Home / Α1 / Τον έστειλε… στον ΠΑΟΚ!

Τον έστειλε… στον ΠΑΟΚ!

Ο Ολυμπιακός, όπως αναμενόταν, κέρδισε το ματς με τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ για τη 12η αγωνιστική με 87-73, έμεινε μόνος πρώτος και αήττητος και έστειλε τον Πανιώνιο ξανά στην ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ, ισοβαθμία από την οποία είχε απαγκιστρωθεί την περασμένη εβδομάδα, όταν είχε κερδίσει το μεταξύ τους παιχνίδι.

Ο Ολυμπιακός ήλεγξε απόλυτα τα ριμπάουντ στο ματς (34-26 με τα επιθετικά 10-7), είχε πιο πολλές ασίστ (20-16), λιγότερα λάθη (11-15), ενώ οι παίκτες του έπαιξαν σωστά τους αντιπάλους τους στην επαφή, με αποτέλεσμα να πάνε 32 φορές στη γραμμή των βολών, ευστοχώντας στις 26 (81%), με τον Πανιώνιο να έχει 10/15.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν διψήφια διαφορά στην πρώτη περίοδο και μετά έλεγξαν τον αγώνα, ενώ όταν ο Πανιώνιος μείωσε σε 62-55, ο Πρίντεζης απάντησε με τρίποντο, με τον Σπανούλη να πηγαίνει τον Ολυμπιακό στο 70-56 αμέσως μετά. Πάντως, για να τα λέμε όλα, ο Πανιώνιος στάθηκε πολύ καλά απέναντι στον Ολυμπιακό, το παιχνίδι είναι παράσημο στη φετινή του πορεία, παρά την ήττα.

Ο Πρίντεζης ήταν ο καλύτερος του Ολυμπιακού, με τους πρωταθλητές να έχουν 7 παίκτες με διψήφιο ranking. Απ’ την άλλη, ο Γιάνκοβιτς έκανε καταπληκτικό παιχνίδι με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 25 λεπτά, 7/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές. Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν προσαρμοσμένη στον Παππά και τον κράτησε άποντο σε 16 λεπτά με μόλις 0/2 σουτ, δείγμα του πόσο μπορεί να πνίξει έναν παίκτη (μην ξεχνάμε ότι ο Παππάς είναι ο 1ος σε ranking στην Α1 φέτος).

Με την ήττα αυτή ο Πανιώνιος έπεσε στο 9-3, ξανά μαζί με τον ΠΑΟΚ, που κέρδισε με 68-61 τον Απόλλωνα Πάτρας και παραμένει μαζί με τον Ολυμπιακό η μοναδικές ομάδες της Α1 που δεν έχουν χάσει στο γήπεδό τους. Ο Χαραλαμπίδης είχε 17 πόντους στο ματς, Ο Χαριτόπουλος 18, οι δυο τους κέρδισαν 14 φάουλ και είχαν 15/15 βολές, ο Παπαδόπουλος πρόσθεσε 6 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο ΠΑΟΚ κράτησε τον Απόλλωνα στους 39 πόντους στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του ματς.

Μεγάλη νίκη για το Περιστέρι και μάλιστα με καλάθι του Παπαντωνίου λίγο πριν την εκπνοή, 70-69 τον ΑΓΟΡ, μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι. Ο ΑΓΟΡ κέρδισε τα ριμπάουντ (27-35 με 6-15 τα επιθετικά), αλλά το Περιστέρι σούταρε με 47% στα τρίποντα, 8/17. Στο τέλος, ο Λάτοβιτς με επιθετικό ριμπάουντ, καλάθι και φάουλ έκανε το 68-69, απλώς και μόνο για να… διευκολύνει τον Παπαντωνίου να επιβεβαιώσει το αδιανόητο φετινό στατιστικό του Περιστερίου.

Στην έδρα του έχει 5-2, έχει χάσει μόνο από τους «αιώνιους», ενώ έχει κερδίσει και τα 5 άλλα παιχνίδια του εκεί, κανένα όμως με διαφορά μεγαλύτερη του ενός καλαθιού. Οι Περιστεριώτες έχουν κερδίσει με 77-75 τον Πανελευσινιακό, με 76-74 τον Απόλλωνα, με 78-76 τον ΚΑΟΔ, με 91-89 τον Κολοσσό και τώρα με 70-69 τον ΑΓΟΡ!

Θορν (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) και Κανονίδης (17 πόντοι) ήταν οι καλύτεροι για το Περιστέρι, με τον Παπαντωνίου (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ) να χαρίζει στην ομάδα του τη νίκη. Απ’ την άλλη, ο Λάτοβιτς έκανε τρομερό ματς (21 πόντους με 8/12 σουτ και 7 ριμπάουντ), αλλά δεν έφτανε αυτό.

Μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Ηλυσιακός, κέρδισε εκτός έδρας με 80-83 τον ΚΑΟΔ, σε ένα παιχνίδι που ίσως αποδειχτεί καθοριστικό στο τέλος της χρονιάς. Ο Ηλυσιακός στο ματς επέστρεφε κάθε φορά που έμενε πίσω στο σκορ, για να κάνει την τελική του αντεπίθεση στο τελευταίο δίλεπτο, όταν από το 75-67 γύρισε το ματς στο 77-82 με σερί 2-15!

Ο Στόγκλιν ήταν ασταμάτητος στο τέλος, ενώ και το τρίποντο του Δορκοφίκη ήταν καθοριστικό (για το 77-75) με τον ΚΑΟΔ να παθαίνει κατάρρευση επιθετικά και να μην μπορεί να σκοράρει, εκτός από ένα σουτ του Ντέιλ, με τους γηπεδούχους να έχουν 3 λάθη σε 1 λεπτό στο τέλος.

Ο Στόγκλιν ήταν ξανά τρομερός στην επίθεση, τεράστια μετεγγραφή για τον Ηλυσιακό, 28 πόντοι και 4 ασίστ, με 8 κερδισμένα φάουλ, 5/13 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 9/10 βολές. Από κοντά και ο Χατζής με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 23 λεπτά με 4/4 τρίποντα, με τον Ηλυσιακό να γράφει 10/20 έξω από τη γραμμή του τριπόντου.

Νίκη και για τον Άρη, δεύτερη στο 2013, με 77-85 στην Καβάλα. Με το ροζ φύλλο αυτό ο Άρης μπήκε στην οκτάδα, ισοβαθμεί στην 7η θέση με Απόλλωνα και Περιστέρι στο 5-7, δείχνοντας ξεκάθαρα σημεία βελτίωσης. Ο Άρης σούταρε με 61% στα δίποντα (39% η Καβάλα) και στο τέλος ήλεγξε το ματς με την επίθεσή του, δεν επέτρεψε στην Καβάλα μετά το 75-79 να του γυρίσει το ματς, Πελεκάνος και Χαρίσης έκαναν το 75-83, εκμεταλλευόμενοι ένα άστοχο τρίποντο του Γκαγκαλούδη στο ενδιάμεσο.

Ο Πελεκάνος ήταν ασταμάτητος στο ματς, 20 πόντοι με 7/10 σουτ και 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Χαρίση (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και τον Χαντ (14 πόντοι) να ακολουθούν. Η Καβάλα πλήρωσε την αστοχία της, 2/12 ο Γκαγκαλούδης, 1/8 ο Γκράντι, αρκούσαν για να χάσει η ομάδα τους το ροζ φύλλο.

Μιας και μιλήσαμε πριν για το πόσο καλά στάθηκε ο Πανιώνιος απέναντι στον Ολυμπιακό, αξίζει να αναφερθούμε και στον Κολοσσό, που έχασε μεν 59-67 από τον Παναθηναϊκό, αλλά πάλεψε τον αγώνα. Ποια καλύτερη απόδειξη για του λόγου το αληθές από το γεγονός ότι μέχρι το 30ο λεπτό η μεγαλύτερη διαφορά του Παναθηναϊκού ήταν στο… 4-12;

Ο Κολοσσός στάθηκε καλά, πάλεψε αρκετά, αλλά στο τέλος, στην 4η περίοδο, οι «πράσινοι» ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, πήγαν από το 48-49 στο 48-61 με σερί 0-12 με τον Καπόνο πρωταγωνιστή και καθάρισαν το ματς. Ο Παναθηναϊκός είχε 8-18 τις ασίστ, 22-15 τα λάθη, 5-11 τα κλεψίματα, αλλά έχασε τα ριμπάουντ (36-27 με 11-5 τα επιθετικά), πρόβλημα που τείνει να γίνει μόνιμο για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Χωρίς Διαμαντίδη, με τον Σχορτσανίτη να παίζει 8 λεπτά, ο Παναθηναϊκός στηρίχτηκε σε Γκιστ (11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καπόνο (17 πόντοι με 5/6 τρίποντα και 5 ασίστ) για τη νίκη. Με την ήττα αυτή ο Κολοσσός έπεσε στο 4-8 και κάτι θα πρέπει να προβληματίσει τους ανθρώπους της ομάδας, καθώς ο πρώτος γύρος είναι ξεκάθαρα πιο χαμηλά από τις προσδοκίες.

Νίκη και για τον Ίκαρο Καλλιθέας, 85-78 τον Πανελευσινιακό, νίκη που έφερε τον Ίκαρο στο 6-6 και την 6η θέση, πολύ καλός πρώτος γύρος. Ενώ ο Πανελευσινιακός, μετά τη νίκη του Ηλυσιακού, είναι μόνος του στην τελευταία θέση με 2-10.

Το ματς ήταν ντέρμπι, 74-74 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό, αλλά ο Ίκαρος εκεί έτρεξε σερί 7-0, δύο συνεχόμενα λάθη ο Πανελευσινιακός και ο Βρκιτς έγραψε με τρίποντο το 81-74 για να πάει η ομάδα του τη νίκη. Ο Ίκαρος είχε απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ, 35-23 (τα επιθετικά 12-8), ενώ σούταρε και με 48% στα τρίποντα, 10/21.

Ο Λιακόπουλος είχε 26 πόντους με 9/20 σουτ και 6/8 βολές συν 5 ασίστ, ο Κυριακόπουλος 15 πόντους και ο Ε. Γκίμπσον έκανε περίπου… ιδανικό ντεμπούτο, σε 16 λεπτά είχε 15 πόντους και 2 ριμπάουντ με 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 4/4 βολές, αλλά δεν έπαιξε παραπάνω, ενώ έπρεπε. Όμως, οι τρεις τους δεν μπόρεσαν να χαρίσουν στην ομάδα τους τη νίκη.

Ο Φαγιέ είχε 22 πόντους με 8/11 σουτ και 10 ριμπάουντ, καταπληκτικός για τον Κολοσσό, ενώ ο Πάντιτς είχε 17 πόντους και 5 ριμπάουντ με 6/9 σουτ, ενώ Βρκιτς, Λαρεντζάκης, Ντ. Γκίμπσον, βοήθησαν αρκετά.

Athlenda: κάνοντας τα όνειρα των νέων ταλέντων πραγματικότητα!

Για έναν πιτσιρικά με όνειρα για καριέρα το μπάσκετ υπάρχει παντού γύρω του. Λίγα έχουν …