 στον αγώνα! Ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο κράτησε την ομάδα του όρθια, 69-58, με τον Κυρίτση και τον Γκίμπσον να απαντούν και τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια ως το 77-67 του 36ου λεπτού. Τότε, ένα τρίποντο του Κυρίτση και ένα άστοχο σουτ του Γκαγκαλούδη επέτρεψαν στον Γκίμπσον να μειώσει σε 77-72.

Ο Μανωλόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 79-72, αλλά ο Βρκιτς απάντησε με τρίποντο, η Καβάλα έκανε λάθος και ο Γκίμπσον έφερε την ομάδα του σε απόσταση ενός σουτ, 79-77. Ο Σίμτσακ έφερε το ματς στο 80-79 μετά από 1/2 βολές του Κόλεμαν, ενώ ο Κυρίτσης είχε 2/2 από τη γραμμή, μετά το άστοχο σουτ του Γκράντι για το πρώτο προβάδισμα του Ίκαρου στο ματς, 80-81 στο τελευταίο λεπτό του ματς! Ο Κόλεμαν πήρε επιθετικό ριμπάουντ από το άστοχο σουτ του Γκαγκαλούδη και σκόραρε για το 82-81 της Καβάλας, αλλά ο Γκίμπσον μίλησε με 2 δευτερόλεπτα για το φινάλε, 82-83 και απίστευτη νίκη για τον Ίκαρο!

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΚΑΟΔ 78-76

Παπαντωνίου 14π. 7ρ. 5ασ. 3κλ. 7κ.φ., Κανονίδης 16π. 6ρ., Κομποδιέτας 15, Μάντζαρης 11π. 6ρ. // Νόουλς 22π. 9ρ. 3ασ. 6κ.φ., Μίτσελ 6π. 10ρ., Ζάρας 13π. 6κ.φ., Πάλμερ 14π. 7ρ., Κακαρούδης 12

Το Περιστέρι κατόρθωσε να κερδίσει τον ΚΑΟΔ σε ένα ακόμα ντέρμπι στην 7η αγωνιστική και αυτό με ανατροπή στην επανάληψη, για να τον φτάσει στη βαθμολογία. Η νίκη ήρθε για τους Περιστεριώτες χάρη στο καθαρό μυαλό τους στην επίθεση, με τις ασίστ να είναι 19-9 και τα λάθη 11-20, χάρη στην επιθετική άμυνά τους με τα κλεψίματα να είναι 11-5, και παρά το γεγονός ότι έχασαν κατά κράτος τα ριμπάουντ, 30-44, και σούταραν με 38% στα δίποντα (54% ο ΚΑΟΔ). Βέβαια, το 43% στα τρίποντα, με 12 εύστοχα έκανε τη διαφορά.

Ο ΚΑΟΔ ήταν πολύ καλύτερος στο ξεκίνημα,
με το τρίποντο του Πάλμερ προηγήθηκε με 0-7 για να μειώσει ο Κανονίδης σε 6-11. Ο Νόουλς μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 6-13 με τον Πάλμερ στον αιφνιδιασμό να δίνει διψήφια διαφορά στον ΚΑΟΔ, 6-17. Η διαφορά από το τρίποντο του Πάλμερ πήγε και στους 12 πόντους, 8-20, με την περίοδο να κλείνει στο 11-23 από το καλάθι και φάουλ του Νόουλς.

Ο ΚΑΟΔ κράτησε σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο τη διαφορά που έχτισε στο ξεκίνημα, παρότι ο Ψαρόπουλος και ο Κομποδιέτας με τρίποντα μείωσαν σε 17-27 στο ξεκίνημα με τον Ψαρόπουλο να πετυχαίνει το 3ο συνεχόμενο για το 20-27 στο 13ο λεπτό. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Κακαρούδη, αλλά το Περιστέρι βρήκε και πάλι σκορ, 25-30 πλησιάζοντας τα μισά του δεκαλέπτου. Ο Κακαρούδης σκόραρε για τρεις πόντους, το Περιστέρι αστόχησε προσπαθώντας να τον μιμηθεί και ο Νόουλς έκανε το 25-35 αποκαθιστώντας τη διψήφια διαφορά για την ομάδα του. Ο Ζάρας πήγε τη διαφορά στους 13 πόντους, για να καρφώσει ο Μίτσελ για το 26-41 του ΚΑΟΔ. Το Περιστέρι και πάλι πλησίασε στους 10 με τον Κομποδιέτα, αλλά ο Ιωάννου και ο Κακαρούδης έκλεισαν το ημίχρονο στο 34-47 για τον ΚΑΟΔ.

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του αγώνα στην επανάληψη, ο Μάντζαρης μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με δύο τρίποντα για το 40-47, ο Παπαντωνίου μείωσε ακόμα περισσότερο για να κάνει με τρίποντο ο Κομποδιέτας μετά το κλέψιμο του Μάντζαρη το 46-47 και να φέρει στο 24ο λεπτό το ματς στον πόντο με σερί 12-0 των γηπεδούχων. Το Περιστέρι δεν προσπέρασε τότε, καθώς ο Νόουλς κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του, αλλά ο Παπαντωνίου μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Κανονίδη και ο Κομποδιέτας με τρίποντο έγραψαν το 53-52 για το πρώτο προβάδισμα των γηπεδούχων στο ματς στο 28ο λεπτό.

Η 4η περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 56-56 μετά από βολές του Ζάρα, με το Περιστέρι να πηγαίνει στο 61-56 με βολές από Πέτρουλα και Κομποδιέτα. Ο Κανονίδης έκανε το 65-60, αλλά ο Νόουλς με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65 και ο Ζάρας εκμεταλλεύτηκε το άστοχο σουτ του Κομποδιέτα για να κάνει με δικό του τρίποντο το 65-68 στο 38ο λεπτό. Ο Μάντζαρης με τρίποντο ισοφάρισε σε 70-70, για να σκοράρει και πάλι για τρεις ο Κανονίδης μετά από 2/2 βολές από τον Ζάρα, 73-72.

Ο ΚΑΟΔ έχασε το πλεονέκτημα στην άστοχη επίθεση του Νόουλς και μετά 2/2 βολές από Πέτρουλα και Ζάρα έκαναν το 75-74 για να έρθει ο Παπαντωνίου και με δικές του 2/2 βολές να γράψει το 77-74 για την ομάδα του στο τελευταίο μισό λεπτό του αγώνα. Καλαϊτζίδης και Πέτρουλας έγραψαν από 1/2 ο καθένας για το 78-75 και ο ΚΑΟΔ είχε την τελευταία επίθεση. Ο Νόουλς κέρδισε βολές, έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, ο ΚΑΟΔ πήρε δύο επιθετικά ριμπάουντ στο 78-76, αλλά ούτε ο Πάλμερ ούτε ο Νόουλς μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στο καλάθι και το ματς στην παράταση, για τη νίκη του Περιστερίου!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 95-68

Λασμ 14π. 7ρ. 2κ. 4κ.φ., Τσαρτσαρής 15π. 3ρ. 4κ.φ., Διαμαντίδης 8π. 7ασ., Κίτσεν 11π. 4ρ., Μπράμος 14, Άρμστρονγκ 11π. 3ρ. 5κ.φ., Ούκιτς 3π. 7ασ. // Λιακόπουλος 13π. 3ρ. 9ασ. 8κ.φ., Παπανικολόπουλος 14

Όλα τα είχε το ματς του Παναθηναϊκού με τον Πανελευσινιακό. Και εύκολη νίκη για τους «πρασίνους», και πολύ θέαμα, και ρεκόρ πόντων από τον Άρμστρονγκ που έβαλε 11 στην επιστροφή του στη δωδεκάδα στην Α1, και τον Μπράμος να βάζει 4/5 τρίποντα (11/14 στα τελευταία δύο ματς), και τον Χαραλαμπόπουλο να κάνει ντεμπούτο στην Α1 στα 15 του (γεννημένος 6/6/1997), και ατυχία με το διάστρεμμα του Πάνκο.

Ο Παναθηναϊκός είχε 27 ασίστ (11 ο Πανελευσινιακός), σούταρε με 74% στα δίποντα και 40% στα τρίποντα (47% και 42% αντίστοιχα ο Πανελευσινιακός), ενώ τα λάθη ήταν 15-20.

Οι «πράσινοι» μπήκαν με 5-0 στο ματς και πήγαν στο 10-2 με τον Μασιούλις για να μειώσει σε 12-6 ο Παπανικολόπουλος πριν ο Λασμ και ο Τσαρτσαρής κάνουν το 16-6. Ο Παπανικολόπουλος με τρίποντο έγραψε το 16-9, ο Καμπ με τον ίδιο τρόπο μείωσε σε 16-12, αλλά Λασμ και Πάνκο έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-14 για τον Παναθηναϊκό.

Ο Λιακόπουλος μείωσε σε 24-19 στη δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια ως το 32-23 του Πάνκο με τον Μπράμος να γράφει το πρώτο του τρίποντο για το 35-23 του Παναθηναϊκού. Πάντως, ο Πανελευσινιακός μετά το 40-27 από τον Άρμστρονγκ κατάφερε να μειώσει με τον Τσιάκο, τον Παπανικολόπουλο και τον Μαγκουνή σε 42-36 στο τέλος του ημιχρόνου.

Το ματς κρίθηκε οριστικά στην 3η περίοδο, όταν ο Παναθηναϊκός πάτησε το πόδι στο γκάζι και σκόραρε 29 πόντους, κρατώντας ταυτόχρονα τον αντίπαλό του στους 11, αφού με τον Τσαρτσαρή και τον Λασμ πρωταγωνιστές μπήκε στην επανάληψη με σερί 9-0 για το 51-36. Μετά το καλάθι του Λιακόπουλου ο Διαμαντίδης έφερε τον Παναθηναϊκό στο 56-38, ο Παπανικολάου μείωσε με τρίποντο σε 58-42, αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μπράμος έφεραν το ματς στο 67-46 για την πρώτη διαφορά πάνω από 20 πόντους στο ματς στο 29ο λεπτό.

Ο Τσαρτσαρής έκανε το 71-47
στο τέλος του δεκαλέπτου για την ομάδα του, ενώ Διαμαντίδης και Κίτσεν έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +28 στο 32ο λεπτό, 76-48. Ο Ούκιτς με τρίποντο έγραψε το +30 στο 81-51, ενώ ουσιαστικά τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος, ο Λιακόπουλος μείωσε σε 84-60 και 85-62, για να τελειώσει το ματς με 4 πόντους του Χαραλαμπόπουλου για το 95-68. Ο πιτσιρικάς στο ντεμπούτο του έβαλε 5 πόντους σε 6 λεπτά στο τέλος του ματς.