Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Δύο μεγάλες νίκες για τα Χώματα, κορυφή για Lions!

Δύο μεγάλες νίκες για τα Χώματα, κορυφή για Lions!

Τα Χώματα κέρδισαν με 68-52 τους Ρούκουνες και με 52-44 τους Στιγκιντριακούς για τη 16η αγωνιστική του Β ομίλου του Α1 του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» για να αναρριχηθούν στην ισοβαθμία της κορυφής του ομίλου, στην οποία βρίσκονται πια και οι Στιγκιντριακοί, με τους Ρούκουνες να έχουν πέσει στην 5η θέση (μαζί με Raptors, που έχουν το προβάδισμα στην ισοβαθμία). Μαζί με τα Χώματα και τους Στιγκιντριακούς στην κορυφή βρίσκονται και οι Nikea Lions μετά το οριακό 72-68 στην παράταση κόντρα στους LA Stripers, με τα Χώματα να έχουν 2-0 πια με τους Στιγκιντριακούς, τους Nikea Lions 2-0 με τα Χώματα και τους Στιγκιντριακούς 1-0 με τους Nikea Lions, με τους τελευταίους να είναι μια νίκη πιο πάνω απ’ τους υπόλοιπους αυτή τη στιγμή!

Στιγκιντριακοί – Χώματα 44-52

Τα Χώματα κέρδισαν τους Στιγκιντριακούς με 44-52 για να τους πιάσουν στην κορυφή του ομίλου, κάνοντας παράλληλα και το 2-0 στους μεταξύ τους αγώνες στο γκρουπ. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 2-5 για τα Χώματα που μετά το 4-5 έφτασαν στο 4-10. Οι Στιγκιντριακοί πλησίασαν σε 8-10, αλλά τα Χώματα έκλεισαν την περίοδο στο 8-16 για να φτάσουν στο 2ο δεκάλεπτο στο 8-20 και το +12. Οι Στιγκιντριακοί προσπάθησαν να απαντήσουν, 13-20, αλλά και πάλι τα Χώματα ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, 13-25 και 16-28 λίγο μετά. Το ημίχρονο έκλεισε στο 20-28, με το ματς να πηγαίνει στο 21-33 στις αρχές της επανάληψης. Οι Στιγκιντριακοί αντέδρασαν και με 9-0 σερί έφτασαν το ματς στο 30-33 και στο ένα σουτ απόσταση, αλλά τα Χώματα απάντησαν με συνεχόμενα τρίποντα για να πάνε στο 30-36 και το 32-42 στο 30ο λεπτό. Στην 4η περίοδο η διαφορά πήγε και πάλι στους 12 πόντους, 32-44, με τους Στιγκιντριακούς να προσπαθούν να απαντήσουν, 35-44, αλλά να βλέπουν τους αντιπάλους τους να πηγαίνουν με τρίποντο στο 35-47. Οι Στιγκιντριακοί μείωσαν σε 39-47 και 42-49, αλλά τα Χώματα απάντησαν για το 42-51, με το ματς να πηγαίνει στο 44-51 λίγο πριν το τέλος και τα Χώματα να παίρνουν την πολύτιμη νίκη.

(Την ώρα ανάρτησης του άρθρου δεν υπήρχαν στατιστικά αγώνα.)

Nikea Lions – LA Stripers 72-68παρ.

Οι Nikea Lions κέρδισαν τους LA Stripers με 72-68 στην παράταση για να ανέβουν στην κορυφή του ομίλου με 11-5, μία νίκη πιο πάνω αλλά με ίσες ήττες με Στιγκιντριακούς και Χώματα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με 3-7 από Γαλιατσο και Καπιρηγια να απαντήσουν ο Αλειφερης με τον Τολια για το 8-7. Στο 10-9 έφεραν τον αγώνα ο Ιορδάνου με τον Ξανθάκη, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 12-12 από Τολια και Λαππα. Στο 2ο δεκάλεπτο Γαλιατσος και Λαππας έφεραν τον αγώνα στο 14-14 με τους Nikea Lions να ξεφεύγουν με 18-14 με τον Μιχοπουλο και τον Κακλεα. Ο Λαππας τους έφερε στο 20-16 και το 22-18, για να απαντήσει ο Γουσετης και να μειώσει σε 22-21 για να βάλουν Γαλιατσος και Ιορδάνου την ομάδα τους μπροστά με 22-25. Ο Τολιας απάντησε, αλλά με τον Γαλιατσο και τον Καπιρη οι LA Stripers έφτασαν στο 24-29 λίγο πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη ο Παλλης μείωσε σε 27-29, με τον Καπιρη και τον Ιορδάνου να απαντούν για το 27-33. Ο πρώτος σκόραρε και για το 30-36, με τον Λαππα να απαντά, αλλά τους LA Stripers να πηγαίνουν στο 34-40. Ο Τολιας με τον Λαππα μείωσαν σε 38-40 και λίγο μετά ισοφάρισαν σε 42-42 για να δώσει ο Αλειφέρης προβάδισμα στην ομάδα του 44-42. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-44 με τον Γαλιατσο να βάζει και πάλι μπροστά τους LA Stripers, 44-46 στην 4η περίοδο. Ο Τολιας με τον Αλειφερη απάντησαν για το 49-46, με τον Ιορδανου να μειώνει σε 49-48 και τον Καπιρη σε 51-50 λίγο μετά. Ο Ξανθακης με τον Τολια έφεραν τους Nikea Lions στο 56-52, αλλά ο Γουσετης έφερε και πάλι το ματς στον πόντο. Στο 61-56 πήγαν οι Nikea Lions με τον Κακλεα και βολές από Αλειφέρη και Ξανθάκη, όμως ο Γαλιατσος με τον Ιορδανου είχαν τον τελευταίο λόγο στην κανονική διάρκεια, ισοφαρίζοντας σε 61-61 για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση! Εκεί οι Nikea Lions προηγήθηκαν με 66-61 με τον Τολια και τον Λαππα, για να απαντήσουν με 0-7 σερί οι LA Stripers, ο Γαλιατσος με τον Βεντουρη τους έφεραν στο 66-68 μπροστά στο σκορ. Ο Ξανθάκης ισοφάρισε με βολές σε 68-68, ενώ ο ίδιος έγραψε το 70-68 λίγο μετά, με τον Τολια να σκοράρει για το 72-68 σφραγίζοντας τη νίκη των Nikea Lions που τους έφερε στην κορυφή!

Για τους νικητές ο Τολιας είχε 27 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Ξανθακης 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Λαππας 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Αλειφερης 8 πόντους, 7 ριμπάουντ. Για τους LA Stripers ο Γαλιατσος είχε 26 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καπιρης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 κλεψίματα, ο Ιορδανου 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Γουσετης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ.

Ρούκουνες – Χώματα 52-68

Τα Χώματα κέρδισαν με 52-68 τους Ρούκουνες για να τους ρίξουν στην 5η θέση μαζί με τους Raptors και να ανέβουν στην ισοβαθμία της κορυφής με 2 ήττες. Το ματς ξεκίνησε με 3-5 και 4-9 για τα Χώματα από τον Τσελια και τον Μπίρη, για να απαντήσουν ο Μαλλης με τον Αντωνατο για το 8-9, με τον δεύτερο και τον Μαρκακη να βάζουν μπροστά τους Ρούκουνες με 13-9 ολοκληρώνοντας ένα 9-0. Το δεκάλεπτο έκλεισε ο Διαμαντόπουλος για το 13-12 με τα Χώματα να προσπερνούν στη 2η περίοδο με τον Διαμαντόπουλο και πάλι για το 13-16. Ο Μαλλης μείωσε στον πόντο, λίγο μετά τον μιμήθηκε ο Μαρκαρκης για το 18-19, αλλά ο Γκατσης Σ. με τον Τσελια σκόραραν για το 18-27 της ομάδας τους, σερί 0-8. Ο Γιαννιτσιώτης απάντησε, αλλά με τον Διαμαντόπουλο και τον Γκάτση Σ. τα Χώματα έκλεισαν το ημίχρονο στο 21-32. Στην επανάληψη ο Αντωνατος σκόραρε για το 24-32, με τον Γιαννιτσιώτη να γράφει το 26-34 λίγο μετά. Ο Μπιρης με τον Γκατση Σ. απάντησαν για το 26-39 αλλά οι Ρούκουνες πλησίασαν και πάλι με τον Χριστόπουλο και τον Πανόπουλο, 32-39. Ο Διαμαντόπουλος έγραψε το 33-44, με τον Χριστόπουλο να μειώνει, πριν ο Διαμαντόπουλος φέρει τον αγώνα στο 35-49 λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Στο 4ο δεκάλεπτο ο ίδιος σκόραρε για το 36-51, με τους Ρούκουνες να παίρνουν σκορ από τον Αντωνατο για το 42-51. Ο Γκατσης Σ. με τον Τσελια ήταν και πάλι εκεί για τα Χώματα, 42-56, με τον Χριστόπουλο να μειώνει, αλλά τον Δημητριάδη και τον Τσελια να φέρνουν τον αγώνα στο 47-64. Μετά το 50-64 του Αντωνάτου ο Δημητριάδης σκόραρε για το 50-68, με τα Χώματα να φεύγουν με τη νίκη.

Για τους νικητές ο Διαμαντόπουλος είχε 24 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσελιας 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Γκατσης Σ. 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ, χάνοντας για ένα ριμπάουντ το triple-double, με τον Μπιρη να έχει 7 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα. Για τους Ρούκουνες ο Αντωνατος είχε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Μαρκακης 8 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Γιαννιτσιωτης 8 πόντους, 4 ασίστ, ο Χριστόπουλος 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ.