Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Στο 2-0 Mpagaz-Havana, 1η νίκη για Σφυριά

Στο 2-0 Mpagaz-Havana, 1η νίκη για Σφυριά

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 72-54 τους Θαλασσόλυκους για τη 2η αγωνιστική στον 1ο όμιλο του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για το 2-0 στο γκρουπ. Στο 2-0 και η Havana Rum μετά το 71-41 επί των Bullets, ενώ τα Σφυριά πήραν το πρώτο τους ροζ φύλλο κερδίζοντας τους Μπίρι-Μπίρι με 62-32.

Porto Mpagaz – Θαλασσόλυκοι 72-54

Οι Porto Mpagaz κέρδισαν με 72-54 τους Θαλασσόλυκους με το ματς να ξεκινάει με 5-3 για τους νικητές από τον Οικονόμου, για να απαντήσει ο Τεντόμας για το 5-5 και το 7-7. Ο Βρουτσης σκόραρε για το 10-7, με τον Λέντζο Φ. να βάζει μπροστά τους Θαλασσόλυκους με 10-11. Ο Οικονόμου με τον Τουρικη έφεραν την ομάδα τους στο 14-11 με την περίοδο να κλείνει στο 17-13 για τους Porto Mpagaz. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γιαννικας ήταν που έγραψε το 22-15 με τον Τεντόμα να μειώνει αλλά τον Barry να φέρνει την ομάδα του στο 26-17. Ο Λέντζος Φ. με τον Λέντζο Γ. έριξαν τη διαφορά στους 4, αλλά ο Barry απάντησε για το 32-22. Ο Καραγιαννίδης σκόραρε για το 32-26 με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-27 από τον Γκούσκο Δ.. Στην επανάληψη ο Γκούσκος Δ. ήταν που έφερε τους Porto Mpagaz στο 40-29, με τον Λέντζο Γ. να απαντά για το 40-33. Ο Σοφιανόπουλος με τον Τουρικη σκόραραν για το 45-33, ενώ ο Γκούσκος Μ. έφερε τον αγώνα στο 47-37 λίγο μετά. Ο Λέντζος Γ. μείωσε σε 50-42, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 54-42 από τον Γιαννικα και τον Γκούσκο Μ.. Στην 4η περίοδο ο Γκούσκος Δ. έφερε τον αγώνα στο 60-46, με τους Θαλασσόλυκους να απαντούν για το 62-50. Ο Γκούσκος Δ. ξανά, μαζί με τον Γιαννίκα έγραψαν το 67-50 για τους Porto Mpagaz, ενώ οι δυο τους σκόραραν και για το 72-52 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Γκούσκος Δ. είχε 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Γιαννίκας 14 πόντους, ο Barry 10 πόντους και 15 ριμπάουντ, ο Οικονόμου 9 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Βρουτσης 8 πόντους και 5 ριμπάουντ. Για τους Θαλασσόλυκους ο Λέντζος Γ. είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Τεντόμας 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Λέντζος Φ. 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα.

Bullets – Havana Rum 41-71

Η Havana Rum κέρδισε τους Bullets με 41-71 με το ματς να ξεκινά με 3-10 για τους νικητές από τον Μπακαυγά Γ. και τον Παραμερίτη. Ο Μαραντσι απάντησε για το 5-10, με τον Παραμερίτη να φέρνει την ομάδα του στο 5-15 στο τέλος της περιόδου. Ο Μπακαυγάς Α. έγραψε το 5-20 στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Μαραντσι να σκοράρει για το 10-22 και τους Bullets να μειώνουν σε 13-24 λίγο μετά. Ο Ραδόπουλος με τον Μπαλαυγά Γ. έτρεξαν ένα σερί 0-10 για τη Havana Rum ως το 13-34 με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μαραντσι στο 16-35. Στην επανάληψη οι Bullets μείωσαν σε 21-35, με την Σκληράκη και τον Μαραντσι να γράφουν το 29-41 λίγο μετά. Η Havana Rum απάντησε με τον Παραμερίτη και τον Ραδόπουλο για το 28-48 με την 3η περίοδο να κλείνει στο 31-48. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αναστασόπουλος έφερε το ματς στο 31-55, ενώ μετά το 34-58 από τον Μαραντσι ο Αλεφραγκης με τον Καλαμακη έγραψαν το 34-65 για τη Havana Rum. Ο Σκληράκης απάντησε, με τη Havana Rum να φτάνει στο 38-71 με τον Καλαμακη πριν ο Μαραντσι κλείσει το ματς στο 41-71.

Για τους νικητές ο Παραμερίτης είχε 15 πόντους, ο Αναστασόπουλος 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Α. 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Παπαδημητρίου 9 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Καλαμάκης 8 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Μπακαυγάς Γ. 7 πόντους. Για τους Bullets ο Μαραντσι είχε 22 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σκληράκης 10 πόντους.

Μπίρι Μπίρι – Σφυριά 32-62

Τα Σφυριά κέρδισαν τους Μπίρι Μπίρι με 32-62 με το ματς να ξεκινά με καλάθι από τον Κουφαλη για να απαντήσουν ο Κωνσταντινόπουλος με τον Μακρή για το 4-9. Ο Κουφαλης και πάλι ήταν που έγραψε το 6-9 για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο από τον Τσίτο στο 7-15. Στη 2η περίοδο ο Καλακος ήταν που έγραψε το 9-15 με τα Σφυριά να τρέχουν σερί 0-9 για το 9-24 του ημιχρόνου με τον Κωνσταντινόπουλο και τον Σιαμαντά. Στο 3ο δεκάλεπτο το σερί συνεχίστηκε ως το 0-16, ο Μακρής με τον Κωνσταντινόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 9-31. Ο Κουφαλης απάντησε με τον Καλακο να γράφει το 16-33 λίγο μετά. Κουφαλης και Χατζημιχαηλίδης σκόραραν για το 20-41, με τον Παπανδρέου να γράφει το 22-44 πριν ο Σαμέρας κλείσει το δεκάλεπτο στο 22-46. Στην 4η περίοδο ο Σιαμαντας με τον Μακρη ήταν που έφεραν τα Σφυριά στο 24-54, ενώ ο Μακρης έγραψε και το 26-60 λίγο μετά. Ο Κουφαλης με τον Καλακο και τον Χατζημιχαηλίδη απάντησαν για το 32-60 λίγο πριν το τέλος με το ματς να κλείνει στο 32-62.

Για τους νικητές ο Κωνσταντινόπουλος είχε 19 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μακρής 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Σιαμαντάς 10 πόντους, ο Τσίτος 8 πόντους και 9 ριμπάουντ. Για τους Μπίρι Μπίρι ο Καλακος είχε 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Κουφαλης 8 πόντους.