Home / NBA / Έξι ακάθεκτοι, δύο έχουν σπάσει έδρες!

Έξι ακάθεκτοι, δύο έχουν σπάσει έδρες!

Τα πλέι οφς στο NBA έχουν ξεκινήσει για τα καλά και οι 6 από τις 8 σειρές του πρώτου γύρου βρίσκονται στο 2-0, με μοναδικές ομάδες που έχουν κάνει το «break» στην έδρα του αντιπάλου να είναι οι Σικάγο Μπουλς και οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς. Κατά τα άλλα, μέχρι στιγμής τα φαβορί επιβεβαιώνονται και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, κάνοντάς μας να αναμένουμε τη μεταφορά της έδρας ώστε να δούμε αν ίσως έτσι γίνουν πιο ανταγωνιστικές οι σειρές.

Οι πρωταθλητές Χιτ έκαναν περίπατο στο πρώτο ματς εναντίον των Μπακς, 110-87 το αποτέλεσμα, με τον Τζέιμς να μπαίνει «καυτός» στα πλει οφς, 27 πόντοι, 8 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Ίδια κατάληξη, άλλη εξέλιξη και πρωταγωνιστές στο 2ο παιχνίδι, οι Χιτ κέρδισαν με 98-86, ο Ουέιντ είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Έτσι, πάει να πεταχτεί στα σκουπίδια η… ρήση του Μπράντον Τζένινγκς ότι η ομάδα του θα προκριθεί από τη σειρά στα 6 παιχνίδια. Βέβαια, κάποιος ιδιαίτερα αισιόδοξος οπαδός των Μπακς θα μπορούσε να πει ότι με το σκορ στο 2-0, ο Τζένινγκς προς το παρόν έχει πέσει… μέσα. Επόμενη αναμέτρηση το βράδυ της Πέμπτης στο Μιλγουόκι πια.

Περνώντας από την πρώτη θέση της Ανατολής σε αυτή της Δύσης, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ βρίσκονται και αυτοί στο 2-0 επί των Χιούστον Ρόκετς. Το πρώτο παιχνίδι ήταν περίπατος, έκλεισε στο 120-91, με τον Ντουράντ να έχει 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Τελείως διαφορετική εικόνα είχε το δεύτερο ματς, οι Ρόκετς πάλεψαν για το διπλό, έχασαν με 105-102, με τον Πάτρικ Μπέβερλι σχεδόν να κάνει τη ζημιά.

Ναι, προφανώς πρόκειται για τον Μπέβερλι που έπαιζε παλιότερα στον Ολυμπιακό. Σε 41 λεπτά είχε 16 πόντους, 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ με 7/13 εντός παιδιάς. Τη μονομαχία με τον Ουέστμπρουκ την κέρδισε κατά κράτος, ο Ουέστμπρουκ είχε μεν 29 πόντους, αλλά 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ήταν τραγικός στα σουτ του, εκβιάζοντας συνεχώς προσπάθειες, τελείωσε το ματς με 10/26. Από… κοντά και ο Ντουράντ με 10/25, οι δυο τους είχαν 20/51 σουτ, αλλά και 15/18 βολές στο ματς. Μάρτιν και Ντουράντ είχαν 2/4 βολές στο τέλος, ο Μπέβερλι σκόραρε στο ενδιάμεσο, αλλά στην εκπνοή ο Ντελφίνο αστόχησε στην προσευχή νίκης από τα 27 μέτρα (αφού οι Ρόκετς είχαν φάει 10 δευτερόλεπτα για να σκοράρουν στην προηγούμενή τους επίθεση). Έτσι, έπεσε στο κενό η μεγάλη προσπάθεια του Χάρντεν που προφανώς και θέλει πολύ να πάρει εκδίκηση για το «άδειασμα» από την Οκλαχόμα Σίτι και είχε 36 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ με 17/20 βολές (και 9/24 εντός παιδιάς όμως).

Και οι Νιου Γιορκ Νικς είναι στο 2-0, με τον Καρμέλο Άντονι να είναι σε απίστευτη κατάσταση, έβαλε 36 πόντους στο πρώτο παιχνίδι, πρόσθεσε άλλους 34 στο δεύτερο, σουτάρει με 45.3% εντός παιδιάς έχοντας 60% στα τρίποντα, 85-78 το πρώτο οι Νικς, 87-71 το δεύτερο και 2-0. Βέβαια, τα σκορ δείχνουν ότι οι Σέλτικς προς το παρόν ξεκάθαρα δεν είναι έτοιμοι για τη σειρά, με ούτε 75 πόντους μέσο όρο ως τώρα δεν κερδίζεις σειρά ούτε σε ευρωπαϊκά πλέι οφς, πόσο μάλλον στο NBA. Τι μπορεί να αλλάξει στο 3ο παιχνίδι; Η εικόνα των ομάδων δείχνει ότι τίποτα, οι Σέλτικς έχουν ήδη αρχίσει… τα ρεκόρ, με 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο του δεύτερου αγώνα ισοφάρισαν το ρεκόρ όλων τον εποχών με τους λιγότερους πόντους σε ένα ημίχρονο, ενώ σούταραν 26% στο δεύτερο ημίχρονο του πρώτου αγώνα και 19% σε όλο τον δεύτερο αγώνα. Αν συνεχίσουν έτσι η σειρά θα τελειώσει πολύ γρήγορα. Βέβαια, ο Πιρς αρνείται να το δεχτεί: «Νομίζω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα στην επίθεση, μου αρέσουν οι πιθανότητες που έχουμε στη σειρά».

Περίπατο κάνουν και οι Σπερς στη σειρά με τους Λέικερς. Το πρώτο παιχνίδι πήγε στο 91-79, το δεύτερο στο 102-91, με την τριάδα τους να είναι υγιής και να μην έχει πρόβλημα ως τώρα να κυριαρχεί στη σειρά απέναντι στο Λ.Α.. Στο πρώτο ματς Ντάνκαν, Πάρκερ, Τζινόμπιλι είχαν 53 πόντους, 15 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 8 κλεψίματα, παίζοντας 91 μόλις λεπτά από τα 144 που τους αναλογούν (3×48). Στο δεύτερο ματς είχαν 57 πόντους, 14 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 2 κλεψίματα, παίζοντας 90 λεπτά από τα 144. Το χρόνο συμμετοχής τον αναφέρω για να φανεί ότι οι Σπερς έχουν ως τώρα την πολυτέλεια να προφυλάσσουν την τριάδα τους, να την προστατεύουν, και όσο μένει ξεκούραστη και χωρίς τραυματισμούς, δύσκολα θα σταματήσει το ταξίδι τους προς τον τελικό.

Στο 2-0 είναι και οι Ιντιάνα Πέισερς, κερδίζοντας εύκολα με διψήφιες διαφορές και τα δύο ματς με τους Χοκς, 107-90 το πρώτο και 113-98 το δεύτερο. Ο Πολ Τζορτζ είναι ο πρωταγωνιστής της σειράς, έχοντας ήδη πάρει το βραβείο του πιο βελτιωμένου παίκτη της σεζόν, είχε triple double με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 12 ασίστ στο πρώτο ματς και 27 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο δεύτερο παιχνίδι.

Ο Τζορτζ είπε ότι θεωρεί πως μπορεί να παίξει σε επίπεδο MVP στην καριέρα του. Φέτος είχε 17.4 πόντους, 7.6 ριμπάουντ και 4.1 ασίστ, ενώ ήταν ο μοναδικός παίκτης στο NBA με τουλάχιστον 140 κλεψίματα και 50 τάπες. Το 2011-12 είχε 12.1 πόντους, 5.6 ριμπάουντ και 2.4 ασίστ.

Η μία από τις δύο σειρές που έχει σπάσει η έδρα είναι αυτή των 3ων της κανονικής περιόδου στη Δύση, Νάγκετς. Αφού πρώτα γλίτωσαν από του Χάρου τα δόντια στο πρώτο ματς με τον Αντρέ Μίλερ να βάζει το νικητήριο καλάθι με ντράιβ σχεδόν στην εκπνοή για το 97-95 (είχε 28 πόντους και 5 ασίστ στο ματς) επί των Ουόριορς, δεν έβαλαν μυαλό και στο δεύτερο παιχνίδι θυμήθηκαν τις… κλασσικές εποχές που ήταν μαλωμένοι με την άμυνα, δέχτηκαν 131 πόντους και έχασαν 117-131 με τον Στέφεν Κάρι να έχει 30 πόντους, 13 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Πλέον, πρέπει να κερδίσουν μέσα στο Γκόλντεν Στέιτ αν θέλουν να προκριθούν, με τους Ουόριορς να παίζουν χωρίς τον Ντέιβιντ Λι στο 2ο ματς, αλλά να κερδίζουν, έχοντας 4 παίκτες με πάνω από 20 πόντους και 65% εντός παιδιάς! Πιο εύκολα δεν γινόταν…

Η άλλη σειρά που έχει δει την έδρα να σπάει είναι αυτή ανάμεσα στους Μπρουκλιν Νετς και τους Σικάγο Μπουλς. Οι Νετς κέρδισαν με 106-89 το πρώτο ματς, με το τελικό σκορ να μη δείχνει την εικόνα του αγώνα, αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν 60-35 και οι Νετς στο 2ο δωδεκάλεπτο είχαν 16/20 σουτ! Μπρουκ Λόπεζ με 21 πόντους, Ντερόν Ουίλιαμς με 22 και Τζο Τζόνσον με 16 είχαν 23/43 σουτ εντός παιδιάς, άρα καταλαβαίνετε γιατί το ματς έφυγε τόσο εύκολα.

Το δεύτερο παιχνίδι, όμως, ήταν τελείως διαφορετικό, οι Μπουλς κέρδισαν με 82-90 και γυρνάνε στο Σικάγο με την πίστη ότι μπορούν να περάσουν απ’ τη σειρά. Σε ένα πολύ μοιρασμένο παιχνίδι με 5 παίκτες από 11 ως 15 πόντους και άλλους 4 από 5 ως 8, ο Λούολ Ντενγκ μάλλον ήταν ο καλύτερος με 15 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Νοά να ακολουθεί, 11 πόντοι και 10 ριμπάουντ παίζοντας 25 λεπτά τραυματίας. Βασικός λόγος της νίκης των Μπουλς ή καταπληκτική άμυνα πάνω στον Ντερόν Ουίλιαμς, που είχε 8 πόντους και 10 ασίστ με 1/9 σουτ εντός παιδιάς. Η σειρά μοιάζει να έχει πολύ μέλλον και να είναι αρκετά αμφίρροπη.

Στο 2-0 βρίσκονται και οι Κλίπερς, κερδίζοντας εύκολα με 112-91 το πρώτο παιχνίδι επί των Γκρίζλις, αλλά ιδρώνοντας πάρα πολύ για να κερδίσουν το δεύτερο με σουτ του Πολ στην εκπνοή για το 93-91 παρά τη σκληρή άμυνα του Άλεν. Ο Πολ είναι ο πρωταγωνιστής της σειράς, είχε 23 πόντους και 7 ασίστ στο πρώτο παιχνίδι, πρόσθεσε 24 πόντους και 9 ασίστ στο δεύτερο και έχει φέρει την ομάδα του στο 2-0. Με τα δύο επόμενα ματς στο Μέμφις, είναι δύσκολο να πούμε αν η σειρά θα τελειώσει νωρίς, η εικόνα μιλάει για 6-7 αγώνες, αλλά αν οι Κλίπερς κερδίσουν το ένα από τα δύο τώρα, ίσως λήξει και πιο νωρίς.

1-0 με strength in numbers!

Η σειρά των τελικών του NBA και μπορούμε όλοι να απολαύσουμε μπάσκετ, να πούμε και …