Home / Πάνος Ζαχαρογιάννης 2015-16 / Παραμένουν στην κορυφή Ready 2 Fire και Makrino Rebound!

Παραμένουν στην κορυφή Ready 2 Fire και Makrino Rebound!

Η διακοπή του πρωταθλήματος λόγω της μεγάλης εβδομάδας ήρθε και οι Ready 2 Fire με τους Makrino Rebound θα κάνουν… ξέγνοιαστες διακοπές, αφού βρίσκονται στην κορυφή του Championship του «Πάνος Ζαχαρογιάννης» μετά τη 16η αγωνιστική. Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 74-43 τους Los Rebels για να τους ρίξουν στο 10-5 και την 5η θέση, ανεβαίνοντας παράλληλα οι ίδιοι στο 13-2. Μαζί τους με 2 ήττες και 12-2 ρεκόρ στην κορυφή είναι οι Makrino Rebound μετά το 65-57 επί των East που έπεσαν στο 10-5 (και ένα μηδενισμό). Τέλος, οι Μπίρι Μπίρι επικράτησαν των Lazers με 50-47 για να ανέβουν στο 5-8 (με έναν μηδενισμό), αφήνοντας τους Lazers στο 4-11.

Ready 2 Fire – Los Rebels 74-43

Οι Ready 2 Fire κέρδισαν με 74-43 τους Los Rebels για να παραμείνουν στην πρώτη θέση της κατηγορίας. Το ματς ξεκίνησε με 3-0 από τον Μαναζη, για να απαντήσει ο Σακελλαρίου Α. για το 3-4. Αυτό ήταν το μόνο προβάδισμα της ομάδας του στο ματς, αφού οι Ready 2 Fire απάντησαν με 6-0 από τον Τυροβολα για το 9-4, για να πάνε λίγο μετά στο 15-5 με τον Σταματελόπουλο και τον Μαναζη, πριν κλείσει ο Γρηγορόπουλος το δεκάλεπτο στο 15-7. Στη 2η περίοδο ο Θεοδωράκης σκόραρε για το 18-7, με τον Κοκοτση και τον Σακελλαρίου Α. να απαντούν, 19-14. Με τον Σταματελόπουλο οι Ready 2 Fire έφτασαν στο 24-14, ενώ ο Κασοτακης έφερε την ομάδα του στο 29-16 για να σκοράρει ο Τυροβολας για το 35-16 και να κλείσει ο Θεοδωράκης ένα σερί 18-2 στο 37-16. Το ημίχρονο έκλεισε στο 37-18 από τον Γρηγορόπουλο, για να σκοράρει ο Σακελλαρίου Α. στην επανάληψη για το 38-21. Ο Μαναζης με τον Σταματελοπουλο έφεραν τον αγώνα στο 45-23, με τον Κοκοτση και τον Σαμπλαουρα να απαντούν για το 47-31. Οι ω πήγαν στο 52-31, με το δεκάλεπτο να κλείνει από τον Σακελλαρίου Α. στο 53-34. Στην 4η περίοδο ο Σταματελόπουλος σκόραρε για το 61-36 της ομάδας του, με τον Μαναζη να γράφει το 64-38 και τον Θεοδωράκη να φέρνει το ματς στο 68-38. Ο Γρηγορόπουλος με τον Σακελλαρίου Α. για τους Los Rebels απάντησαν ως το 68-43, με το ματς να κλείνει από τον Κασοτάκη στο 74-43.

Για τους νικητές ο Σταματελόπουλος είχε 27 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Θεοδωράκης 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Μαναζης 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Τυροβολας 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Κασοτάκης 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα. Για τους Los Rebels ο Σακελλαρίου Α. είχε 20 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Γρηγορόπουλος 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Σαμπλαουρας 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

East – Makrino Rebound 57-65

Οι Makrino Rebound κέρδισαν με 57-65 τους East για να πάνε στο 12-2 μαζί με τους Ready 2 Fire στην κορυφή της κατηγορίας. Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους East που προηγήθηκαν με 4-2 με τον Θεοφίλου για να πάνε στο 9-4 με τον Παπαδημητρίου. Ο Καλαποδακης απάντησε για το 9-6, με τον Κορναροπουλο να τον βοηθά για να πλησιάσουν στο 11-10. Ο Γαστερατος απάντησε, με τους East να κλείνουν το δεκάλεπτο με τον Καμπατακη στο 18-13. Στη 2η περίοδο ο Μαϊλλης με τον Παχο ισοφάρισαν σε 18-18, με τον Σωρρα να φέρνει το ματς στο 20-20 και τις δυο ομάδες να έχουν άλλη μια ισοπαλία στο 22-22 από τον Καμπατάκη. Οι Makrino Rebound πήραν προβάδισμα με τον Σωρρα στο 24-27, αλλά ο Γαστερατος με τον Καμπατακη απάντησαν για το 28-27 των East. Το ημίχρονο έκλεισε με τους Makrino Rebound μπροστά, ο Καλαποδακης με τον Παχο σκόραραν για το 28-32, με τους δυο τους να μπαίνουν με τον ίδιο τρόπο και στην επανάληψη, 28-36. Ο Καμπατακης μείωσε σε 30-36, για να φέρει το ματς ο Καλιας στο 34-38. Με τον Παχο οι Makrino Rebound ξέφυγαν με 37-43, αλλά ο Καλιας με τον Γαστερατο απάντησαν, 43-47. Ο Παχος έφερε τους Makrino Rebound στο 43-51, για να κλείσει ο Καμπατακης το δεκάλεπτο στο 46-51. Στην 4η περίοδο ο Καλιας σκόραρε για το 48-53 και ο Νομικος για το 50-55 για τους East με τον Καλαποδακη και τον Μαϊλλη να απαντούν με σερί 0-7 για το 51-63. Ο Νομικός με τον Γαστερατο μείωσαν σε 56-63, αλλά οι Makrino Rebound πήραν το ροζ φύλλο, 57-65.

Για τους νικητές ο Παχος είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, ο Καλαποδακης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Κορναροπουλος 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 τάπες, ο Γιαβης 9 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες. Για τους East ο Καμπατακης είχε 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ο Καλιας 13 πόντους, ο Γαστερατος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Νομικός 9 πόντους, 8 ριμπάουντ.

Μπίρι Μπίρι – Lazers 50-47

Οι Μπίρι Μπίρι κέρδισαν τους Lazers με 50-47 με το ματς να ξεκινά καλύτερα για τους νικητές με 7-2 από τον Ευαγγελιδη και τον Βηχα, για να απαντήσουν ο Γιαννουλης με τον Κουναδη για το 7-7. Με τον πρώτο οι Lazers προσπέρασαν σε 7-9, ενώ μετά το 10-9 από τον Ευαγγελίδη, ο Ρουσσος με τον Κουναδη έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 10-14 για τους Lazers. Στη 2η περίοδο ο Ρουσσος έφερε την ομάδα του στο 13-16 για να μειώσει ο Ευαγγελίδης, ο οποίος και λίγο μετά ισοφάρισε το ματς σε 18-18. Ο Ρουσσος κράτησε την ομάδα του μπροστά, 18-20, αλλά με τον Μπλιθικιωτη οι Μπίρι Μπίρι πήραν προβάδισμα, 21-20. Ο Βηχας έφερε τους Μπίρι Μπίρι στο 29-23 με 8 συνεχόμενους πόντους για το ημίχρονο, με τον Ευαγγελίδη να μπαίνει στην επανάληψη για το 34-23 και τον Βηχα να κλείνει ένα 15-0 για την ομάδα του, 36-23. Οι Lazers απάντησαν μειώνοντας σε 37-27 με τον Τσαρουχα, αλλά ο Βηχας και πάλι ήταν εκεί, 42-27, με τον Γιαννιτση να γράφει το 44-27. Με σερί 0-8 από τον Καρακωστα και τον Κουναδη οι Lazers πλησίασαν ως το τέλος της 3η περιόδου στο 44-35, για να απαντήσει ο Ευαγγελίδης στο 4ο δεκάλεπτο. Όμως, οι Lazers δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με νέο σερί 0-8 από τον Γιαννουλη κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο σουτ, 46-43. Ο Βηχας απάντησε με μια βολή, αλλά ο Γιαννουλης με τον Λυμπερη σκόραραν για να ισοφαρίσουν τον αγώνα σε 47-47 από τη γραμμή των βολών. Στην πιο κρίσιμη στιγμή, ο Ευαγγελίδης ήταν εκεί για την ομάδα του, τρίποντο για το 50-47 και νίκη για τους Μπίρι Μπίρι.

Για τους νικητές ο Ευαγγελίδης είχε 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Βηχας 20 πόντους, 2 κλεψίματα. Για τους Lazers ο Γιαννουλης είχε 16 πόντους, ο Κουναδης 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ρουσσος 8 πόντους, 7 ριμπάουντ.